Nagy fordulat történt kedden migránsügyben

Míg tegnap több mint 3600 migráns utazhatott el Ausztriába és Németországba, kedden fordult a kocka, átmenetileg teljesen lezárták a Keletit, később pedig csak papírokkal lehetett jegyet venni a jegypénztáraknál, a vonatokra sem engedték fel a migránsokat. A pályaudvarról kitessékelt bevándorlók egész nap tüntettek az épület előtt. Megszólalt Angela Merkel is, és bekérette az osztrák nagykövetet a magyar külügy. Összefoglaló a keddi eseményekről.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Nagy fordulat történt kedden migránsügyben

Kedden kora reggel ismét megrohamozták a migránsok az Ausztria és Németország felé induló vonatokat, de elutazni már nagyon kevesen tudtak, a rendőrség 9 óra előtt mindenkit kitessékelt az állomásról, amelyet nagyjából 10 óráig le is zártak, a Keleti nem fogadott és nem is indított járatokat.

Reggeli tömeg a Keletiben...
Stiller Ákos
...majd tüntetés a Keleti előtt.
MTI / Kovács Tamás

Ugyan nagy késéssel, de később elindultak a bécsi és müncheni Railjetek, de már menekültek nélkül, őket ugyanis nem engedték be a csarnokba, a bejáratoknál rendőrök ellenőrizték az utasok papírjait, jegyet is azok tudtak venni a nemzetközi pénztárakban, akiknek megvoltak a megfelelő személyazonosító iratai - vagy éppen vízuma, ami feltehetően a migránsok döntő többségének nincs.

A hvg.hu munkatársa szerint óriási volt a feszültség a Keleti elé kiterelt migránsok között, akik órákig vártak a vonatra, és a történtek után fogalmuk sem volt, mi fog történni velük. Délelőtt tüntetésbe kezdtek, ami egészen késő estig folytatódott változó intenzitással - a rendőrök ezalatt sorfalat álltak a pályaudvar előtt.

MTI / Kovács Tamás

Eközben az osztrák hatóságok folytatták a tegnap kezdődött fokozott ellenőrzést a határnál, emiatt délelőtt 10 órára újra több kilométeresre nőtt a dugó az M1-esen Hegyeshalomnál. Összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági, valamint honvédelmi és rendészeti bizottsága, hogy a déli határszakasz védelmével kapcsolatos intézkedésekről tárgyaljanak. 

Lázár János későbbi sajtótájékoztatóján azt mondta, azért nem engedik a menekülteket nyugatra a rendőrök, mert Németország világossá tette, hogy Magyarországnak be kell tartani az európai jogszabályokat. "Tegnap Angela Merkel azt mondta, Magyarországnak a dublini szabályokat alkalmaznia kell" - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszer.

Angela Merkelt napközben egy berlini sajtótájékoztatón kérdezték arról, hogy van-e Németországnak felelőssége a Magyarországról vonattal érkező menedékkérők ügyében, tekintettel arra, hogy Magyarország és Ausztria is a jogi helyzet tisztázását kéri Németországtól, a kancellár azt mondta, hogy "ami a beérkező szíriai menedékkérők kérdését illeti, őszintén szólva nem látom, hogy Németországnak lenne része a felelősségben".

Azt mondta, a Németországba érkező szíriai menedékkérők nagyon nagy valószínűséggel megkapják a polgárháborús menekült státust, ami "a szíriai helyzetet látva nem lehet meglepetés, és minden európai országban hasonlóan kellene lennie".

Hozzátette, Németország a jelenlegi jogi szabályozást tartja érvényesnek és nap mint nap azt tapasztalja, hogy ezeket a szabályokat teljesen nyilvánvalóan nem tartják be. A kancellár szerint az európai uniós tartózkodásra nem jogosult menedékkérőket vissza kell juttatni hazájukba, az üldözötteket és háborús menekülteket pedig az egyes tagállamok "gazdasági erején, teljesítőképességén és a nagyságán" alapuló "méltányos" eljárás szerint szét kell osztani.

Szijjártó Péter külügyminiszternél eközben Werner Faymann osztrák kancellár hétfői nyilatkozata csapta ki a biztosítékot, még a budapesti osztrák nagykövetet is berendelték a külügybe. Faymann a kerítésről azt mondta, téves azt hinni, hogy a menekültek kérdését így meg lehet oldani, hiszen az embercsempészeknek megvannak a lehetőségeik arra, hogy kikerüljék az akadályokat.

Mindeközben a Keletinél egyre forróbb lett a hangulat, a migránsok Angela Merkelt és Németországot éltetve demonstráltak. Egymás után érkeztek a külföldi tévéstábok is, majd estefelé a magyar civilek, akik ételt, italt vittek a menekülteknek és bevándorlóknak. Újabb embercsempészeket fogtak el az országban, és előzetesbe került a 71 migráns életét követelő tragédia ötödik és hatodik gyanúsítottja is.

A Keleti főbejáratán továbbra sem lehetett bemenni, csak oldalt, mindegyik bejáratnál 7-8 rendőr állt, és kérte az igazolványt, bár kollégánkat anélkül is beengedték volna. Azt mondták, az mehet be, aki jogszerűen tartózkodik Magyarországon. Este szélsőséges fiatalok is megjelentek a tömegben  és munkatársunk szerint azonnal hangos szóváltásba keveredtek a vizet is osztó civilekkel.

Az ORFK fél 8 előtt közölte, a rendőrség "továbbra is a schengeni határellenőrzési kódex előírásainak mindenben megfelelően látja el feladatait" - ez feltehetően azt jelenti, hogy nem engedik tovább a menekülteket. 

"A rendőrség nyomatékkal hívja fel a figyelmet arra, hogy a magyar, a német és az osztrák rendőrség közös járőrei ahogy eddig is valamennyi alkalommal, továbbra is rendszeresen ellenőrzik a Budapest-Bécs-München között közlekedő személyszállító vonatokat. A magyar és a szlovák rendőrség közös járőrszolgálata pedig a Budapest és Pozsony között közlekedő személyszállító vonatok ellenőrzését végzi" - tették hozzá.

Este 9 óra után a Keleti előtt a szélsőségesek már a magyarul nem értő tüntetőket is provokálni próbálták, de kevés sikerrel. 

Korábban a nap folyamán az egyik menekült is tartott egy rövid beszédet, amelyben arra kérte a többieket, hogy maradjanak nyugodtak, ne hagyják magukat provokálni, és még véletlenül se keveredjenek erőszakos szituációba. Azt mondta, "mi szeretjük a magyarokat, csak tovább akarunk menni". A beszéd után a tömeg fele leült a földre és úgy folytatták a tüntetést. 

Börcsök Zsófia
Börcsök Zsófia / hvg.hu

Este megszólalt a magyar helyzetről Martin Schulz, az Európai Parlament német szociáldemokrata elnöke is. Szerinte Magyarország jelenlegi politikáját "irracionális vonások és nemzeti egoizmus" jellemzi, a határkerítés pedig láthatóan nem orvosolja a bajokat. A hét közepén Orbán Viktor Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével is tárgyal majd a menekülthelyzetről.

A hvg.hu percről percre számolt be az eseményekről, ezeket a bejegyzéseket itt olvashatják el.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.