Landolt a Csendes-óceánban Kapu Tiborék űrhajója, kezdődik a legénység kiemelése – élő videó
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Látványosan megugrott a lakásbetörések és az autófeltörések száma az ötödik kerületben - tudta meg a hvg.hu. Csakhogy a rendőrségtől általunk kikért bűnügyi statisztikai adatok köszönő viszonyban sincsenek az önkormányzatnak készített rendőrségi beszámolóban szereplő számokkal. Utóbbi dokumentum mindenesetre őszinte képet festett a Belváros nem túl rózsás helyzetéről.
Számmisztika
Jóllehet a kiemelt bűncselekmények (rablás, betöréses lopás, autófeltörés, autólopás) számának megugrását az önkormányzatnak készített rendőrségi jelentés egyértelműen elismeri, a hvg.hu által kikért és a rendőrségi jelentésben olvasható adatok között jelentős eltérésekre bukkantunk. Miközben a rendőrség lapunkat arról tájékoztatta, hogy 2010-ben összesen 106 autófeltörés volt a kerületben, az önkormányzatnak készített jelentésben 265 eset szerepel. Ennél figyelemreméltóbb a betöréses lopásokra vonatkozó adat. A hvg.hu-nak adott tájékoztatás szerint tavaly 57 betörés volt a kerületben (a lakásbetöréseket is beleértve), míg az ominózus rendőrségi beszámolóban 214 betöréses lopásról olvashatunk.
A korábbi adatokkal is hasonló a helyzet. A rendőrségi beszámoló szerint 2009-ben még "csak" 214 betöréses lopást követtek el, az autófeltörések száma pedig 166 volt. Ezek a számok sem egyeznek a hvg.hu-nak megküldött adatokkal, mert aszerint 43 betörés és 62 autófeltörés volt tavalyelőtt. A két statisztika között olyan ordító az eltérés, hogy az nehezen magyarázható elírásokkal. Az eltérésekkel szembesülve újra megkerestük a rendőrséget, tudakolva, mivel magyarázzák mindezt - választ későbbre ígértek.
Az önkormányzatnak készült rendőrségi beszámoló szerint a betöréseket, a besurranó lopásokat és autófeltöréseket elsősorban a hatodik, hetedik, nyolcadik és tizenharmadik kerületekből „átjáró” bűnözők követik el, s általában ugyanők lopják meg a Belvárosba látogató turistákat is. A kerületben található szórakozóhelyeken főleg a tolvajok aktívak, de rablásos, kifosztásos bűncselekmények is előfordulnak - derül ki a jelentésből. A bicikliseknek sem árt óvatosnak lennie, a rendőrségi beszámoló szerint ugyanis a kerékpárlopások száma is növekedett, főleg a nyári időszakban. Az aluljárókban sokat „dolgoznak” a zsebtolvajok. Ebből a szempontból a Ferenciek tere és a Deák tér a legfertőzöttebb. Nem árt tudni, hogy a zsebesek az aluljárókban szinte kivétel nélkül a délutáni órákban lépnek akcióba, amikor nagy a zsúfoltság.
Betörések nappal, autófeltörések éjszaka
A rendőrségi jelentés szerint a lakásbetöréseket leginkább nappal és a késő délutáni órákban követik el, de éjszakai betörések is előfordulnak, feltéve ha a tulajdonos hosszabb ideig távol van. A betörők a leggyakrabban befeszítik az ajtót, de zárfeszítés is megesik. Leginkább azok a lakások és üzletek vannak veszélyben, amelyeket a tulajdonosa semmilyen biztonságtechnikai eszközzel nem véd. A nyomozásokat a rendőrség szerint nehezíti, hogy általában kevés nyomot hagynak maguk után az elkövetők.
A jelentésből az is kiderül, hogy a kerületben leggyakrabban Opelt, Volkswagent és BMW típusú autókat lopnak el profi tolvajok, legtöbbször a Molnár utcában, a Stollár Béla utcában, a Széchenyi rakparton és a Semmelweis utcában. Az autók közül leginkább a Ford, az Opel és a BMW típusúakat törik fel, általában éjszaka - a leggyakrabban a Belgrád rakparton, a Molnár utcában, a Papnövelde utcában, a Reáltanoda utcában és a Veres Pálné utcában. A jelentésből az olvasható ki, hogy az autófeltörőket az elmúlt hónapokban a rendőrségnek nem sikerült elfognia. A tavalyi évben szintén megszaporodó rablásokat leginkább parkokban, aluljárókban követik el és főleg a szórakozóhelyekről hazatérő fiatalok a sértettek.
Mit tesz az önkormányzat?
„Önkormányzatunk évek óta igyekszik mindent megtenni annak érdekében, hogy segítse a rendőrség munkáját. Ennek része, hogy 2007-ben térfigyelő-kamera rendszert építettünk ki. A kerületben 39 térfigyelő kamera működik” - közölte a hvg.hu-val Puka Zsófia, amikor arról kérdeztük, mit tesz az önkormányzat a kerület biztonságának javítása érdekében. A teljes térfigyelő rendszer beruházási költsége 40 millió forint volt, míg az éves működtetési költségre, a műszaki üzemeltetésre és a bérekre 90 millió forint megy el. Emellett az önkormányzat még 60 millió, tehát összesen 150 millió forinttal támogatja a helyi rendőrséget - tudatta lapunkkal a sajtóreferens.
Pedig a térfigyelő kamerák számának növelése megoldás lehetne a problémára, de legalábbis csökkentené a bűncselekmények számát. A hvg.hu ugyanis összehasonlította a rendőrségi jelentés által fertőzöttnek nevezett területeket azokkal az utcákkal, ahol térfigyelő kamerák vannak. Ebből úgy tűnik, a bekamerázott területek nem számítanak fertőzött területnek, illetve nem a kamera által figyelt utcarészeken történnek a bűncselekmények. Jó példa erre a Veres Pálné utca, amelynek azon a részén gyakoriak az autófeltörések, ahol nincsen kamera.
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Bár a kormány mind az ipari, mind a háztartási méretű szolárfejlesztéseknél behúzta a féket, a kapacitások bővülnek, sorra dőlnek a rekordok.
A miniszterelnök vejeként megtanulta, hogy bizonyos dolgoktól távol kell magát tartania – nyilatkozta az épp Amerikába készülő üzletember.
A kormánybiztos aggodalmai nem jutottak el a katonakoporsókról és a kerítést átvágó Magyar Péterről készült kamuvideók készítőihez.
Időnként a szél is viharos lehet.
40 hektárnyi nádas kiirtása, több száz tonna beton beépítése, 13 milliárd forint elköltése és három év állás után.
Közigazgatási hatósági eljárásban vizsgálják halálának körülményeit.