szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hova tűnt az a harciasság, amivel a 2002 utáni polgári körök tüntetéseket szerveztek az MSZP–SZDSZ-kormány ellen, vagy amivel a Tilos Rádiónál demonstráltak? A mozgalom csütörtöki ünnepségén Kubatov Gábor az adósság elleni küzdelemről és önvizsgálatról beszélt, a kormány egyik államtitkára pedig ingujjban citerázott. Videóriportunk a Polgárok Háza nyolcadik évadnyitójáról.

A polgári körök mozgalma olyan volt, mint az 1849-es osztrák hadsereg, amely folyamatosan hátrált a honvédek elől, de döntő csatát nem veszített – mondta csütörtökön a Polgárok Háza évadnyitóján Szentesi Zöldi László, a Magyar Hírlap főszerkesztő-helyettese, a rendezvény konferansziéja.

A polgári körös mozgalom józsefvárosi székházában nyolcadik alkalommal megrendezett ünnepségen 220-250, zömében idős résztvevő hallgatta többek között Kubatov Gábor intézményigazgató, fideszes pártigazgató és Hende Csaba honvédelmi miniszter előadását. V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár pedig egy rövid beszéd után ingujjban és az öltönynadrágra kiengedett inggel citerázott a csárdának berendezett színpadon. Hende bemutatta az új Szent István-kártyát, amivel a programba belépő üzletekben árengedménnyel lehet vásárolni, illetve felajánlásokat lehet gyűjteni egy erre létrehozott alapba. A miniszter a kártya bemutatásakor azt mondta, "ilyen programokkal lehet felépíteni az ország felépítését".

Az egykor harcias jobboldali mozgalom mára megszelídült, inkább hagyományápolást folytat – erre utalt a rendezvény hangulata, a visszafogott beszédek is. Az idősebb tagok többsége ezt elégedetten nyugtázta; volt, aki arról beszélt a hvg.hu-nak, hogy végre eltűntek a mozgalomból azok, akik önös céljaik elérésére használták a köröket. Mások viszont elégedetlenek, mert szerintük a körök a Fidesz győzelme óta "alszanak".

A mozgalom fontos szereplője volt a Fidesz 2002 és 2010 közötti ellenzéki történetének. A párt szervezetén kívüli polgári körök megalakítását Orbán Viktor kezdeményezte a 2002-es választási vereség után a Budai Várban elmondott beszédében. A mozgalom élére az MDF-ből kilépett Hende Csabát nevezte ki Orbán. A körökbe főleg a Fidesz kampányát szervező és bonyolító aktivisták léptek be, akik jóval radikálisabbak voltak az akkori tagságnál.

A polgári körök jelentős része beépült a pártba, jelentős feszültségeket kiválta a régi alapszervezeti vezetők és a gyors karrierre vágyó újoncok között. A mozgalomnak nagy szerepe volt a Fidesz 2003-as átszervezésében, központosításában, illetve a választásokat elveszítő Orbán pozícióinak megszilárdításában – egy idő után a polgári körösök alkották a párt jobbszárnyát. A polgári körökből indultak közül mára többen a Fidesz befolyásos politikusai lettek. A Tilos Rádió elleni tüntetést szervező Pesti Imre tavaly főpolgármester-helyettes lett, majd a budapesti kormányhivatal élére került. A soroksári körből indult Kubatov a párt igazgatója, a Fradi elnöke lett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kiszáll a nagypolitikából a polgári körök felelőse

Kiszáll a nagypolitikából Bíró Ildikó, a polgári körök felelőse, aki a választások után már nem szeretne parlamenti képviselő sem lenni - közölte hétfői számában a Népszabadság, amelynek az országgyűlési képviselő megerősítette az értesülést.

MTI Itthon

Kormányt buktatnának a polgári körök

Összefogásra, a kormány megbuktatására, a nemzeti tulajdon védelmére, új államalapításra szólítottak fel szombaton Püspökladányban a polgári körök és a gazdakörök találkozójának előadói.