szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két héttel járunk a vörösiszap-katasztrófa után, s bár gyanúsítottak már vannak, a felelősök tekintetében még most is folyik az egymásra mutogatás. Ki felel valójában a kilenc halálos áldozattal járó tragédiáért?

Sokan az üzemeltető céget szapulják, a Mal Zrt. szerint a hatóságok is felelősek, a hatóságok szerint viszont a helyi önkormányzat jegyzője hibázott. Van, aki az államot hibáztatja, van, aki az építőt. A sor szinte végtelen. Az MTV Az Este című műsorának Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár volt a vendége, aki szerint adekvát törvényekkel lehetne hasonló tragédiákat megakadályozni.

Illés szerint komoly probléma, hogy a környezetvédelmi hatóság jogköre szerint csak a technológiát vizsgálhatja, illetve a kommunális szennyvizet, de "sajnálatos és döbbenetes módon” a tározók állagát csak a cég ellenőrizheti, vagyis a „kecskére bízták a káposztát”. Illés hangsúlyozta: a jegyző is csak az építési engedélyt adhatja ki, de ellenőrizni már nem ellenőrizhet. Az államtitkár szerint ez abszurd és nonszensz.

A környezetvédelmi államtitkár többek között olyan törvénymódosítást javasol, hogy újból minősítsék veszélyes hulladéknak a vörösiszapot, illetve hogy vagy a környezetvédelmi hatóságnak, vagy a katasztrófavédelemnek legyen olyan jogköre, amely lehetővé teszi, hogy ne csak a technológiát vizsgálhassák. Illés szerint emellett a veszélyes anyaggal foglalkozó cégeknek kötelezővé kéne tenni a kötelező biztosítást. Az Európai Unióban egyébként azért nem számít veszélyes anyagnak a vörösiszap, mert a szabályozás szerint maximum 10-es Ph-értékű és 25 százalékos nedvességtartalmú anyagot lehet tárolni, és nem lehet például 70 százalékos nedvességű, 13-as pH-jú anyagot lerakni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

A MAL nem kér az államból

A Mal nem ismeri el, hogy felelős, de a károk enyhítésére 1,5 milliárd forintot kíván fordítani öt év alatt és arra kéri a kormányzatot, ha "a feltételek lehetővé teszik", kapják vissza függetlenségüket.

Itthon

Devecserben 255 család már döntött

70 család az új lakóparkban fog lakni, 51 család használt lakásba költözik. Más településre hetvenen költöznének, 47 család pénzt akar kapni megsemmisült ingatlanáért, 17 pedig egyéb lehetőséget szeretne.

MTI Gazdaság

Iszapömlés: Magyarország igénybe veheti a strukturális alapokat

Magyarország az uniós strukturális alapokat, illetve a vidékfejlesztést szolgáló pénzeket is igénybe veheti a vörösiszap-katasztrófa okozta károk enyhítésére, ha a kormányzat ezt kiemelt prioritásnak tekinti - mondta Krisztalina Georgieva, az Európai Bizottság katasztrófavédelmi és humanitárius segítségnyújtási ügyekben illetékes biztosa kedd este Strasbourgban, a magyarországi szerencsétlenség következményeiről folytatott európai parlamenti (EP-) vitában.

hvg.hu Itthon

A katasztrófaterv jóváhagyója is vizsgálja a Mal ügyét

Ma kezdődik meg a peren kívüli egyeztetés a vörösiszap-katasztrófa károsultjai és a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. jogi képviselői között Budapesten. Közben a cég jogi képviselője kifogásolta, hogy a katasztrófa kivizsgálására kijelölt személyek között az a Kling István is ott van, aki tavaly jóváhagyta a módosított kárelhárítási tervet.

Szegő Iván Miklós Tech

Mosonmagyaróvári vörösiszap-lerakó: pánikra semmi ok

A hvg.hu a helyszínen igyekezett tájékozódni a legnagyobb magyarországi vörösiszap-tározók állapotáról. A mosonmagyaróvári és az almásfüzitői lerakókat néztük meg, ma az előbbi tározóról szóló cikkünket olvashatják.