szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szijjártó Péter külügyminiszter szombaton azt mondta, teljes nyilvánosságot akar az Egyesült Államokból kitiltott magánszemélyek ügyében, hétfőn pedig a nemzetbiztonsági bizottság is összeül. Hozzátette, kormánytagokat egyelőre nem keresett meg az Egyesült Államok.

A kormány és a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) teljes nyilvánosságot szorgalmaz az Egyesült Államok által meghozott beutazási tilalom ügyében - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombat délután Budapesten tartott sajtótájékoztatóján. A külügyi tárcavezetője megerősítette: szombat reggel telefonon tájékoztatta a parlamenti pártok frakcióvezetőit: Rogán Antallal, a Fidesz, Harrach Péterrel, a KDNP, Tóbiás Józseffel, az MSZP és Schiffer Andrással, az LMP frakcióvezetőjével sikerült beszélnie, Vona Gábort, a Jobbik frakcióvezetőjét nem sikerült elérnie, Gyöngyösi Mártonnal, a párt képviselőjével tudott beszélni. Szijjártó Péter azt mondta: a parlamenti pártokkal, köztük az ellenzékiekkel is egyetértve teljes nyilvánosságot szorgalmaz az ügyben. 

Hozzátette: egyetértenek Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető javaslatával, miszerint hétfőn az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, és - amennyiben ebben a kérdésben összeül - a külügyi bizottság is nyílt ülésen tárgyalja az ügyet.

Szijjártó Péter azt mondta: André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője a KKM-nek tíznél kevesebb magyar állampolgárról beszélt, aki nem léphet be az Egyesült Államokba, de neveket nem közölt. Azzal kapcsolatban, hogy az ügyvivő egy nyilatkozatában kormánytagok érintettségéről ejtett szót a beutazási tilalommal összefüggésben, Szijjártó Péter kijelentette: az amerikaiak kormánytagokat nem tájékoztattak arról, hogy ne utazhatnának az Egyesült Államokba.

Szijjártó Péter kiemelte: nagyon komoly ügyről van szó, amelyben sem találgatásoknak, feltételezéseknek, "homályosításnak" nincs helye. Magyarország továbbra is várja, hogy minél előbb bocsássák rendelkezésére azokat a - budapesti amerikai nagykövetség közleménye által - hitelesnek nevezett információkat, amelyek alapján az Egyesült Államok kormánya korrupció vádját fogalmazta meg magyar állampolgárokkal szemben - tette hozzá.

Szijjártó Péter azt is elmondta, hogy a tervek szerint kedden Washingtonban találkozik Victoria Nulanddal, az Egyesült Államok európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkár-helyettesével, és reményei szerint ezt a kérdést is meg tudják vitatni. Közölte továbbá, hogy az Egyesült Államokból Kanadába utazik, mindezt megelőzően pedig hétfőn Luxemburgban vesz részt a külügyek tanácsának ülésén. Így az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának hétfői és a külügyi bizottság esetleges  k e d d i  ülésén Magyar Levente, a tárca gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára vesz majd részt.

A miniszter hangsúlyozta: Magyarország és az Egyesült Államok szoros szövetségesek. A két ország gazdasági és védelmi együttműködését kiválónak nevezte, megjegyezve, hogy Magyarország Ukrajna szomszédjaként most a NATO-ban kiemelt jelentőségű országnak számít.

André Goodfriend pénteken azt mondta, kevesebb mint tíz kormányzati tisztségviselő, minisztériumi tisztségviselő, és kormányzati ember beutazási engedélyét vonták vissza. Az amerikai nagykövetség a külügyminisztériumot arról tájékoztatta, hogy korrupciós ügyek folynak a kormányzatban, de erről a bizonyítékaikat nem adták át a magyar félnek, mert a magyar kormányzatnak is megvan az eszköze ezeket kideríteni. A kitiltásról maguk a magánszemélyek levélben vagy személyesen kaptak tájékoztatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!