szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kanada segítségét kérte a verespataki aranybányával kapcsolatban Sólyom László államfő hétfőn Budapesten, amikor tárgyalt Michaelle Jean-nel, az észak-amerikai állam főkormányzójával. kanadai cégek nem megfelelő magatartása Kanada jó hírét veszélyeztetheti - jegyezte meg Sólyom

"Kértem Kanada segítségét, hogy a Tisza vízgyűjtő területén segítsen megakadályozni a bányászatból eredő kockázatokat. Verespatakon újra az aranybánya megnyitása fenyeget" - hangsúlyozta Sólyom László a Michaelle Jeannal folytatott megbeszélése utáni sajtónyilatkozatában. A kanadai cégek nem megfelelő magatartása Kanada jó hírét veszélyeztetheti - tette hozzá.
   
A kanadai Gabriel Resources romániai anyavállalatán keresztül Európa legnagyobb külszíni aranybányáját akarja megnyitni az erdélyi Érchegységben fekvő Verespatakon. Ciántechnológia alkalmazásával 1600 tonna ezüstöt és 330 tonna aranyat kívánnak felszínre hozni, ami szakértők szerint számtalan környezetvédelmi aggályt vet fel.
   
Sólyom László szerint lényeges, hogy a főkormányzó nemcsak Magyarországra, hanem Szlovákiába, Csehországba és Szlovéniába is ellátogat európai útján. Ezek az országok együtt sikeresebben képviselhetik érdekeiket - fűzte hozzá.
   
A köztársasági elnök hangsúlyozta, hogy ezekben a soknemzetiségű országokban az államalkotó népnek el kell ismernie a kisebbségek jogait, el kell fogadniuk, hogy más nemzetek részei élnek területeiken. A kanadai rendszerben az emberek úgy integrálódhatnak, hogy közben megtartják nemzeti identitásukat - mondta Sólyom László.
   
Michaelle Jean ezzel kapcsolatban kiemelte: az integráció a fontos és nem az asszimiláció. Nagyon fontos a szociális kohézió, egymás elismerése - hangsúlyozta a főkormányzó.
   
Kedden a tervek szerint a főkormányzó ellátogat a dunakeszi Bombardier-gyárba, az utat pedig egy, a kanadai cég által felújított vonattal teszi meg. Ugyanezen a napon Michaelle Jean a Józsefvárosban hátrányos helyzetű fiatalokkal találkozik, a nap végén pedig a magyarországi kanadai közösség tagjainak ad fogadást.

A kanadai főkormányzói szerep sokban hasonlít a magyar köztársasági elnöki poszthoz. A főkormányzó egyik fő feladata biztosítani, hogy Kanadának mindig legyen miniszterelnöke és működő kormánya. Parlamentáris szerepe is van, a kanadai parlament ugyanis három részből áll: alsóház, szenátus és főkormányzó. Ő a fegyveres erők főparancsnoka is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Verespatak tíz évre megszabadult az aranybányászattól

Hatalmas győzelemként értékelik a kanadai Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) tervei ellen harcoló civil szervezetek a gyulafehérvári táblabíróság megfellebbezhetetlen ítéletét, miszerint a verespataki önkormányzat köteles minden olyan határozatát visszavonni, amelyekben a települést és környékét ipari övezetnek nyilvánították.

MTI Gazdaság

Ciánmentesen is működhetne a verespataki aranybánya?

Alternatívát kell nyújtani a verespataki bányászoknak, hiszen ciánmentes bányászati technológiák is léteznek, de a település számára a falusi turizmus és általában az idegenforgalom is megoldást nyújthat - fejtette ki Bogdan Olteanu, a román képviselőház elnöke.

Hét nap

Verespataki csűrcsavar

Augusztus első napjaira ígérte a Verespatakra tervezett cianidos kitermelést alkalmazó aranybánya környezetvédelmi...