szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Június óta kimutathatóan csökkent a Jobbik támogatóinak tábora a Nézőpont Intézet által a múlt héten, ezer ember telefonos megkérdezésével készített kutatásának eredménye szerint. A Heti Válasz csütörtöki számában megjelenő közvélemény-kutatás összegzését a lap szerdán juttatta el az MTI-hez.

A júniusi európai parlamenti választás után a teljes népesség körében még 9 százalékot mértek, a nyár végére azonban 5 százalékra csökkent a radikális párt híveinek aránya. Ugyancsak figyelemre méltó tény, hogy az MSZP támogatottsága tartósan tíz százalék alá csökkent: augusztusban százból nyolcan szimpatizáltak a kormánypárttal - írják az összegzésben. Az adatsor szerint száz megkérdezett közül a Fideszre 37-en, az MSZP-re 8-an, a Jobbikra 5-en szavaznának, az SZDSZ, az MDF és a Lehet Más a Politika egy-egy százalékos támogatottsággal számolhat.

Százból 56-an látták elképzelhetőnek, hogy korábbi ígéretei ellenére Bajnai Gordon elvállalja a miniszterelnök-jelöltséget, 34 százalék van ezzel ellentétes véleményen, míg minden tizedik megkérdezett hárította el a kérdést vagy volt határozatlan.

Egy hónap alatt 52-ről 58 százalékra nőtt azok aránya, akik szerint a kormányfő nem alkalmas a válságkezelő miniszterelnöki szerepre, miközben az előző havi 29 helyett 26 százalék látta őt alkalmasnak erre a feladatra. (A korábbi 19-ről 16 százalékra csökkent a nem válaszolók vagy határozatlanok aránya.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Hernádi: az ország változtat vagy ellehetetlenül

A legnagyobb probléma a mai Magyarországon nem gazdasági, hanem erkölcsi – fejtette ki a Fidesz-közeli Nézőpont Intézet Alapítvány által jegyzett konferencián Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója. Szerinte az ország vagy változtat, vagy teljesen ellehetetlenül.

MTI Itthon

Nézőpont Intézet: két út áll az MSZP előtt

Az MSZP előtt két út áll: új, fiatal politikust jelöl miniszterelnöknek az áprilisi konszenzus felrúgásával, vagy a "biztonsági forgatókönyv" szerint a Lendvai-Szekeres-Kiss trojka ajánl jelöltet a kongresszusnak - áll a Nézőpont Intézet elemzésében. Lendvai Ildikó pártelnök vasárnap jelentette be, hogy befejezte munkáját a háromtagú ügyvezetés.

Itthon

Nézőpont: Bajnait szinte senki nem szeretné

Majdnem minden második válaszadó, 45 százalék Orbán Viktort szeretné kormányfőnek, míg a hétvégén kormányfőjelöltté emelt Bajnai Gordont csupán 8 százalékuk tartaná alkalmasnak - a Nézőpont Intézet hétvégén készült felmérése szerint. Beszédes, hogy a hétvégén megkérdezetteknek mindössze 6 százaléka tartja még Gyurcsány Ferencet alkalmas kormányfőnek. Egy blog szerint az intézet Fidesz-közeli és kérdéseik csúsztatóak.

MTI Itthon

Orbánt szeretnék a legtöbben miniszterelnöknek

Ha közvetlenül választanának miniszterelnököt, akkor Orbán Viktor a voksok 38 százalékával számolhatna a Nézőpont Intézet felmérése szerint, a Fidesz elnöke után holtversenyben Bajnai Gordon jelenlegi kormányfő és Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti (EP) listavezetője következne, 8-8 százalékkal.

MTI Itthon

Nézőpont Intézet: Mesterházy, Botka, Molnár lehet kormányfőjelölt

Az MSZP előtt két út áll: új, fiatal politikust jelöl miniszterelnöknek az áprilisi konszenzus felrúgásával, vagy a "biztonsági forgatókönyv" szerint a Lendvai-Szekeres-Kiss trojka ajánl jelöltet a kongresszusnak - áll a Nézőpont Intézet elemzésében, amelyet hétfőn juttattak el az MTI-hez.

MTI Itthon

Mi a fontosabb az MDF-nek: Bokros, vagy az "új jobboldal"?

Bokros Lajos tervezett indításával az MDF lemondani látszik az előző kampányait meghatározó "új jobboldal" jelszaváról, így a "konzervatív" önmeghatározást a "reformpárt" ars poeticája válthatja fel - olvasható a Nézőpont Intézet aktuális elemzésében.

MTI Itthon

Kétfejű SZDSZ, folytatódó belharcok

Az elnökválasztás sem oldotta meg az SZDSZ problémáit, a belharcok tovább folytatódnak a kétfejűvé vált pártban, és továbbra sem lehet tudni, hogy kihez szólnak a szabad demokraták - mondta Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője és Gyulai Attila, a Political Capital szakértője vasárnap az MTI-nek.