szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar EU-biztos egy brüsszeli eseményen osztotta meg személyes élményeit, véleményét sok témában. Mint mondta, kudarcnak értékeli, hogy saját értékrendjével, hangvételével "marginális szubkultúra" maradt pártján belül. Navracsics magát meditatív, hangosan gondolkozó alkatként jellemezte, amit szerinte a politikában a puhaság jelének tartanak. Felidézte: egy fél korsó sört hagyott ott, amikor Orbán elhívta, mint utóbb kiderült, frakcióvezetőnek.

Navracsics Tibor úgy értékeli, hogy marginális szubkultúra maradt a Fideszen belül saját értékrendje, hangvétele miatt – derült ki a brüsszeli Balassi Intézetben tartott kedd esti beszélgetésen, amelyről a Válasz.hu számolt be.

A korábbi közigazgatási és igazságügyi, későbbi külügy- és külgazdasági miniszter arról is beszélt, hogy Brüsszelből durvábbnak tűnik a magyar politikai közbeszéd, aminek szerinte az az oka, hogy idegen nyelven tudatosabban olvas az ember, így szembeötlőbbek a kemény jelzők.

A magyar EU-biztos magát meditatív, hangosan gondolkozó alkatként jellemezte, amit szerinte a politikában a puhaság jelének tartanak. Mint mondta, nem tud politikai kommunikációs paneleket bemagolni és kész válaszokat adni minden kérdésre.

Kapcsolata a Fidesszel

Elmesélte: személyesen ismerte és kedvelte is a Fidesz alapítóit, de a rendszerváltás idején túl harsánynak, balhésnak tűnt számára a párt. Amikor viszont elveszítették az 1994-es választást, úgy érezte, az MSZP hatalomra jutásával kisemmizhetnek egy generációt.

Navracsics az első Orbán-kormányban sajtósként került a kancelláriára, később sajtófőnök lett mind több és több feladattal, a 2002-es vesztes választás után pedig Orbán Viktor kabinetfőnöke lett.

Navracsics szerint nem feltétlenül az a sikeres politikus, aki minden választást megnyer. Saját pályáját sikertörténetnek tartja, büszke például az eredményesen végrehajtott közigazgatási reformra – mondta. Azt viszont kudarcnak értékeli, hogy saját értékrendjével, hangvételével "marginális szubkultúra" maradt pártján belül. Saját beállítódását egy szóval "polgárinak" nevezte.

Túry Gergely

Szerinte 2010-ben már nem lehetett rekonstruálni az első Orbán-kormány polgári Magyarországát. Akkor még kevésbé volt éles és megosztott a politizálás, a pártok szinte parlamenti klubként működtek. Akkor koalíciós kormányzás volt, nemhogy kétharmad nélkül, de erős ellenzékkel, a végén gyakorlatilag kisebbségben – idézte fel.

Miniszteri munkájával kapcsolatban visszaemlékezett egy nagy szimbolikus intézkedésére 2010-ből: a minisztériumban egy csomó Lenin-szobrot és más munkásmozgalmi relikviát találtak, amelyeket elárvereztek és a bevételt a vörösiszap-katasztrófa áldozatainak ajánlották fel.

"Mások is tempóztak" az EU-biztosi posztért

Rövid külügyminiszteri időszakát felidézve Navracsics arra is kitért, amíg nem jelölték hivatalosan az Európai Bizottságba, négy évre kellett tervezzen, ráadásul – mint fogalmazott – "mások is tempóztak" a brüsszeli megbízatásért.

Mint mondta, sejtette, hogy nehéz lesz a meghallgatás, de a hazai és nemzetközi sajtó támadásaira mégsem lehetett felkészülni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!