szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Népszavazást kezdeményeznek a frissdiplomás orvosokat a szabad munkavállalás jogától megfosztó rezidenstörvény visszavonásáért a szegedi hallgatók – jelentette be Mokán Péter, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Általános Orvostudományi Kara hallgatói önkormányzatának elnöke pénteken.

Mokán Péter szerint az elmúlt időszak döntéshozói olyan helyzetet teremtettek, amely ellehetetleníti a fiatal orvosok jövőjét, azokét, akik a sürgősségi ellátásban és az éjszakai ügyeletek során a több sebből vérző magyar egészségügy rendszerét életben tartják. A SZTE Tanulmányi és Információs Központja előtt tartott sajtótájékoztatón a több tucat fehérköpenyt viselő orvostanhallgató mellett az egyetem több vezető oktatója is részt vett.

Ami papíron diploma utáni képzés a rezidensnek, az valójában diplomás minimálbérért végzett, rendszeres túlórával megtűzdelt "gályamunka" – fogalmazott a hallgató, aki kifejtette, a rezidensképzést szabályozó kormányrendelet céljaival a leendő orvosok is egyet értenének, a szabályozás módja azonban nem ér célt, sőt ront a helyzeten.

A kormányzat itthon akarja tartani a fiatal orvosokat, de ehhez törvénytelen eszközöket és erőszakot használna. Ezért a hatodéves hallgatók fele – a rezidensszövetség felmérése szerint – nem fog a képzésbe belépni – tudatta Mokán Péter. A rendelet egyik célja a vidéki kórházak utánpótlásának biztosítása lenne, ehhez azonban olyan feltételeket szab, melyeknek a kis intézmények nem tudnak eleget tenni. A szintén célként megfogalmazott minőségi oktatáshoz pedig nem társul számonkérhető, pontosan kidolgozott képzési rendszer – közölte az elnök.

A hallgatói önkormányzat a rezidenstörvény azonnali visszavonása mellett azt is követeli, hogy a rezidensek a gályamunka helyett valós gyakorlati oktatást kapjanak, a jelenlegi havi nettó 94 ezer forintos illetményüket pedig jelentősen emeljék, s általános orvosi diplomájuk jogosítsa föl őket hivatásuk gyakorlására – mondta Mokán Péter.

Pál Attila, az SZTE klinikai központjának elnöke a sajtótájékoztatót követően újságíróknak elmondta, egyetért a hallgatók követeléseivel. Jelenleg is nagyon kevés orvos dolgozik a magyar egészségügyben, az pedig ha a frissen végző hallgatók elmennek külföldre "katasztrófa helyzetet" eredményez – jelentette ki a professzor. Az egyetemi tanár aggasztónak nevezet azt is, hogy mivel a rezidensek bérét az intézményeknek kell fedezniük, vannak olyan nagy megyei kórházak, amelyek – forrás hiányában – csak egy-két helyet hirdettek meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Tiltakoznak a rezidensek a „röghöz kötés” ellen

Az Egyetemi Klinikák Szövetsége (EKSZ) támogatja a Magyar Rezidens Szövetség azon törekvését, amely a "szakorvosképzést ellehetetlenítő rezidensrendelet" visszavonására irányul - közölte az EKSZ. Székely Tamás miniszter szerint az orvostanhallgatók félreértelmezik a rezidensképzésről szóló új rendeletet, hiszen az abban szereplő, általuk kifogásolt "röghöz kötés" nem egy kórházat jelent, a szabályozás csak annyit mond ki, hogy Magyarországon kell a képzési idejüket letölteniük.

MTI Itthon

9 évre röghöz kötnék az orvosrezidenseket

Kilenc év hűségre kötelezné a rezidenseket az egészségügyi tárca. Az érdekvédők szerint ez az elképzelés ellehetetlenítené az utánpótlást, egy friss felmérésük szerint a hallgatók többsége külföldre menne - írta a szerdai Népszabadság.