szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Válaszokat vár a kancelláriaminisztertől a marokkói Bhasil Mohammed ügyében az LMP, amely arra kíváncsi, hogy az üzletemberhez köthető cég befolyásolhatja-e a választási informatikai rendszert - mondta pénteken sajtótájékoztatón Ivády Gábor, a párt képviselőjelöltje. A témát a HVG múlt heti száma szolgáltatta.

Az LMP levelében egyebek mellett azt kérdezi a kancelláriát vezető Molnár Csaba minisztertől, hogy miért nem található a magyar nyilvántartási rendszerekben adat a marokkói férfiról, aki a választási informatikai rendszert kifejlesztő IDOM 2000 Konzulens Zrt. alvállalkozójaként működött É.B.SZ.K. Kft.-t 2008-ban megvásárolta - hangsúlyozta a képviselőjelölt. Kérdés az is, hogy az ismeretlen alvállalkozókkal dolgozó IDOM kezében van-e a választási informatikai rendszer forráskódja - tette hozzá.

A fantomcég ügyéről a HVG múlt heti száma írt: az É.B.SZ.K. az Idom 2000 Konzulens Zrt. egyik alvállalkozójaként nemzetbiztonsági szempontból érzékeny adatokkal dolgozott. A Pintér Sándor belügyminisztersége alatt felfutott, exbelügyesek által alapított, 3,5 milliárd forint körüli éves árbevételű Idom építette ki többek között a helyi, az országgyűlési és az európai parlamenti választások informatikai rendszereit, és kizárólagos szerzői jogára hivatkozva ezek fejlesztéseit a KEKKH (illetve elődje) számára egy évtizede végzi.

Mivel a titkosszolgálati cégjegyzék – vagyis azon vállalkozások listája, amelyek teljesítik az idevágó 2004-es kormányhatározatban foglalt nemzetbiztonsági követelményeket – nem publikus, kívülálló azt sem tudhatja, hogy az É.B.SZ.K. a tulajdonosváltás előtt vagy után szerepelt-e a lajstromban.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!