szerző:
Népszabadság
Tetszett a cikk?

Három százalékra csökkentené a bejutási küszöböt a Népszabadság információja szerint az LMP. A Karácsony Gergely, Ertsey Katalin és Schiffer András által jegyzett törvényjavaslat magyarországi lakóhelyhez kötné a szavazati jogot és egy 245 fős Országgyűlést állítana fel.

Továbbra sem tudni, hogy milyen lesz pontosan az a választási rendszer, amely alapján megválasztják majd a 2014-es országgyűlési választásokon a következő Országgyűlés tagjait. A Fidesz-elnökség által felvetett (egyfordulós, vegyes rendszer, körülbelül 100 egyéni és 100 listás mandátum, kompenzáció nélkül), de teljes részletszabályaiban még nem ismert szisztéma egyelőre az ellenzéki pártok által teljes elutasításra talált - írja a Népszabadság.

Az MSZP arányosabb, pusztán listás rendszer felé tolná a kompromisszumot, a Jobbik a vegyes, kompenzációs német rendszert favorizálja, az LMP pedig a lap szerint egy teljesen új reformcsomagot fog benyújtani a napokban.

A Népszabadság értesülései szerint a Karácsony Gergely, Ertsey Katalin és Schiffer András által jegyzett törvényjavaslat magyarországi lakóhelyhez kötné a szavazati jogot és egy 245 fős Országgyűlést állítana fel. Ebből 135 egyéni választókerület lenne, országos listán 25, míg kompenzációs listán 85 mandátum lenne kiosztható. Az egyéni körzetekben maradna a kétfordulós szisztéma, vagyis első körben csak akkor lenne győztes, ha valamelyik jelölt megszerzi a szavazatok több mint felét.

A lap úgy tudja, számos újdonság szerepel a reformcsomagban. Brit példára az LMP felállítana egy Választókerületi Bizottságot, amely az új körzethatárok megrajzolását végezné. Elnöke a KSH elnöke lenne, míg tagjai az Országos Választási Bizottság elnöke, illetve az MTA elnöke által kinevezett választójogi és/vagy társadalomföldrajzban jártas szakember.

Emellett morális garanciákat kellene adnia a képviselőjelölteknek: biztosítani például, hogy az ingatlan-nyilvántartásból a tulajdonában álló ingatlanok bárki által lekérdezhetőek legyenek, vagy hogy az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában bárki megismerhesse, hogy vannak-e olyan iratok, amelyek bármilyen szolgálati, vagy társadalmi kapcsolati viszonyt bizonyítanak.

Szintén újítás a nemi kvóta, amely biztosítja, hogy ha az országos listán, illetve a kompenzációs listán két egymást követő helyen azonos nemű jelölt szerepel, a soron következő helyen ellenkező nemű jelöltet kell állítani. A törvényjavaslatban megjelenik a preferenciális szavazás lehetőségének megteremtése is: a választópolgár az országos listára úgy is szavazhat, hogy megjelöl egy, az adott országos listán egyébként szereplő jelöltet.

Az LMP-s reform kidolgozói a mandátumszerzési küszöböt öt százalékról háromra csökkentenék, ami a rendszergyakorlat szerint a kisebb pártoknak kedvez. A Népszabadság információi szerint az ökopártiak a napokban nyújtják be a törvénycsomagot, amely tartalmát illetően vélhetően a többi ellenzéki párt számára is - akárcsak részleteiben is, de - támogatható lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!