szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Míg a főváros egyik részén graffitisek vehették birtokba a 4-es metró eddig üresen álló Etele téri és Népszínház utcai palánksorát, addig a Jászai Mari téren elkezdődött a falfirkátlanítási akció pénteken.

A kettő nem üti egymást, ugyanis a Szeretem Budapestet Mozgalom és Budapest Városarculati Tanácsnoki Irodája kezdeményezésében elindított akció célja, hogy eltűnjenek a falfirkák a városból és a falfirkálás, mint szociológiai jelenség visszaszoruljon, ugyanakkor teret kapjon a művészi jellegű graffiti a legális falakon.
 
Az Etele téren Demszky Gábor főpolgármester nyilvánította a 4-es metró eddig üresen álló Etele téri és Népszínház utcai palánksorát graffitifallá, amelyen már el is kezdtek alkotni a graffitisek. Egyikük elmondta: jónak tartják, hogy legális falat kaptak, hiszen számukra a lényeg, hogy festhessenek.

Mesterházy Károly szerint sokan a graffitisek kézjelét, az úgynevezett tageket nem kedvelik. Hozzátette: "Én sem örülnék, ha tele lenne tagekkel a környék, ahol én lakom". Arra a kérdésre azonban, hogy mi a véleménye a falfirkátlanítási akcióról, már nem szívesen válaszolt. "Most akasztják a hóhért? Nem hiszem, hogy nekem erről véleményt kellene mondanom. Egyébként én már rég nem csinálok ilyet".
 
A pénteki rendezvény másik helyszínén, a Jászai Mari téren Bojár Iván András, a Szeretem Budapestet Mozgalom elnöke beszélt arról, hogy a decemberig tartó intenzív akciósorozat célja a Nagykörút térségének falfirka-mentesítése, azaz 250 társasház és mintegy 800 üzletportál szennyezettségének eltüntetése.
 
"Maroknyi csoport okoz iszonyatosan nagy károkat. Ha megnézzük, hogy ma Budapesten a kerületek, a főváros, a főváros cégei hány millió forintot költenek el falfirka-mentesítésre, óriási összeget kapunk: legalább fél milliárd forintot tesz ki a falfirkák elleni küzdelem. Ehhez képest azt látjuk, hogy a város tele van firkákkal - mert nem elég hatékonyan költjük el ezt a pénzt, és az együttműködés eddigi szintjei nem voltak megfelelőek" - mondta a Szeretem Budapestet Mozgalom elnöke.
 
Hangsúlyozta: nem egyszeri tisztogatásról van szó, hanem egy hosszú távú akcióról. A letisztított területek védelmében a rendőrségi aktivitás fokozásával és a falfirka-eltávolító rendszer kiépítésével, megerősítésével azt szeretnék elérni, hogy tartós legyen a falfirkamentes állapot, és az emberek érezzék: ebben a küzdelemben nincsenek egyedül, kapnak segítséget.
 
A falfirka-mentesítésre a főváros 50 millió forintot különítettek el, a munkálatokat a Fővárosi Közterület-fenntartó koordinálja. A Szeretem Budapestet Mozgalom ötmillió forintot költött erre az akcióra, de számos támogató, szponzor, együttműködő cég vesz még részt a munkálatokban - mondta Bojár Iván András.
 
A falfirkátlanítás pénteki munkálataihoz számos közéleti személyiség csatlakozott.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Le a graffitikkel!

Huszonnégy órás graffitimentesítő szolgálat beindítását tervezi a főváros - mondta Lakos Imre, a fővárosi önkormányzat városüzemeltetési bizottságának elnöke.

Hét nap

Közmunka graffitiért

Egy 16 és egy 18 éves lányt értek tetten egy miskolci autóbusz utasai, amint alkoholos filctollal az ablakokat és az...

MTI Itthon

Graffiti-nyomozócsoportot alakít a BRFK

A fővárosban elkövetett graffitis cselekmények elemzésére négyfős nyomozócsoport létrehozását rendelte el Tóth Gábor, Budapest rendőrfőkapitánya.

MTI Itthon

A graffitisekért 100 ezer forint fejpénz jár a BKV-től

Nyomravezetői díjat ajánlott fel a BKV azoknak, akik segítenek megtalálni a cég járműveinek megrongálóit. A fővárosi cég szombaton közölte, hogy 100 ezer forint jutalmat fizet azoknak, akik érdemi információt adnak a buszokat, villamosokat összefirkálókról.