szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ügyvéd megfogalmazása szerint a bűnüldöző hatóságok nem gyűjtötték, hanem gyártották a bizonyítékokat, a terhelő tanúk pedig Andersen-mesékbe illő történetekkel traktálták a bíróságot.

Az ügyvéd megfogalmazása szerint a bűnüldöző hatóságok nem gyűjtötték, hanem gyártották a bizonyítékokat, a terhelő tanúk pedig Andersen-mesékbe illő történetekkel traktálták a bíróságot. 
   
Az ügyész vádbeszédében az előző tárgyaláson letöltendő szabadságvesztést indítványozott, arra hivatkozva, Szabó János két társa közreműködésével jogtalan előnyt próbált meg kicsikarni egy nemzetközi cégnél oly módon, hogy valótlanul azt állította a cég képviselőinek: egyes dolgozóikkal összefüggésben drog- és fegyvercsempészet miatt titkos nyomozás folyik, de ő ezt befolyásos kapcsolatai révén a cég számára kedvezően tudja alakítani, és így a cég nevét besározó médiabotrány is elkerülhető. Cserébe a vád szerint a rektor azt kérte, hogy egy általa megjelölt biztonsági vállalkozással szerződjön a nemzetközi cég. 
   
A védelem perbeszédében csütörtökön arra hívta fel a figyelmet: miután Szabó János segítő szándékkal közölte a multinacionális céggel az általa figyelmeztetőnek, gyanúsnak vélt jeleket, "nem nyomult tovább", semmiféle "zsarolásszerű" magatartást nem fejtett ki. A cég azonban "megtalálta" a német bűnüldöző hatóságokat, melyek "igen magas szinten átszóltak" a magyar hatóságoknak, mire a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vette kézbe az ügyet és elkezdődött a "mizéria".
   
A nemzetközi cég vezető munkatársai többször egyeztettek az NNI vezetőivel, az egyik tanút a Ferihegyi repülőtérről az NNI gépkocsiján szállították be a városba - idézte fel Szabó János ügyvédje, aki szerint "ők szőtték ennek a cselekménynek a szálait, ez az egész ügy elhalt volna", ha azt a nemzetközi cég és az NNI "nem generálja".
   
A cégnek "valami felsőbb dologhoz kell kötődnie, egyébként nincs ilyen nemzetközi együttműködés" - jegyezte meg a védő, aki hozzáfűzte azt is: a nemzetközi vállalat nem egy "egyszerű fuvarozó cég", az NNI pedig álláspontja szerint megengedhetetlen szerepet játszott az ügyben.
   
Szabó János védője szóvá tette azt is: ügyfelét, az őszülő hajú szociológus professzort, akadémikust látványos körülmények között kommandósok fogták el a munkahelyén, oly módon, hogy földre vitték, a kezét hátrabilincselték és négy és fél órán át úgy hagyták.
   
Az ügyvéd szerint a vád megalapozatlan, Szabó János nem követett el bűncselekményt, ezért védence felmentését kérte, csakúgy, mint a két másik, bűnsegédi magatartással megvádolt személy ügyvédje.
   
A vádlottak az eljárás során tagadták bűnösségüket.
   
Az elsőfokú ítéletet várhatóan egy hónap múlva hirdeti ki az FB.
 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!