szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2006-os zavargások kezelésében a Gyurcsány Ferenc vezette kormány részéről "hiba, sőt, morális értelemben bűn volt az, hogy a törvények adta irányítási lehetőségeivel nem élt", az akkori ellenzék viszont politikai hátországot adott a rendbontóknak és a 2010-es kormányváltás után törvényben deklarálták, hogy "a rendőr szinte fogalmilag hazudik" - értékelte a 2006-os eseményeket a Bajnai Gordon alapította Haza és Haladás Alapítvány.

A 2006-os zavargásokkal kapcsolatban az egyik oldal a demokratikusan megválasztott kormányzat elleni puccskísérletről, a törvényes rend fenntartásáról beszél, addig a másik oldal a békés tüntetőkkel szembeni, tudatosan és tervezetten brutális fellépésként láttatja az eseményeket - közölte csütörtökön a Haza és Haladás Alapítvány.

"Ezen értékelések mögött mindkét oldalon egyaránt áll valóságmag, politikai számítás és irracionális félelmekre épülő világmagyarázat is" - olvasható a szervezet blogbejegyzésében.

A Haza és Haladás szerint a közrend megbomlásával fenyegető társadalmi feszültségek idején minden államban kulcsszerep hárul a rendőrségre, a testületnek kell fenntartania a rendet, szükség esetén kényszer, erőszak alkalmazásával is. Hozzáteszik, hogy ezzzel párhuzamosan ugyanakkor "világossá kell tennie minden szereplőnek azt is: aki a rendőrre kezet emel, az az államot, ezzel pedig a politikai közösséget, a nemzetet támadja meg".

A két állítás az alapítvány szerint egy alkotmányos demokráciában kölcsönösen feltételezi egymást: "ahogyan a rendzavarók semmilyen magatartása nem teszi elfogadhatóvá a rendőri brutalitást, ugyanúgy nem igazolható a rendőrökkel szembeni bármilyen erőszak sem".

A bejegyzés szerint a kormányzat részéről "hiba, sőt, morális értelemben bűn" volt, hogy a törvények adta irányítási lehetőségeivel nem élt. Súlyosbítja a kormányzat felelősségét, hogy a jogsértések elismerése és reparációja elmaradt. Ezen pedig az sem enyhít lényegesen, hogy utólag a rendőrségi törvény módosításával a kormányzat hallgatólagosan a történtek sok konzekvenciáját levonta.

Szerintük nem elhanyagolható ugyanakkor az ellenzék felelőssége sem, "mivel a Gyurcsány-kormány bármi áron való eltávolításának célját kitűzve olyan politikai hátországot adott a rendbontóknak, amely nélkül az események aligha eszkalálódtak volna". A rendőrséggel szembeni általános bizalmatlanság keltése a Fidesz részéről még a 2010-es kormányváltást követően is folytatódott, amikor a semmisségi törvényben deklarálták, hogy "a rendőr szinte fogalmilag hazudik" - tették hozzá.

A tévészékház ostromának éjszakáján a rendőri vezetők nem tudták biztosítani, hogy néhány száz randalírozó ne arathasson győzelmet a kivezényelt rendőrök felett. A kormányzat az alapvető feladatukat ellátni képtelen, egymással rivalizáló rendőri vezetőket pedig nem leváltotta, hanem kifejezetten elismerésben részesítette. Az ellenzék eközben kimondatlanul is a tüntetők mellé állt, legitimnek beállítva a kormánnyal szemben bármilyen eszköz alkalmazását - olvasható az értékelésben.

"A kormányzat nem vagy csak kis mértékben és elkésve vállalta a politikai felelősséget a rendőri vezetés hibáiért, a jogsértések reparációját pedig nem biztosította, eközben az ellenzék kiengedte a politikai karanténból a szélsőjobboldali rendbontókat, illetve hatalmi számításból hagyta, hogy a rendőrségbe vetett közbizalom súlyosan erodálódjon. Az egésznek pedig a magyar demokrácia látta kárát" - írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!