szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Továbbra is konstruktív ellenzéki politikát kíván folytatni az LMP - mondta Schifer András, a párt frakcióvezetője keddi sajttéjékozatóján.

Schiffer András szerint az LMP annak ellenére is konstruktívan viselkedett a tavaszi ülésszakom, hogy sem az alkotmányozásban, sem az öt új alkotmánybíró megválasztásában nem vett részt. Hozzátette: a most szavazásra bocsátott indítványok 50 százalékánál igen gombot nyomtak.

Schiffer szerint a Fidesz "erőltetett menete" ellenére is van értelme a konstruktivitásnak, mert több ponton változtatni tudtak a kormánypártok törvényein. Példaként emíltette, hogy a büntető törvénykönyv szigorításánál sikerült elérni, hogy a tanút csak saját beleegyezése alapján vonják hazugságvizsgálat alá, az egyházügyi törvénybe pedig sikerült beilleszteni az állami világnézetű semlegesség elvét. Kijelentette: tavasszal jelentékeny átrendeződés történt a frakció témaválasztásában az emberi jogi ügyek irányából a társadalompolitika felé.

Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese azt mondta: a választójogi reform ügyében vannak közös pontok a Fidesszel. Így az LMP is fontosnak tartja a vegyes rendszer fenntartását, vagy a kormányozhatóság biztosítását. Vita van viszont arról, hogy egy- vagy kétfordulós legyen a rendszer, de szerinte a Fidesznek is érdeke az utóbbi fenntartása. Szerinte az egyfordulós megoldás a Jobbiknak kedvezne, ami szélsőjobbos kihívót támaszta a Fidesszel szemben.

MTI Fotó: Földi Imre

Schiffer ehhez kapcsolódva hozzátette, Áder javaslata súlyos következményekkel járna, ugyanis ha a mai közvéleménykutatásokat kivetítjük 2014-re, a Fidesz úgy szerezheté meg a mandátumok négyötödét, hogy csak a választók egy töredéke szavazna rájuk.

Karácsony Gergely azt mondta: pontosan az Áder-javaslatra reagálva fogalmazta meg azt az ötletet, hogy az MSZP, a Jobbik és az LMP alkosson "technikai koalíciót". Schiffer András cáfolta, hogy erről akár a frakcióban, akár a párt más fórumain vita lett volna, és hangsúlyozta: nem tartalmi, hanem formai együttműködésről lenne szó, csak együtt tudnák a Fideszt 2014-ben egyharmad alá vinni.

Schiffer azt mondta: az ötlet teljesen abszurd, de pontosan az abszurditásában rejlik az ereje, ezzel kívánták jelezni a Fidesznek, hogy legyen nyitottabb a választójogi reformban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!