szerző:
Kovács Áron
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bokros Lajos szakért, grafikonokat vetít, öt nyelven beszél, de közben a Bibliából idéz. Bokros Lajos pártja olyan párt, ami plakátokat helyez ki, de nem indul a választáson. Bokros Lajos pártja jobboldali konzervatív, de mégis a baloldali összefogást támogatja. Bokros Lajos pártját nem mérik a közvélemény-kutatók, de a tagok mégis optimisták, és a kétharmados ellenzéki győzelmet sem tartják kizártnak.

„Te, itt van Dávid Ibolya is!” – súgta oda bennfentesen a hvg.hu tudósítójának egy újságíró kolléga csütörtök este, az IBS budai épületének színháztermében. Ha ez igaz lett volna, az valóban komoly hír, hiszen az MDF egykori elnöke a párt 2010-es választási kudarca óta kerüli a nyilvánosságot, legfeljebb csak bírósági tárgyalásokon lehet találkozni vele. Nagy szám lett volna, ha épp az MDF listáján EP-képviselőnek választott Bokros Lajos új pártja, a Modern Magyarország Mozgalom (MOMA) rendezvényén tér vissza.

A hölgy, főleg a frizurája miatt valóban hasonlított Dávid Ibolyára, de a dolog ott vált gyanússá, hogy a mindig elegáns volt MDF-elnök biztosan soha nem vett volna fel pepita nyakkendőt. Mint kiderült, valójában Kováts Kriszta énekesnő volt az, aki három dallal (például: „Lesz itt köztársaság újra még!”) szórakoztatta az összegyűlt néhány száz embert, mivel a háromnegyed ötre meghirdetett rendezvény csak negyed hatkor kezdődött – ekkor kapcsolt ugyanis Budára az ATV, amely a Klubrádióval együtt élőben közvetítette a Bokros-párt rendezvényét.

Kováts Kriszta énekel
Túry Gergely

Bokros köszönetet is mond a két csatornának, amelyek segíttettek áttörni a MOMA köré vont „kommunikációs karantént”. Mert Mária Terézia felállította ugyan a könyvrendőrséget, Ferenc császár a recenzúráló bizottságot, Metternich herceg és Bach belügyminiszter, no meg Aczél György KB-titkár is büszkén és erőteljesen gyakorolták a cenzúrát, de ők legalább nyíltan csinálták, becsületesek voltak. Bezzeg ma – mondta Bokros – a kormány tagadja, hogy cenzúra lenne, pedig a közszolgálati tévében és egyes magáncsatornák székházaiban is ott ül egy ember, aki átnézi a beolvasandó híreket, kivesz és hozzátesz, igaz, őt a cég fizeti.

A MOMA azért jött létre, hogy képviselje a – Pusztai Erzsébet alelnök ezt egy szuszra tudja kimondani – „valódi, európai értelemben vett jobbközép, konzervatív értékeket”. Ehhez képest két baloldalinak elkönyvelt csatorna közvetítette a műsoraikat, a jelenlévők összetétele alapján pedig akár a baloldali összefogás egyik rendezvényén is járhattunk volna: az első sorban rögtön Molnár Zsolt és Horváth Csaba, az MSZP fővárosi prominenseit szúrtuk ki, a ruhatárban összefutunk a DK-s Bauer Tamással és Niederüller Péterrel, de eljött Bárándy Péter, a Medgyessy-kormány igazságügy minisztere is.

Bauer Tamás (balra) a közönség soraiban
Túry Gergely

"Van egy pár példányom a 140 pontból. Érdekel valakit?"  - mutatott fel a rendezvény kezdete előtt egy köteggel az Élet és Irodalom mellékleteként tavaly megjelent programjából Bokros, aki nem csak ezzel bizonyította, hogy ő a nagybetűs Szakértő. Mint jó közgazdász, előadása alatt természetesen grafikonokon szemléltette, hogy az elmúlt egy évtizedben hogy lemaradt az ország a visegrádi és a balti államokhoz képest. Az államadósság egyedül 1995-2000 közt csökkent (naná, hogy a Bokros-csomag miatt!), azóta viszont „szépen, okosan meghízott”. A kilenc évvel ezelőtti szinthez képest két százalékkal csökkent a GDP, miközben Lengyelországban 35 százalékkal nőtt.

