szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szakadás gyógyulási eséllyel címmel közölt kommentárt csütörtöki számában a Der Standard című osztrák napilap a magyarországi belpolitikai helyzetről.

A liberális újság véleményoldalán megjelent írás szerzője bevezetőjében megállapítja, hogy a kormánykoalíció felbomlásával Magyarország politikai bizonytalanságnak néz elébe. De a vita, amely a szakadást előidézte, és a reformpolitika megfenekléséhez vezethet, fontos és elkerülhetetlen volt - fűzte hozzá, rámutatva: „ a kormány az egészségügy jövőjének a kérdésén bukott meg”. Ám emögött egy sokkal alapvetőbb konfliktus húzódik meg, amely manapság egész Európában rányomja bélyegét az iránnyal kapcsolatos társadalmi vitákra. Arról van szó, hogy milyen szerepet töltsön be az állam a leglényegesebb területeken, az egészségügyi ellátástól kezdve az oktatáson át a nyugdíjbiztosításig. Hogyan nézzen ki az igazságos elosztási rendszer?

A kommentár az ezekre a kérdésekre adott magyarországi válaszokat ellentmondásosaknak találta. Felidézve a mostani helyzetet kiváltó gazdasági és politikai okokat, a cikk szerzője ugyanakkor arra a következtetésre jutott, hogy csupán féligazság, amikor magas államadóssága miatt Magyarországot Európa „beteg emberének” nevezik. A magyar szociális államnak eredményei is vannak. Olyan mértékű egyenlőtlenségek, amelyek más kelet-európai államokra jellemzőek, Magyarországon nem léteznek. Sokan ezt látták veszélyben, és fékezték le a takarékossági politikát. A tőzsdék és a minősítő ügynökségek negatívan reagáltak, de az emberek számára a szociális kérdések fontosabbak voltak, mint a tisztán közgazdasági megfontolások - olvasható a lapban.

A jegyzetíró szerint minden arra mutat, hogy kisebbségi kormány alakul. Még ha Magyarországon nincs is rá precedens, ez a terv akár sikeres is lehet. Ugyanis előrehozott választást jelenleg senki sem akar. A szocialistákat és a liberálisokat megsemmisítő vereség fenyegetné. A Fidesznek pedig nem sietős. A takarékossági politika folytatását inkább a szocialistákra hagyja, akik ebben számíthatnak a liberálisok szavazataira a parlamentben. Egy kisebbségi kormányzás előnnyel is járhatna: a "bal- és a jobboldal", amely Magyarországon jobban gyűlöli egymást, mint bárhol másutt, arra kényszerülhetne, hogy legalább néhány szakmai kérdésben együttműködjön - vélekedett a Der Standard szemleírója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szonda Ipsos: előre hozott választásokra számítanak

Előre hozott országgyűlési választásokra számítanak a Szonda Ipsos által végzett közvélemény-kutatásban megkérdezettek; a Magyar Televízió és a Népszabadság megbízásából készített felmérésben a válaszadók 37 százaléka képzelte el így a koalíciós válság megoldását. A kutatás eredményeit a Magyar Televízió Az este című műsorában ismertették, szerdán este.

MTI Itthon

Kóka nem számít előrehozott választásokra

Kóka János nem számít előrehozott választásokra, azonban a kisebbségi kormányzást kockázatosnak tartja - mondta az SZDSZ elnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.