szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár szerint igaztalanul hurcolták meg a meteorológiai szolgálat volt és ismét kinevezni tervezett főigazgatóját, Dunkel Zoltánt a 2006-os tűzijáték-tragédiával kapcsolatban. Nézzük meg, valóban így történt-e.

„Magasabb színvonalra kell emelni az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) tevékenységét és meg kell újítani a szervezet struktúráját is. Ennek pedig letéteményese lehet Dunkel Zoltán” – nyilatkozta Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár azt követően, hogy a hvg.hu megírta: a meteorológiai szolgálat élére kiszemelt új főigazgató, Dunkel felelősségének kérdése is felvetődött az öt halálos áldozatot követelt 2006. augusztus 20-i tűzijáték-tragédia kapcsán. Az államtitkár szerint az ügyben Dunkel Zoltánt igaztalanul hurcolták meg. Ennek megvizsgálására előkerestük az akkori írásokat, nyilatkozatokat.

Több mint négy és fél évvel ezelőtt, a tűzijáték elindításával egy időben hatalmas, orkán erejű, 100-120 kilométer/órás szélvihar és eső csapott le a Duna-parton összegyűlt tömegre. Az emberek pánikba estek és menekülőre fogták, hogy minél előbb biztonságos helyre jussanak. A szerencsétlenségnek öt halálos áldozata volt, de egyiküket sem a tömeg nyomta agyon, hanem rájuk dőlt a fa, illetve a folyóba esve elsodorta őket a hullámzás. A vihar 21 óra és 21:15 között át-, illetve elvonult a főváros felett.

A történtek után vizsgálatot indítottak, s azt állapították meg, hogy a rendezvényt szervező Nexus Reklámügynökség Kft.-től az ünnep lebonyolítását megrendelő Miniszterelnöki Hivatal munkatársai kezdeményezhették volna a tűzijáték elhalasztását. Ők azonban nem kaptak tájékoztatást a közelgő viharról. Kiderült az is, hogy az OMSZ-től a katasztrófavédelemhez a szélvihar előtt mintegy másfél órával, 19:39-kor érkezett egy e-mail, de azt későn olvasták el. Maga az e-mailt továbbító ügyeletes is úgy nyilatkozott, hogy meglepődött, amikor látta, hogy megtartják a tűzijátékot.

Az OMSZ akkori elnöke, Dunkel Zoltán a figyelőnet.hu-nak arról számolt be, a katasztrófavédelem kérte, hogy jelentéseiket internetes levélben küldjék el, mert az biztosabb a szóbeli tájékoztatásoknál, hiszen nyomuk marad. Emellett Dunkel azt is közölte, hogy a szolgálat „megrendelésre, külön díjazásért nyújt meteorológiai biztosítást egyes rendezvények szervezőinek. Egy állami rendezvényt azonban ingyen is biztosított volna az OMSZ, ha megkeresés érkezik, de ilyen nem történt.”

Dunkel érvelése abban hibázik, hogy a meteorológiai szolgálat az adatvédelmi törvény – 1992. évi LXIII. törvény – hatálya alá tartozó költségvetési szerv, az általa kezelt meteorológiai adatok mindegyike közérdekű adat, és a feladatkörébe tartozó ügyekben köteles elősegíteni és biztosítani a közvélemény pontos és gyors tájékoztatását.

A szolgálat működésével kapcsolatos 277/2005-ös kormányrendelet is leszögezi, hogy az OMSZ „állami feladatként hivatalból és késlekedés nélkül meteorológiai alapadatokat átad, azok alapján számításokat, elemzéseket végez, és előrejelzéseket nyújt a lakosság és az intézkedésekre feljogosított szervek részére különösen az élet-, egészség- és vagyonvédelmi, katasztrófavédelmi… vészhelyzet, környezeti katasztrófa, illetve az ipari baleset megelőzése, elhárítása érdekében”.

A figyelőnet.hu írása alapján a Pártai Lucia vezetése alatt álló Európai Meteorológiai Szolgálat partnerét, a T-Mobile-t értesítette a viharról, így kaptak üzenetet nyolc óra után tíz perccel a cég időjárás-jelentő sms-szolgáltatására előfizető ügyfelek.

A lakosságot pedig a Dunkel vezette OMSZ is értesíthette volna – azzal egy időben, hogy a katasztrófavédelemnek is elküldte a jelentését –, hiszen négy országos televíziós csatorna – MTV, Hír Tv, RTL Klub és TV2 – vonult ki a tűzijáték élőben történő közvetítésére. Ők mindannyian a meteorológiai szolgálat partnerei voltak. A lakosságnak kiadandó, az élet- és vagyonvédelmet szolgáló előrejelzés nyújtását a szolgálat elnökének kellett volna elrendelnie. Valószínűleg ennek elmulasztását írták Dunkel Zoltán számlájára, s ez lehetett az oka annak, hogy 2006 szeptemberében írásbeli megrovást kapott az OMSZ-t felügyelő környezetvédelmi és vízügyi minisztertől, Fodor Gábortól.

Aki egyébként közérdekű adatot visszatart, az a Büntető törvénykönyv 177/B §-a szerint közérdekű adattal való visszaélést követ el, amelyért két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntethető.

Dunkel Zoltánt azonban – mint írtuk – nem állították fel a szervezet éléről, távoznia csak egy évvel később kellett, amikor a miniszter más vezetőkkel együtt az OMSZ elnöki posztjára is pályázatot írt ki. Ennek nyertese pedig az a Bozó László akadémikus lett, akit Illés javaslatára most váltott le Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. A hvg.hu által megkérdezett szakemberek szerint az államtitkár céljai üdvözlendőek lehetnek, ám ezzel együtt úgy vélik, nem biztos, hogy jó emberre esett a választása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!