szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vona Gábor úgy érzi, világhírűvé vált vasárnap, amikor Londonban próbált gyűlést tartani, de végül kétszáz ellentüntető várt rá, és a megbeszélt helyszín helyett kiszorult egy közparkba. Pedig Vona szerint még a helyszínen megjelent rabbik is mellette tüntettek.

"Jobbik scums, get off our streets” – skandálták az antifasiszta tüntetők a Holborn metróállomás előtt, azaz „jobbikos mocskok, tűnjetek az utcáinkról”. Vona Gábor vasárnapi londoni gyűlésére a Facebookon hirdették meg a szervezők a találkozót a metrómegállónál, közelebbről nem pontosított helyszínre, de azt több körülmény is meghiúsította.

Vona londoni eljövetelét nagy médiazaj előzte meg. Egy angol parlamenti és egy londoni önkormányzati képviselő együtt írtak levelet Theresa May belügyminiszternek, hogy tiltsa ki Vonát az országból. Az ügyet eléggé felkapta az angol sajtó, a Guardian és az Independent is hosszú publicisztikában elemezték az európai szélsőjobb helyzetét, kiemelve, hogy a Jobbik a maga 17%-os parlamenti arányával magasan Európa legerősebb szélsőjobboldali pártja. „Ez már nem egy tőlünk távol levő magyar probléma. Ez mostantól brit probléma” – írta Jonathan Freedland, a Guardian egyik vezető publicistája.

A találkozó pontos helyszínét az utolsó pillanatig nem lehetett tudni, a Facebookon Magyar Magvető néven futó helyi szervező pusztán annyit osztott meg előre, hogy mindenki legyen Holborn metróállomásnál vasárnap délután fél 2-kor. A szervezők azt is kérték, senki ne jöjjön feltűnően szélsőjobboldali öltözetben. „Lehetőség szerint kerüljük a katonai, futball hulligános, bakancsos, skinhead-s megjelenést, mert tudjuk, hogy a média képviselői az ilyen emberekre fognak vadászni és majd mutogatni mindenhol.”

MTI / Kollányi Péter

A Brit Nemzeti Párt ugyanakkor üdvözölte a Jobbik londoni megjelenését, bár hozzátették, ők nem képviseltetik magukat a gyűlésen, mert az a magyarok ügye. Nick Griffin, a párt vezetője korábban azt mondta, hogy szövetkezne a Jobbikkal és a görög Arany Hajnal nevű szélsőjobboldali párttal, emiatt többen azt gondolták, hogy Vona velük lép fel. A Jobbik ezt mindvégig cáfolta, ők azt hangsúlyozták, hogy ez a rendezvény a kinti magyaroknak szól.

A találkozóra hamar rászerveződött az ellentüntetés is. A Unite Against Fascism nevű angol szervezet felhívását az Occupy London és más csoportok is átvették, és az esetleges összecsapásra a rendőrség is viszonylag komoly erőkkel készült. Így a Holborn metrómegállónál gyülekező tömeget gyorsan szétválasztották, az állomásra beszorult magyarokat sorfal védte az odakint kiabáló antifasisztáktól. Az antifasiszta szervezetek azt követelték Teresa May belügyminisztertől, hogy tiltsa be a rendezvényt, ennek érdekében 14 ezer aláírást gyűjtöttek össze. A tüntetők között feltűnt egy cionistaellenes zsidó szervezet néhány idős képviselője is, akiről Vona azt állítja hétfői blogbejegyzésében, hogy mellette tüntettek, sőt, előzőleg fel is hívták és támogatásukról biztosították.

Egy jobbikos keres menedéket a rendőrök mögött

Közben kiderült, hogy a jobbikos találkozó helyszíne egy környékbeli kocsmában lett volna, ám a tulaj, értesülve a balhéról, visszamondta a foglalást. A rendőrség azt nyilatkozta, nem ők kérték a tulajt, hogy lemondja a programot. A tanácstalanul várakozó magyar csoportban ekkor már feltűnt néhány magyar és árpádsávos zászló is, de a lelkes londoni jobbikosok türelmesen várták, hova mehetnek meghallgatni a vezért.

