szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kövér László nem tartja időszerűnek Schmitt Pál köztársasági elnök lemondásának kérdését, és számára nyilvánvaló, hogy az ügy nem az államfőről, nem is az ő tudományos tevékenységéről, hanem a jelenleg kormányzó erők lejáratásának szándékáról szól. A házelnök ezt az MTI-nek adott hétvégi interjújában mondta, amelyben arról is beszélt, hogy a képviselőket védő házőrséget, valamint a képviselőket megregulázó új etikai normákat szeretne. Kövér szerint "széles körű népi igény", hogy a parlamenti képviselők ne válthassanak frakciót.

Arra a kérdésre, hogy szerinte le kell-e mondania Schmitt Pál államfőnek a plágiumügy miatt, Kövér László úgy válaszolt, nem hiszi, hogy ez időszerű kérdés lenne - hangsúlyozva, hogy meg kell várni SOTE által kiküldött szakértői bizottság jelentését Schmitt Pál doktori dolgozatáról. "Ettől az ügytől függetlenül Schmitt Páltól nem lehet elvenni mindazokat az érdemeket, amelyeket az életpályája során akár a sportban, akár korábban a közéletben, akár az elmúlt másfél-két esztendőben szerzett. Az is nyilvánvaló, hogy legyen bármilyen kimenetele ennek az ügynek, az nem Schmitt Pálról szól, még csak véletlenül sem szól Schmitt Pál tudományos teljesítményéről, az ennek a kormányzó erőnek a lejáratására irányuló szándékról szól" - tette hozzá.
A hvg.hu az elmúlt héten több fideszes politikusnak is feltette a kérdést, hogy amennyiben a SOTE szakértői bizottsága a március 28-ig lefolytatandó vizsgálat végén úgy tartja, hogy Schmitt Pál doktori értekezése plágium, le kellene-e mondania az államfőnek. Riporterünk kérdésére egyedül Pokorni Zoltán adott egyenes választ, ő azt felelte, hogy ebben az esetben le kellene mondania. Munkatársunk a Kövér Lászlóval a parlamentbe érkező - és őt az ajtóban előre engedő - Schmitt Pálnak is megkísérelte feltenni a kérdést, ám ő nem válaszolt.
Kövér László "széles körű népi igénynek" nevezte annak rendezését, hogy ha egy képviselő kilép abból a pártfrakcióból, amelynek színeiben az Országgyűlésbe került, az ne léphessen át más frakcióba, illetve több ilyen képviselő ne alakíthasson új frakciót.
Kövér László az interjúban arról is beszélt, hogy az Országgyűlés Hivatala pénteken kiírta a Kossuth tér átalakítását és a tér alatti mélygarázs illetve látogatóközpont létrehozását célzó beruházási pályázatát. Február végén, március elején kerülhet a Ház elé az országgyűlési törvényjavaslat, amely nemcsak a parlament működési rendjét szabályozza, de a házőrség létrehozását, és a képviselőkre vonatkozó etikai normákat is tartalmazza majd.
A házőrség a jelenleg működő Köztársasági Őrezredhez képest többletjogosítványokat kapna, így garantálná az Országgyűlés és a képviselők biztonságát. Kövér megemlítette a jobbikos Zagyva Gyula esetét, aki fegyvernek minősülő tárgyat, egy kardot vitt az Országgyűlésbe, és szerinte az ilyen jelenségekkel szembeni legitim fellépés lehetősége jogilag ingatag. Közölte, hogy a házőrség felállítása többletlétszámot nem igényelne. Elmondta, hogy az Őrezredet egyébként át fogják alakítani, betagolják a rendőrség más szervezeteibe.
Az országgyűlési törvényjavaslatban várhatóan szereplő etikai normák kidolgozása kapcsán egyetemi oktatókat kértek fel, hogy a nemzetközi gyakorlat alapján tegyenek javaslatot arra: a házelnöknek milyen jogosítványokat kellene adni azokkal a képviselőkkel szemben, akik megsértik a tárgyalás rendjét vagy a képviselői intézmény méltóságát.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!