Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Nem lesz négypárti a szlovák nyelvtörvényről

Nem lesz frakcióvezetői szintű egyeztetés szerdán a szlovák nyelvtörvényről - derült ki a pártok keddi válaszaiból. Az MSZP azt javasolja, hogy a kérdésben először szakértői megbeszélés legyen, s utána egyeztessenek a politikusok, a Fidesz viszont várhatóan képviselteti magát a megbeszélésen. A KDNP nem lesz jelen, mert későn érkezett meg a levél, és nem megfelelő az időpont, de a kezdeményezéssel egyetértenek.

  • MTI MTI
  • +${remainingCount} szerző
Nem lesz négypárti a szlovák nyelvtörvényről

Kóka János vasárnap közölte, hogy négypárti frakcióvezetői találkozót kezdeményez, majd kedden azt mondta, hogy szerdán szeretne megbeszélést folytatni a szlovák nyelvtörvény ügyében a másik három országgyűlési képviselőcsoporttal rendelkező párt frakcióvezetőivel. 
 
Az SZDSZ frakcióvezetője kedden juttatta el meghívóját Mesterházy Attilának (MSZP), Navracsics Tibornak (Fidesz) és Semjén Zsoltnak (KDNP). A meghívó szövege szerint Kóka János a Szlovákiában élő magyar kisebbség számára elfogadhatatlannak és diszkriminatívnak nevezte a szlovák parlament által múlt héten kedden elfogadott államnyelv-használati törvény módosításait.
 
Az MSZP fontos ügynek tartja a szlovák nyelvtörvény kérdését, s lényeges, hogy mind a négy párt egységesen foglaljon állást - közölte Katona Béla, az MSZP frakcióvezető-helyettese. Hozzátette: az MSZP-frakció ezért azt javasolja, hogy szerdán a képviselőcsoportok szakértői tartsanak egy előkészítő megbeszélést, ahol kidolgozzák a nyilatkozat pontos szövegét, majd csak ezt követően egyeztessenek a politikusok.
 
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője elmondta: a Fidesz részt szokott venni a parlamenti frakciók által kezdeményezett egyeztetéseken, és várhatóan így tesz "a felháborító és elfogadhatatlan" szlovák nyelvtörvénnyel kapcsolatos megbeszélések esetében is.
 
A KDNP egyetért a kezdeményezéssel, de későn érkezett meg az egyeztetésről szóló levél, és az időpont nem megfelelő, ezért nem képviselteti magát a megbeszélésen - mondta el Halász Zsuzsa, a KDNP szóvivője.
 
A múlt héten elfogadott, szeptember elsején hatályba lépő szlovák államnyelvtörvény többi között arról rendelkezik, hogy a nyilvános érintkezésben szlovákul kell használni az ottani földrajzi elnevezéseket. Az egészségügyi és szociális intézményekben csak ott beszélhet a kiszolgáló személyzet magyarul a pácienssel, ahol legalább 20 százaléknyi magyar él. Aki helytelenül használja a szlovák nyelvet vagy más módon megsérti a törvény rendelkezéseit, akár ötezer eurós pénzbüntetést kaphat.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?