szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nyelvvizsgacsalás ügyében folyó tárgyalás vádlottainak száma - két eljárás egyesítése miatt - 117-re emelkedett, és mivel felmerült, hogy az ügyben érintett rendvédelmi dolgozók rendőrségi épületben követhették el a "nyelvvizsga-bizonyítvány vesztegetés útján történő megszerzésének egyes mozzanatait", így a katonai bíróságon folytatódik majd a tárgyalás.

117-re nőtt azoknak a vádlottaknak a száma, akik az ügyészség szerint pénzért segítették a nyelvvizsgához jutást, és ez által vesztegetést, befolyással üzérkedést és okirat-hamisítást követhettek el, mégpedig bűnszervezetben. Ismert, 41 ember ügyében november 25-én kezdődött el a tárgyalás a Budapesti Környéki Törvényszéken (BKT). Most ehhez egyesítették a csalási ügy másik szálát, amelynek érintettje nagy részben rendvédelmi – rendőrségi és pénzügyőri – dolgozók.

Mivel felmerült az a lehetőség arra, hogy a nyelvvizsga-bizonyítvány vesztegetés útján történő megszerzésének egyes mozzanataira a rendőrségi épületben került sor, ezért katonai büntetőeljárásnak van helye – ha a szolgálattal összefüggő, de nem katonai jellegű bűncselekményt történt. Az ügy gazdájának, a Monori Járásbíróságnak nincs erre hatásköre, ezért folytatódik majd az eljárás a Fővárosi Törvényszék Katonai Tanácsánál – közölte a BKT.

Azt, hogy a vádlottak száma ilyen jelentős lesz, már a november 25-i tárgyaláson jelezte a bíró, Szegedi Gyöngyvér megjegyezve, hogy az ügyészség több tucat vádelhalasztásos ügyben emelt panaszt, amit el kell bírálnia, ami jelentősen megnövelheti a terheltek számát. A Budapest Környéki Törvényszék közleménye szerint 76 ember, köztük 45 rendőr, 10 pénzügyőr, 4 büntetés-végrehajtási alkalmazott és 2 tűzoltó foglalhat még a vádlottak padján.

Bűnszervezet: szervezők, közvetítők, vizsgáztatók

Ismert, a tavaly nyilvánosságra került nyelvvizsgacsalásban a módszer az volt, hogy az érintettek pénzért adtak el írásbeli feladatsorokat és elintézték azt is, hogy akik fizettek, azok átmenjenek a szóbeli vizsgán. Az előre megszerzett írásbeli feladatsorokat kitöltve adták el a jelentkezőiknek, a szóbeli vizsgát pedig úgy intézték el, hogy a velük együttműködő vizsgáztató érdemi teljesítmény nélkül vagy minimális tudással engedte át azt, aki fizetett ezért. A középfokú komplex nyelvvizsgáért 300-350 ezer, a felsőfokúért 500-550 ezer forintot kértek.

Az ügyben a Pest Vidéki Nyomozó Ügyészség (PNYÜ) vesztegetés, befolyással üzérkedés és okirat-hamisítás miatt folytatta le a nyomozást. Az ezer érintettből azonban csak negyven ellen emelt vádat az ügyészség: 914 személlyel szemben vádelhalasztást alkalmazott, 25 embert pedig megrovásban részesített. A vádirat alapján két Pest megyei – egy váci és egy vecsési –, illetve egy budapesti nyelviskola dolgozói az ELTE Idegennyelvi Továbbképző Központjával (ITK) szerződve követték el a nyelvvizsgacsalásokat, s tettek szert pénzre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Cs. B. Itthon

Hazaküldték a volt Barátok közt-színészt a nyelvvizsgacsalás tárgyalásáról

Negyven jelenlegi és volt rendőr, illetve tíz pénzügyőr is a vádlottak padjára ülhet a nyelvvizsgacsalási ügyben. A Budapest Környéki Törvényszéken kedden kezdődött eljárásban az ügyészség negyvenegy embert vádol azzal, hogy pénzért segítették a nyelvvizsgához jutást, ami miatt vesztegetést, befolyással üzérkedést és okirat-hamisítást követhettek el, mégpedig bűnszervezetben. A vádlottak száma – köztük a rendvédelmi dolgozókkal – száz felett lesz, ha azok az esetek is az eljárásba kerülnek, amelyekben a vádelhalasztást megpanaszolták.

Cs. B. Itthon

A nyelvvizsgamaffia tagjai a bíróság előtt

Negyven vádlottja van a nyelvvizsgacsalási botrányként elhíresült ügynek, melynek elsőfokú tárgyalása kedden kezdődik a Budapest Környéki Törvényszéken. Vesztegetés, befolyással üzérkedés és közokirat-hamisítás a fő vádpontok, amiket bűnszervezetben követtek el.