szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

A kapitányság előtt akarta megvárni ügyvédjét egy férfi. Ez nem tetszett a rendőröknek, megpróbálták igazoltatni, majd miután a férfi nem adta át személyi okmányait, megbilincselve előállították. Az alapvető jogok biztosának vizsgálata szerint jogalap nélküli és törvénysértő volt az intézkedés. Az utóbbi időben több olyan eset történt, amelyeknél felmerült, hogy a rendőrök nem megfelelően hajtották végre az intézkedést – közölték a hvg.hu-val.

Képünk illusztráció
AFP / Marcus Fehrer

Megsértették a személyes szabadsághoz való jogot, illetve az emberi méltósághoz fűződő jogot a mosonmagyaróvári rendőrök tavaly februárban, amikor jogalap nélkül igazoltattak és megbilincselve előállítottak egy, a Győr-Moson-Sopron megyei Darnózseliben lakó francia férfit. Ezt az alapvető jogok biztosa, Székely László idén áprilisban zárult vizsgálata állapította meg.

V. Jurajt tanúkihallgatásra idéztek tavaly februárban a mosonmagyaróvári kapitányságra – szerepel a jelentésben. A férfi oda megérkezve, az objektumőrtől megkérdezte, ügyvédje ott van-e már. Az őr elkérte a belépéshez szükséges személyi igazolványt, ám ő nem adta oda, mert mint mondta, meg akarta várni a védőjét a kapitányság előtt, és vele együtt szeretett volna bemenni. Ekkor két rendőr érkezett meg és felszólította a személyi igazolvány vagy az útlevél átadására. A francia férfi ezt megtagadta, amire válaszul az egyenruhások közölték, hogy előállítják és megbilincselve bevitték az épületbe. Átvizsgálták V. Juraj ruházatát, és egyik zsebéből előkerült az okirat. A rendőrök a férfi ellen szabálysértési feljelentést tettek.

Panasz, elutasítás, majd az ombudsman

Igen ám, de a férfi nem hagyta annyiban a vele történteket, és panasszal élt az intézkedéssel szemben, és a bilincs alkalmazása miatt is. Beadványait elutasították, mondván, alaptalan az ágálása, mert többszöri felszólítás ellenére sem volt hajlandó személyazonosságát igazolni. Azzal nem is foglalkoztak a hatóságok, jegyezte meg az ombudsman, hogy V. Juraj kimondottan a bilincs alkalmazása miatt tett panaszt, mivel szerinte annak alkalmazása felesleges volt. Az alapvető jogok biztosa megállapította, hogy a rendőrségi törvényben megszabott feltételek egyike sem állt fenn ahhoz, hogy a kapitányság előtt várakozó férfival szemben intézkedjenek.

„Nem volt szükséges az igazoltatás elvégzése a közrend, a közbiztonság védelme vagy bűnmegelőzési, bűnüldözési célból sem. Nem kellett a férfi ott tartózkodásának jogszerűségét sem megállapítani, ezen kívül nem volt közlekedésrendészeti ellenőrzés és nem voltak veszélyben mások jogai. A szóban forgó rendőri intézkedésnek tehát nem volt jogalapja.” Székely László alkotmánybírósági határozatokat beidézve hozzátette: a jogalap nélküli igazoltatással a rendőrség a jogállamiság elvéből fakadó jogbiztonság követelményét is megsértette. Mivel az igazoltatás nélkülözte a jogalapot, az előállítás sem lehetett törvényes. És azzal a férfi személyes szabadsághoz való jogát is megsértették, a megbilincseléssel pedig sérült a francia férfi emberi méltósághoz fűződő joga is.

Az ombudsman jelentésében leszögezte, hogy a rendőrség a férfi panaszai ellenére nem vizsgálta, hogy a bilincselés alkalmazásának feltételei fennálltak-e, illetve, hogy nem sérült-e az arányosság követelménye. Ezt mulasztásnak mondta ki Székely László, amivel a rendőri szervek visszásságot okoztak a tisztességes eljáráshoz, valamint a jogorvoslathoz való joggal kapcsolatban.

Kartörés a repülőtéren

Április 24-én írta meg a hvg.hu, hogy intézkedés közben eltörték egy német férfi karját a rendőrök a Liszt Ferenc repülőtéren. Az egyenruhások fellépését a reptér egyik női alkalmazottja kérte, mert állítása szerint a férfi a kezére ütött, de az utas ezt tagadta. A történtekkel kapcsolatban rendőrök – név nélkül – elmondták a hvg.hu-nak, hogy a kényszerítő eszközök alkalmazását, valamint a rendőri fellépés jog- és szakszerűségét mindenképp megvizsgálják.

Olyan esetekben, mint ami a repülőtéren történt, amikor nyolc napon túl gyógyuló sérülése keletkezik az intézkedés alá vont személynek, bántalmazás hivatalos eljárásban és súlyos testi sértés miatt hivatalból kell elindítani a vizsgálatot. Azaz nem szükséges az, hogy a német utas tegyen feljelentést a rendőrök ellen. Az ügy iratai megérkeztek a Budapesti Nyomozó Ügyészségre – közölte a hvg.hu-val Bagoly Bettina –, a Fővárosi Főügyészség szóvivője, de azokat továbbították az esetleges intézkedések megtételére hatáskörrel rendelkező Központi Nyomozó Főügyészségre.

 

A repülőtéri események után néhány nappal, egy zavarodott, meztelen férfi randalírozása miatt hívtak ki rendőröket. A férfit – akit időközben a bíróság gyorsított eljárásban egy év börtönbüntetésre ítélte, két évre felfüggesztve – három egyenruhás is alig tudta lefogni. Mint arról beszámoltunk, az intézkedésben részt vevő rendőrök egyikét felfüggesztették, parancsnokukat pedig a hvg.hu értesülése alapján a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Biztosítási Osztályára helyezték át kiemelt főelőadónak. Indoklást eddig – megkeresésünk ellenére – nem kaptunk. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!