szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem tartozott a környezetvédelmi felügyelőség hatáskörébe az ajkai vörösiszap-tározó műszaki állapotának ellenőrzése, nem is dolgozik náluk ilyen képesítésű szakember - mondta az InfoRádiónak az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség főigazgatója.

A gát állapotát Csepregi István főigazgató tudomása szerint 2006-ban ellenőrizte az építési szakhatóság, ekkor kapta meg a jelenleg is hatályos egységes környezethasználati engedélyét, ami 2011. február 28-án jár le. Az InfoRádiónak azt mondta a főigazgató, az engedély kiadásának feltétele, hogy az üzem köteles folyamatosan önellenőrzést végezni és jelentést tenni. Évente legalább egy alkalommal pedig a felügyelőségnek is vizsgálatot kell végeznie. A hatóság ezt idén szeptember 13-án végezte el - tette hozzá Csepregi István.

Az ellenőrzés során a felügyelőség képviselői ellenőrizték a szükséges iratokat, és az előzetes jelentések alapján szemrevételezték a 9-es kazettán tervezett bővítés építésének előkészítését. A gát állapotát nem vizsgálták, mert ez nem tartozik a hatáskörükbe - hangsúlyozta a főigazgató az InfoRádiónak, hozzátéve: ennek vizsgálata egy másik hatóság feladata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Tanár és Búbos Banka kör tagja volt a tározót ellenőrző hatóság vezetője

Szakmailag nem volt alkalmas – erre hivatkozva váltották le júniusban a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelet korábbi vezetőjét, és nevezte ki helyére Zay Andreát, a Práter Általános Iskola igazgatóját Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár, akinek helyettese, Kling István pedig 2009-ig vezette az ajkai zagytározót is ellenőrző felügyeletet.

hvg.hu Itthon

Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre

- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.

- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.

- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.

- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.

- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.

A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.