Aláírásgyűjtést indít a „nyugdíjak védelmében” a Fidesz és az MSZP is, azt azonban - kérdésünkre - egyáltalán nem sikerült megmagyarázniuk, mi szükségük van a szignókra. Pedig a két aláírásgyűjtő ív jóformán megegyezik egymással.
„A Fidesz kezdeményezésének célja, hogy az emberek kifejezhessék akaratukat, hogy ne lehessen privatizálni a nyugdíjpénztárakat, így ne lehessen veszélybe sodorni valamennyi magyar ember nyugdíját, ne emelkedjen 70 évre a nyugdíjkorhatár, ne csökkenjen 15-20 százalékkal az újonnan nyugdíjba vonulók nyugdíja” – reagált Havasi Bertalan, a Fidesz sajtófőnöke a hvg.hu kérdésére, hogy mi a céljuk az aláírásgyűjtéssel.
|
A svéd modell névleges egyéni számlás rendszert takar, melyben - amikor eljön a nyugdíjba vonulás ideje - a járadékot (a nyugdíj összegét) az addig befizetett összeg alapján állapítanák meg. Az új modell továbbra is felosztó-kirovó rendszerű lenne, tehát a gazdaságilag aktív népesség befizetéseiből fedeznék a nyugdíjasok havi járadékát. A virtuális tőkésítés csak a nyugdíj összegének - a havi járadéknak - a megállapítását szolgálná. A rendszer azonban alapvetően különbözne a mai felosztó-kirovó rendszertől: az adófizetők pénzét nem lehetne átcsoportosítani a nyugdíjkassza - évente akár több száz milliárd forintos - lyukainak a betömésére. A kifizetett nyugdíj nem lehetne több, mint a befizetett járulék. A Figyelőnek adott interjújában Varga Mihály utalt erre a lehetőségre, majd a hír körül kialakult vita hatására a párt visszakozott, s olyan nyilatkozat is elhangzott, mely szerint nem akarnak svéd modellt, de nem zárják ki az egyéni számlás rendszer lehetőségét. |
Amikor azt firtattuk, hogy az „akarat kifejezésén” túl mi értelme van ennek a kampányelemnek, vagyis számíthatunk-e újabb, ezúttal minden bizonnyal már a Fidesz-kormány idejére eső népszavazásra, Havasi azt sütötte el, hogy ez „demokratikus akaratnyilvánítás az igazság ismeretében - amire az elmúlt 8 évben a szocialisták nem sok lehetőséget adtak”.
Az MSZP még ennyit sem tudott kisajtolni magából saját kezdeményezésükről, válasz helyett egy linkkel kellett beérnünk, amely arról ad hírt, hogy a szocialista párt hétfőn megkezdte az aláírásgyűjtést. Aznap, amikor a Fidesz is. Utóbbi esetében a Fidesz-tagok, Fidesz-irodák és a Fidesz Nyugdíjas Tagozata végzik a munkát, míg az MSZP-nél a párt korábban önkéntesek részvételét jelezte.
A Fidesz szerint az MSZP lemásolt a négy kérdésükből kettőt, de „aki nem szeretné, hogy a szocialisták privatizálják a nyugdíjakat, csak a Fidesz kezdeményezéséhez tud csatlakozni” – utaltak a magánosítást elutasító kérdésükre.
Hétfőn az MDF is beszállt a nyugdíjvitába, tévés nyugdíjvitát szeretne a párt, miközben rémmesének minősíti a nagypártok felvetéseit. „Nem elég azt mondani, 'több pénzt', 'mi megvédjük'. Azt is illene, hogy honnan, kitől, miből” – közölték.
Eközben pedig az Országos Választási Bizottság hitelesítette a LIGA Szakszervezetek által kezdeményezett népszavazási kérdést, miszerint "Egyetért-e Ön azzal, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár ne haladhassa meg a 62 évet?".
|
Fidesz 1. Egyetért-e Ön azzal, hogy ne lehessen privatizálni a nyugdíjpénztárakat és így ne lehessen veszélybe sodorni valamennyi magyar ember nyugdíját? 2. Egyetért-e Ön azzal, hogy ne emelkedjen 70 évre a nyugdíj-korhatár? 3. Egyetért-e Ön azzal, hogy ne csökkenjen 15-20 százalékkal az újonnan nyugdíjba vonulók nyugdíja? 4. Egyetért-e Ön azzal, hogy a gazdasági növekedés hozadékaiból a nyugdíjasok is megfelelő mértékben részesüljenek? MSZP 1. Egyetért-e Ön azzal, hogy ne lehessen 70 évre emelni az alapnyugdíj kifizetésének korhatárát? 2. Egyetért-e Ön azzal, hogy ne valósulhasson meg az az elképzelés, amely 15-20 százalékkal csökkentené az újonnan nyugdíjba vonulók öregségi nyugdíját? 3. Egyetért-e Ön azzal, hogy az éves nyugdíjemelést a jelenlegi rendszerben számolják ki, azaz megfelelő mértékű gazdasági növekedés esetén a nyugdíjakat az inflációt meghaladó mértékben kelljen emelni? |