szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Létrejön a versenyszféra és a kormány új állandó konzultációs fóruma, amely arra lesz hivatott, hogy a versenyszektorban a munkaadók, a munkavállalók és a kormány álláspontját egyeztessék - jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtökön Budapesten, miután Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen egyeztetett három munkaadói és három munkavállalói érdekképviselet vezetőjével.

A Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) továbbra is működik, ez a kerete az új érdekegyeztetési rendszernek - hangsúlyozta Matolcsy György. Szólt arról is, hogy az új érdekegyeztető fórum mellett létrehoznak egy monitoring bizottságot is, amely elemzéseket, jelentéseket készít például az új Munka törvénykönyve, az adórendszer, vagy épp a szakképzési törvény gyakorlati működéséről.

Orbán Viktor és Matolcsy György azoknak a munkaadói és munkavállalói érdekképviseleteknek a vezetőivel egyeztetett csütörtökön, akik aláírták a Munka törvénykönyvéről szóló megállapodást.

A csütörtöki egyeztetésen ennek megfelelően a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségétől (MGYOSZ) Rolek Ferenc alelnök és Vadász Péter társelnök, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke Demján Sándor, és főtitkára Dávid Ferenc, valamint Zs.Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ) elnöke vett részt.

A szakszervezetek közül a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnökségi tagja, Sáling József, a Munkástanácsok elnöke Palkovics Imre, és a Liga elnöke, Gaskó István volt jelent.

A kormány részéről a miniszterelnök mellett Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára, Varga Mihály Miniszterelnökséget vezető államtitkár, és Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője vett részt.

Matolcsy György az egyeztetést követő sajtótájékoztatón elmondta: az érdekképviseletekkel megállapodtak abban is, hogy létrejön két munkacsoport is az új fórum mellett, az egyik a növekedési paktummal, a másik a bérkompenzációval foglalkozik majd, vagyis azzal, hogy a 16 százalékos, egykulcsos személyi jövedelemadó rendszerre átállás során felmerülő bér- és kereseti problémákat közösen rendezzék. Hozzátette: a 2012-es költségvetésben a kormány biztosítja a bérkompenzáció forrásait, már csak a technikát kell kidolgozni.

A Magyar Bankszövetséggel közösen indítandó növekedési paktumról elmondta: a munkaadók és a munkavállalók ezzel kapcsolatos javaslataikat is megteszik majd. A most kezdődő konszolidációs időszak azon a közös sikeren alapul, amelyet az új Munka törvénykönyvének megszületése jelez - mondta Matolcsy György.

Gaskó István üdvözölte a versenyszféra új érdekegyeztető fórumának létrejöttét, főként azt, hogy a kormány is részt vesz benne, így egy tripartit fórum jön létre.    Emlékezetett arra, hogy a Liga és a Munkástanácsok korábban tiltakozó akciókat is szervezett egy háromoldalú érdekegyeztető fórum létrehozását követelve.

Az új fórum keretében a szakszervezeteknek lehetőségük lesz részt venni például a nyugdíjrendszer esetleges átalakításában, ami ugyancsak követelése volt a Ligának és a Munkástanácsoknak - mondta Gaskó István, aki szerint az új érdekegyeztető fórummal esély nyílik arra, hogy a kormány által indított új, konszolidációs korszak eredményeket, társadalmi és munkabékét hozzon.

Demján Sándor hangsúlyozta: a munkaadók mindig is fontosnak tartották a társadalmi párbeszédet, és hívei voltak a hármas párbeszédnek a kormány, a szakszervezetek és a munkaadók részvételével. Az új konzultatív testület gyakorolhatja mindazokat a jogosítványokat, amelyekkel korábban az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) is rendelkezett - mondta.

A VOSZ ügyvezető elnöke szerint nem minden esetben ellenfélként áll majd szemben a munkavállalói és a munkaadói oldal, mert a versenyszférában működő szakszervezeteknek is érzékelniük kell a közös érdekeket.

Matolcsy György kérdésre válaszolva kifejtette: az arányos, egykulcsos személyi jövedelemadó rendszer az első sikert már meghozta Magyarországnak, miután szeptemberben és a októberben nőtt a belső fogyasztás. A kormány 2012-ben is ragaszkodik ahhoz, hogy senki nem járhat rosszabbul az egykulcsos adórendszerre való végleges átállás kapcsán, ezért bérkompenzációs keretet terveztek a költségvetésbe.

Kifejtette, hogy ez a 21 milliárd forintos keret azt szolgálja, hogy ha valaki semmilyen módon nem fér bele az automatikus és ösztönzött béremelési folyamatokba, akkor úgynevezett szociális kompenzáció keretében egyenlítsék ki a bérét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!