Több mint húszezer budapesti kémény életveszélyes

Mintegy 23 ezer kémény életveszélyes Budapesten, és több tízezret nem tudnak a kéményseprők megvizsgálni, mert a lakók nem engedik be őket; ennek ellenére évről évre kevesebb a halálos baleset - mondta Majoros Béla, a Főkétüsz Kft. műszaki ellenőre.

  • MTI MTI
Több mint húszezer budapesti kémény életveszélyes

Az egyik Andrássy úti ház tetején tartott sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a fővárosban egymillió kémény van, ebből 23 ezer az, amelynek a felújítását nem lehet tovább halogatni, mert életveszélyessé váltak. Ennek ellenére ebben a fűtési szezonban még nem volt a kéményekkel kapcsolatos halálos baleset, sőt évről évre kevesebb a tragédia országos és fővárosi szinten egyaránt, ami európai viszonylatban is alacsony - mondta Majoros Béla. Ezt azzal indokolta, hogy az emberek belátták, a kémény "veszélyes üzem".

A fővárosi kéményekről szólva a műszaki ellenőr elmondta, hogy a legtöbb nincsen "tragikus" állapotban, de jellemző hibájuk a gyenge belső falazat és a rossz statikai állapot. Kiemelte: az emberek azzal tehetik a legtöbbet a biztonságukért, ha beengedik a lakásba a kéményseprőket, hogy el tudják végezni az ellenőrzést. Évente több tízezer lakásba nem tudnak bejutni, ezért nem tudják a kéményeket megvizsgálni, pedig érkezésük előtt nyolc nappal értesítik a lakókat és pótidőpontot is biztosítanak - mondta.

A leggyakoribb gond Majoros Béla szerint az égéstermékek visszaszivárgása, ezért a Főkétüsz azt ajánlja, hogy jelzőberendezést telepítsenek a lakásba.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?