Navracsics Tibor úgy értékeli, hogy marginális szubkultúra maradt a Fideszen belül saját értékrendje, hangvétele miatt – derült ki a brüsszeli Balassi Intézetben tartott kedd esti beszélgetésen, amelyről a Válasz.hu számolt be.
A korábbi közigazgatási és igazságügyi, későbbi külügy- és külgazdasági miniszter arról is beszélt, hogy Brüsszelből durvábbnak tűnik a magyar politikai közbeszéd, aminek szerinte az az oka, hogy idegen nyelven tudatosabban olvas az ember, így szembeötlőbbek a kemény jelzők.
A magyar EU-biztos magát meditatív, hangosan gondolkozó alkatként jellemezte, amit szerinte a politikában a puhaság jelének tartanak. Mint mondta, nem tud politikai kommunikációs paneleket bemagolni és kész válaszokat adni minden kérdésre.
Kapcsolata a Fidesszel
Elmesélte: személyesen ismerte és kedvelte is a Fidesz alapítóit, de a rendszerváltás idején túl harsánynak, balhésnak tűnt számára a párt. Amikor viszont elveszítették az 1994-es választást, úgy érezte, az MSZP hatalomra jutásával kisemmizhetnek egy generációt.
Navracsics az első Orbán-kormányban sajtósként került a kancelláriára, később sajtófőnök lett mind több és több feladattal, a 2002-es vesztes választás után pedig Orbán Viktor kabinetfőnöke lett.
Navracsics szerint nem feltétlenül az a sikeres politikus, aki minden választást megnyer. Saját pályáját sikertörténetnek tartja, büszke például az eredményesen végrehajtott közigazgatási reformra – mondta. Azt viszont kudarcnak értékeli, hogy saját értékrendjével, hangvételével "marginális szubkultúra" maradt pártján belül. Saját beállítódását egy szóval "polgárinak" nevezte.
Szerinte 2010-ben már nem lehetett rekonstruálni az első Orbán-kormány polgári Magyarországát. Akkor még kevésbé volt éles és megosztott a politizálás, a pártok szinte parlamenti klubként működtek. Akkor koalíciós kormányzás volt, nemhogy kétharmad nélkül, de erős ellenzékkel, a végén gyakorlatilag kisebbségben – idézte fel.
Miniszteri munkájával kapcsolatban visszaemlékezett egy nagy szimbolikus intézkedésére 2010-ből: a minisztériumban egy csomó Lenin-szobrot és más munkásmozgalmi relikviát találtak, amelyeket elárvereztek és a bevételt a vörösiszap-katasztrófa áldozatainak ajánlották fel.
"Mások is tempóztak" az EU-biztosi posztért
Rövid külügyminiszteri időszakát felidézve Navracsics arra is kitért, amíg nem jelölték hivatalosan az Európai Bizottságba, négy évre kellett tervezzen, ráadásul – mint fogalmazott – "mások is tempóztak" a brüsszeli megbízatásért.
Mint mondta, sejtette, hogy nehéz lesz a meghallgatás, de a hazai és nemzetközi sajtó támadásaira mégsem lehetett felkészülni.