szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök váratlan lemondási szándéknyilatkozata politikai zűrzavart okoz a gazdasági válság által amúgy is szorongatott Magyarországon - írta a The Wall Street Journal.

Az egykor népszerű, szabadpiaci szemléletű kormányfő támogatottsága hónapok óta csökken, miközben az ország heveny pénzügyi válsággal küzd - írta a vezető amerikai gazdasági napilap Politikai patthelyzet Magyarországon című cikkében. Az újság szerint az a fő kérdés, mennyire kell a megszorító intézkedéseket erőltetni, hogy az ország pénzügyileg magára találjon.

A lap azt írta, Gyurcsány Ferencnek, aki gazdag üzletemberből vált politikussá, nincs egyértelmű utóda. Elemzők szerint lemondási ajánlata taktikai húzás lehet azzal a céllal, hogy jobb alternatíva híján saját maga mögött egyesítse széttöredezett pártját. Az újság azt is megjegyezte, hogy a miniszterelnök vasárnap kijelentette, döntése a lemondásról végleges.

Kormányváltás - Olvassa el az összes hírt a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos







Amennyiben távozik, Gyurcsány Ferenc lesz a legnagyobb áldozat a pénzügyi válságban, amely miatt már az izlandi és a lett kormány is megbukott. A kormányfő lemondása világossá teszi, mekkora nyomás nehezedik a válság miatt a leggyengébb országokra. A lépés egyben felfedi az egyre növekvő nézetkülönbségeket a magyarországi reformokról, miközben a kormány nem engedhet meg további szociálpolitikai túlköltekezéseket.

A kormányfő politikailag két tűz közé került: az egyik oldalról a parlament reformista tagjai gyakorolnak rá nyomást, akik a nyugdíjak és más tételek drasztikusabb csökkentését sürgetik a költségvetés rendbetétele érdekében, míg a másik oldalon azok a szocialista képviselők állnak, akik nagy mértékben támaszkodnak a nyugdíjasok és az állami alkalmazottak támogatására.

A lap megjegyezte: Gyurcsány Ferenc azon javaslata után, hogy a Nyugat segítse ki a bajba jutott kelet-európai gazdaságokat, Magyarország magányosnak és gyöngének látszik. Az országnak nincs pénze. A hitelek tavaly októberi globális befagyása után Magyarország nem tudta eladni államkötvényeit a deficit finanszírozására. Arra kényszerült, hogy 25 milliárd dolláros hitelszerződést kössön a Nemzetközi Valutaalappal, a Világbankkal és a Európai Unióval. A politikai felfordulás várhatóan meg fogja rázni a hazai pénzügyi piacokat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Herényi: nincs, aki a megszorításokra szavazna

Informális megbeszélést tartott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke vasárnap, a megbeszélésen nevekről nem tárgyaltak. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője az országgyűlési választásokban látja a megoldást, Herényi Károly (MDF) szerint ez nem volna célravezető.

MTI Itthon

Lendvai "nemzeti kormányt" vizionál

Az eddiginél nagyobb társadalmi támogatottságot maga mögött tudó nemzeti kormányra van szükség, nem előrehozott választásokra - mondta a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője.

MTI Gazdaság

Gyurcsány a Reutersnek félreállásáról és a visszaesés mértékéről

"Az elmúlt három évben azért küzdöttem, hogy Magyarország megértse: reformok sokaságára van szükség. Továbbá azért, hogy bebizonyítsam: keresztülvihetjük ezeket anélkül, hogy szociálisan teljesen érzéketlenek legyünk. Félreállásom felajánlása arról a tényről szól, hogy nem lehet elmenekülni e változások elől" - mondta Gyurcsány Ferenc a Reuters tudósítójának

MTI Itthon

Naponta ülésezik az MSZP elnöksége

Az MSZP országos elnöksége a héten szinte minden nap ülésezni fog, hogy folyamatosan értékelje a pártokkal való megbeszélések eredményeit - tudta meg az MTI vasárnap vezető szocialista politikusoktól.

MTI Itthon

Népszabadság/Magyar Nemzet: Surányi, Glatz, Kovács?

Surányi György, volt jegybankelnök és Glatz Ferenc akadémikus - mint lehetséges kormányfő-jelöltek - neve is elhangzott a vasárnapi MSZP elnökségi ülésén - írta a hétfői Népszabadság. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó Szanyi Tibor (MSZP) szerint Kovács László adóügyi európai biztost is meg kellene kérdezni.

MTI Itthon

Gyurcsány csodálkozna, ha Bokrosból kormányfő válna

Gyurcsány Ferenc elképzelhetőnek tartja, hogy az új kormány tagjai közt jobboldaliak is legyenek, mert szerint minél szélesebb az új kormány támogatottsága, annál szélesebb körben érthetik az emberek, hogy mit akar tenni. A miniszterelnök erről a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában beszélt vasárnap este. A kormányfő a váltófutáshoz hasonlította a következő időszakot.

Itthon

Kormányváltás és cirkuszi produkció

A miniszterelnök cseréje elméletileg akár népszerűséget is hozhat a szocialistáknak, legalábbis a 2004-es kormányfőváltás mozgósította az MSZP szimpatizánsait. Ez persze csak az egyik, az MSZP számára kedvezőbb kimenetelű teória.

MTI Itthon

Medián: Surányi bejönne az embereknek

Egy nappal Gyurcsány Ferenc bejelentése után gyakorlatilag minden magyar választó (95 százalék) hallott arról, hogy a miniszterelnök hajlandó lemondani - közölte a Medián felmérését a Népszabadság hétfőn.