Bokros viszont nem csak szakértő, hanem művelt ember is. „Tíz nyelvet használ, ötöt beszél!” – harangozta be pártalapítót Pusztai Erzsébet. A rendezvény előtt az EP-képviselő már be is bizonyította: miközben folyamatosan puszikat osztogatott, hol angolul, hol németül, időnként pedig oroszul szól az érkezőkhöz (mint megtudtuk: Puskin nem tehet a szovjet rémuralomról). "De nem olvasgatunk közben! Ordnung muss sein!" – figyelmeztette a 140 pontért kapkodókat, hogy „rendnek kell lenni”, az előadásra kell figyelni, majd otthon elmélyülni a minőségi tényirodalomban.

Túry Gergely

De nem csak a nyelvtudásról van szó! Bokros Lajos beszéde elején a Szentírásból idézett, egyenesen a Jelenések könyvéből, amelyben Jézus így szól: „Tudok tetteidről. Tudom, hogy élőnek neveznek, pedig halott vagy.” Ez az ige aztán vissza-visszatért még, mert a Fidesz hiába hazudik, csúsztat és ferdít – például állítja, hogy a magán-nyugdíjpénztárak vagyonának államosításával megmentette a nyugdíjrendszert – Bokros Lajos eszén nem járhat túl, ő tudja, hogy 2030-ra összeomlik az egész: „Tudok tetteidről. Tudom, hogy élőnek neveznek, pedig halott vagy.”

Bokros szerint ráadásul a Fidesz 2010 óta nem csak a gazdaságpolitikát tette „ésszerűtlenné és szakszerűtlenné”, hanem szétverte a jogállamot is. Az áprilisi választáson – amelyet a MOMA nevezett először népszavazásnak – tehát „nem egyszerűen helyre kell billenteni az idő kizökkent kerekét”, hanem helyre kell állítani az alkotmányosságot is. És ez alapozza meg az önmagát jobboldalinak nevező párt legnagyobb trükkjét: el sem indulnak a választásokon, hanem kívülről támogatják a baloldali pártok összefogását, és cserébe nem is kérnek mást, mint ígéretet egy új választási rendszerre.

Túry Gergely

A jelenlegi szisztéma ugyanis – mondta Bokros – már a választás előtt koalíciókötésre kényszeríti a pártokat. Ha azonban lenne egy „kétfordulós, arányos választási rendszer”, akkor minden párt megmérethetné magát a saját programja alapján. Most tehát először lesz egy népszavazás, azért, hogy lehessen a jövőben normális, unalmas választás – mondta a volt pénzügyminiszter, akinek pártja ezek szerint csak megtévesztésből szórta meg plakátokkal az egész fővárost, hiszen valójában már 2018-as választásokra tartogatja erejét.

A baloldali összefogás győzelme ugyan ma a közvélemény-kutatások szerint nem tűnik valószínűnek, és nyernének, akkor sem tudnák azonnal lebontani a Fidesz rendszerét, de Bokros ilyen apróságokkal nem foglalkozik. A magyarázat megadása Kajdi Józsefre, az Antall-kormány hivatalvezetőjére, a MOMA elnökségi tagjára marad. Szerinte csak aljas manipuláció, hogy nem lehet legyőzni a Fideszt, hiszen azt akarják, hogy az emberek el se menjenek szavazni. Ennek sajnos bizonyos baloldaliak is bedőltek pedig nem kell más – magyarázta Kajdi –, mint hogy az összefogás jelöltje minden körzetben egy szavazattal többet kapjon, mint ahányat a kormánypárt el tud vinni, így „akár kétharmados győzelem is lehet”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!