szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az emberek 67 százaléka szerint Magyarországnak az a jobb, ha a Mol magyar irányítású marad - derül ki a Szonda Ipsos múlt hét végén készített közvélemény-kutatásából.

Az ország felnőtt népességét reprezentáló, ezer fős mintán végzett felmérés szerint a lakosság 70 százaléka tisztában van azzal, hogy egy orosz cég tulajdonrészt szerzett a Molban, s 52 százalékuk úgy gondolja, hogy az adásvétel mögött valójában az orosz állam áll, amely így akar befolyáshoz jutni a Molban. Négyből egy megkérdezett úgy véli, hogy a Surgetneftegaz többségi tulajdonosa akar lenni a Molnak, s ennek megfelelően folytatni fogja a magyar olajtársaság részvényeinek felvásárlását.

A lakosság ragaszkodása a sikeres nemzeti olajtársasághoz a kutatók szerint több tényezőn alapul. Egyrészt a válaszadók szerint a Mol tevékenysége nagyon fontos - 100-fokú skálán mérve 78 pontot ért el - a magyar gazdaság, az egész ország fejlődése szempontjából. Másrészt nemcsak a Mol, de általában a stratégiai ágazatok többségéről úgy véli a lakosság, hogy az ország gazdasági függetlensége szempontjából fontos, hogy ezek többségi magyar irányítás alatt legyenek. Egy százfokú fontossági skálán a stratégiai ágazatok többségi magyar irányítását 85 pontra értékelték, tehát majdhogynem nélkülözhetetlennek tartották a válaszadók.

A megkérdezettek szerint a sikeresség és a függetlenség sérülne a Mol többségi külföldi – orosz – tulajdonba kerülésével. A válaszadók közel hattizede egyáltalán, vagy inkább nem gondolja, hogy a vállalat sikeresebb lenne, ha orosz többségi tulajdonba kerülne. Tízből négy megkérdezett a közepesnél nagyobb mértékben tart attól, hogy ha egy orosz cég többségi tulajdonába kerülne az olajvállalat, akkor növekednének az üzemanyagárak.

A megkérdezettek közel fele nagyon tart attól, hogy ha a Mol többségi tulajdonosa egy orosz vállalat lenne, az fokozná az ország gazdasági függőségét Oroszországtól, míg tízből négy megkérdezett hasonlóan tart a politikai függőség növekedésétől is.

Az ilyen jellegű aggodalmaknak a kutatók szerint alapot adhat az, hogy válaszadók több mint fele inkább vagy teljes mértékben igaznak fogadja el azt a feltételezést, hogy Oroszország a volt szovjet érdekövezet, így többek között Magyarország politikai befolyásolására törekszik a gáz- és olajellátáson keresztül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A kormány nem tudta megakadályozni a Mol-részvények eladását

A kormány tudott arról, hogy vásárlási szándék van a Mol-részvények iránt, de két gazdasági társaság ügyletét nem lehetett megakadályozni – közölte Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s alelnöke kedden este. Ficsor Ádám nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter ugyancsak azt mondta, hogy nem volt lehetőség megakadályozni a tranzakciót.

MTI Itthon

Bajnainak már megvan a kancellár mobilszáma

„Brüsszel után, ahol Magyarország két legfontosabb szövetségesét, az Európai Uniót és a NATO-t kerestem fel, Bécsbe jöttem, az országunk számára legfontosabb bilaterális partnerhez” – mondotta Bécsben a magyar miniszterelnök, aki kedd délután tárgyalt az osztrák kancellárral, Werner Faymann-nal.