Lapszemle: volt már Magyarországon sertésinfluenza

A sertésinfluenza Magyarországon sem ismeretlen, a hazai ólakban a '70-es, '80-as években előfordult, de emberi megbetegedéshez nem vezetett - mondta a Népszabadságnak Tanyi János, a Debreceni Egyetem professzor emeritusa.

  • Népszabadság Online Népszabadság Online
Lapszemle: volt már Magyarországon sertésinfluenza

Éder Tamás, a Magyar Húsfeldolgozók Szövetségének elnöke a Népszabadságnak azt mondta, a pontatlan tájékoztatás miatt sokan attól tartanak, hogy a sertés húsa terjesztheti a kórt, bár eddig még egyetlen magyar sertéshús-szállítmányt sem mondtak le hazai és külföldi vevők. Mexikóból az elnök tudomása szerint sertéshús még soha nem érkezett Magyarországra.

- Ha érkezne, akkor sem okozhatna bajt, az eredeti, sertésről emberre terjedő influenzát ugyanis csak élő állat, cseppfertőzéssel adhatja át - mondta a lapnak Tanyi János, a Debreceni Egyetem professzor emeritusa, az állati influenzák szakértője. A professzor emlékeztetett rá, hogy a sertésinfluenza Magyarországon sem ismeretlen, a hazai ólakban a '70-es, '80-as években előfordult, de emberi megbetegedéshez nem vezetett. Igaz, a mostani, több emberhalált is okozó mexikói esetet egy mutációs sertésinfluenza-vírus okozza, ez a betegség már emberről emberre terjed.

Farokcsóválásból jeles – az új Superman-film kritikája

Farokcsóválásból jeles – az új Superman-film kritikája

1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt Richard Donner filmjében? Bryan Singer és Zack Snyder bicskája beletört, most James Gunn a kutyakártyát is kijátssza, hátha neki sikerül a lehetetlen. Mozikban a 2025-ös Superman.