szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alkotmányellenes, hogy a büntetőeljárási törvény nem szabályozza a jogerősen elítéltek iratbetekintési jogát, így bizonyos időszakban nem tekinthetnek be saját büntetőügyük irataiba, és ezzel sérül a tisztességes eljáráshoz fűződő joguk - tudatta az Alkotmánybíróság (Ab) internetes hírlevelében szerdán.

A hatályos büntetőeljárási törvénynek az iratmegismerési jog gyakorlásáról és a részletszabályokról szóló szakaszai alapján van olyan időszak – a jogerős ítélet meghozatala és a rendkívüli jogorvoslati eljárások elrendelése közötti periódus –, amikor a jogerősen elítélt nem juthat hozzá saját büntetőeljárásának irataihoz.

Az Ab még kedden elfogadott határozata szerint a perújítási és a felülvizsgálati eljárások kezdeményezése kapcsán a jogerősen elítélt személy tisztességes eljáráshoz fűződő jogai - például az iratmegismerési joga - alkotmányos védelemben részesülnek. A rendkívüli jogorvoslati eljárások megindítása iránti kérelem megírásához, és azok megfelelő indokokra alapozásához elengedhetetlen a büntetőeljárás iratainak ismerete.

Az iratok ismerete, kézbevétele, ismételt és elmélyült tanulmányozása hiányában jelentős az esélye annak, hogy a felülvizsgálati vagy perújítási eljárás megindítása iránti kérelem nem lesz megalapozott, és elutasításra kerül, holott befogadás esetén a jogerős ítélet megváltoztatásához vagy hatályon kívül helyezéséhez vezetne. Az Ab megállapította az Országgyűlés alkotmánysértő mulasztását, és felhívta, hogy jogalkotói feladatának 2009. október 31-ig tegyen eleget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Miért alkotmányellenes a családi pótlék? Kiszámoltuk.

A hétfőn megszavazott törvénymódosítás szerint 2009. január 1-jétől a családi pótlék oktatási adóterhet nem viselő járandóság. Ez visszamenőleges személyijövedelemadó-kötelezettséget jelent majd a kihirdetést megelőző időre is, mivel az év első felében szerzett jövedelmet is magasabb adósávba kényszerítheti a szeptembertől kapott családi pótlék.

HVG Itthon

Cenzúrázott az Alkotmánybíróság?

Gyakorlatilag cenzúrának minősítette a strasbourgi emberi jogi bíróság azt, hogy az Alkotmánybíróság nem adta ki Hende Csaba képviselő egyik beadványát. A HVG friss száma részleteket közöl a precedensértékű döntésből.

HVG Itthon

Megsemmisítik több száz köztisztviselő esküjét?

Minden jel szerint meg kell semmisíteni sok száz állami hivatalnok írásos esküjét, mivel az Alkotmánybíróság (AB) kimondta: „az esküszöveg nem tartalmazhat a köztisztviselő lelkiismereti, illetve vallási meggyőződésére utaló adatot”. Eddig ugyanis tartalmazhatott.