szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Balaton átlagvízszintje újabb egy centimétert emelkedett, szerdán már 129 volt (Siófoknál 132), ami a vízállás regisztrálása óta a legnagyobb - számolt be a sonline.hu.

Balatonmárián szerdán délután homokzsákosztásra készültek, Balatonfenyvesen azonban a sonline.hu szerint nem lesz ilyenfajta védekezés.

Vízügyes szakemberek és katasztrófavédők járták egész nap a tóparti utcákat, Balatonföldváron a DRV munkatársai lefedték a köztéri csatornaaknákat. A déli part felkészült az előrejelzések szerint szerda este kezdődő erős északi-északnyugati szélre. Amint megírtuk, másodfokú készültséget rendeltek el a magas vízállás és a várható szél miatt, ami akár negyven centiméternyit is „kilendítheti” a Balatont a déli parton, azaz a víz kicsaphat a partra.

E közben a Balaton átlagvízszintje újabb egy centimétert emelkedett, szerdán már 129 centiméter volt (Siófoknál 132), ami a vízállás regisztrálása óta a legnagyobb vízmagasság. Hasonlóan magas vízállást 2010. december 21-én regisztráltak, ám ez a rekord napok kérdése és megdől, hiszen hiába engedik a Balaton vizét a Sió-zsilipen, a befolyás nagyobb intenzitású, mint a jelenleg másodpercenkénti 15 köbméteres vízeresztés.

A vízügyi igazgatóság terveket készített arra, hogy a mélyebben fekvő déli parti területeken mi volna a teendő annak érdekében, hogy magasabb vízszintet lehessen tartani a Balatonban; e területek ugyanis nem az országos vízgazdálkodási szabályzatban előírt magasságra, azaz 200 centire, hanem csak 130-140-re épültek.

Épületek, utak, csapadékvíz-elvezetők is ezen az alacsonyabb szinten vannak. A hét érintett település: Zamárdi, Szántód, Balatonföldvár, Balatonfenyves, Balatonmáriafürdő, Balatonkeresztúr és Balatonberény. Ezeknek a parti infrastruktúráját kellene megemelni a vízügy által előírt 200-as szintre ahhoz, hogy a Balatonban tíz centiméterrel magasabb vízállást lehessen tartani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!