Körülbelül fél óra után a rendőrség ideiglenesen lezárta a metróállomást, hogy a kétszáz fős tömeg át tudjon vonulni a Hyde Parkhoz. A londoni metró utasai hasonló

Helyesbítés
Cikkünkben korábban valótlanul állítottuk, hogy a Jobbik londoni megjelenésén részt vevő tömeg Fradi sálat viselt volna, ezzel szemben a valóság az, hogy a tömeg nem, csak egy-két ember viselt Fradi-sálat.

türelemmel szemlélték a tömeget, néhány „What is this about?” kérdéstől eltekintve nyugodtan zajlott az áttelepítés. A két kocsinyi londoni magyar a metrón is fegyelmezetten utazott. Kis izgalmat hozott a rendőri kíséret és a szokásos utazóközönség közé bezsuppolt tömeg, de a „Hát, a vágott szemű biztos nem közénk tartozik” poénra csak szolid nevetgélés volt a válasz.

A Hyde Parknál aztán újabb félórányi fegyelmezett esőben álldogálás után végre megérkezett Vona Gábor és Pörzse Sándor is – taxival.

„Angliának vége van” – jelentette ki Pörzse Sándor, utalva a Jobbik-találkozó ellenében összegyűlt antifasiszta tüntetőkre. Vona Gábor pedig hozzátette, sajnálja őket, amiért fogalmuk sincs, mi ellen tüntetnek. Hiszen a Jobbik legitim parlamenti párt, amely a választók akaratából van a parlamentben.

Megélhetés, rend, elszámoltatás – ezek a Jobbik-program jelszavai, mondta Vona az összegyűlt kétszáz ember nagy örömére. Miután röviden vázolta a Jobbik választási programját, a mindenkit gyötrő kérdésre, hogy mi a Jobbik álláspontja az EU-val kapcsolatban – hiszen az itt élő magyarok uniós tagságunknak köszönhetik, hogy egyáltalán itt lehetnek – Vona azt mondta, Magyarországnak hosszú távon nincs jövője az EU-ban. Ám, ha a Jobbik kormányra kerül, nem fog azonnal kilépni az unióból, hanem népszavazást szeretnének. „Nettó ráfizetői vagyunk az EU-nak. A csatlakozás óta végignéztük, ahogy felszámolták a magyar termelőipart, ezért nincs munka vidéken. És ezért vagytok itt ti is.” Majd elmondta, a Jobbik Magyarország rejtett tartalékait látja az itt élő magyarokban, és a céljuk, hogy egyszer olyan helyzetet teremtsenek Magyarországon, hogy az itt élőknek megérje hazajönni. „A devizahitelért egyedül a bankok és a politikusok a felelősek, a magyar ember nem. Ti is ezért vagytok itt, a devizahitelek miatt” – mondta, amire kétszáz főnyi bólogatás volt a válasz.
A választási regisztráció miatt aggódóknak azt ígérte, a Jobbik néhány héten belül háttéranyagot fog összeállítani arról, hogyan tudnak az itt élő magyarok részt venni a szavazáson. A kérdést azonban, miszerint a Fidesz tényleg a választási eredmények meghamisítására készül-e, kikerülte.

Egy idő után a Holbornnál ragadt ellentüntetők is megérkeztek, és a körülbelül 50 rendőr által körülvett jobbikos tömeg széléről újra nekiálltak skandálni a „Nazis go home” rigmusokat. „Ezeket is megvették, 50 fontot kapnak, hogy itt kiabáljanak” volt sokak véleménye. Egy ellentüntetőt elvittek a rendőrök. A Vona örömére összegyűlt magyar tömeg azonban nem sok ügyet vetett rájuk, néhány oda-vissza kiabálás után különösebb balhé nélkül ért véget a Jobbik első londoni kampányeseménye.

Azt hiszem, tegnap világhírűvé váltam – értékelte a rosszul sikerült, bár szerinte győzelemmel zárult londoni kiruccanást a Facebookon a pártelnök. Azt írja, az ellentüntetők azt sem tudták, mire jöttek, hiszen többen az ő iszlámellenessége miatt álltak ki ellene. Vona azt írja, hogy a tüntetők közül egyeseket "aljas támadás érte a fórum után, őket arra kérem, hogy vegyék fel a Jobbik jogi osztályával a kapcsolatot". Azt is hozzátette: a rendőrség a lehetőségekhez képest korrekt módon viselkedett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!