Majtényi László ígéri: folytatja a politizálást
Majtényi László sosem gondolta volna, hogy egyszer ilyen sokan gyűlnek majd össze azért, hogy őt beszélni hallják. Egy politikai szónoklathoz valóban sokan voltak, de egy fél rendszerváltáshoz nagyon kevesen. Ott voltunk, amikor Majtényit átkísérték az Operától a Kossuth térig, hogy összegezze államfőjelölti pályáját.
Míg egy bő három évvel ezelőtt, a Szolidaritás Mozgalom rendezvényén Orbán Viktor hungarocellszobrának fejét rugdosták, addig a mostani március 15-én, a "Séta a köztársaságért" elnevezésű, szintén a Szolidaritás elnöke által szervezett rendezvényen csak akkor hangzott fel az "Orbán takarodj", amikor egy kocsma előtt, a kezében söröspohárral álló ember előtt haladt el a tömeg, útban az Operától a Kossuth tér felé.
A szervezők 5-10 ezres tömeget vártak, ezzel szemben a bátor becslés is csak 3 ezerig mehet. Gőgös Zoltán, az MSZP alelnöke a helyszínen 2 ezer főre saccolt. Ez persze nem tántorította el a színpadra fellépő Ámon Bettit - aki úgy mutatkozott be, mint "egy civil közületek" -, hogy a rendőrségi becslésre hivatkozva 20 ezres tömegről beszéljen. Ezen helyben is többen elcsodálkoztak. A párszáz méteres séta alatt többekkel beszéltünk, és egy kivételével mindenki kevesellte a tömeget, pedig volt, aki 150 kilométert utazott, hogy ott legyen. Volt, akit elmondása szerint az vitt az utcára, hogy nincs a pénzre ráírva, hogy köztársaság (nyilván mert az ország hivatalos nevéből is törölte az új alkotmány az államformát - a szerk).
"Amilyen állapotban van az ország, millióknak kellene itt lenniük" - háborgott az egyik felvonuló.
Egy szolidaritásos mellényben álló, a népet terelő úr azt mondta, "négy napunk volt csak a szervezésre, azért ilyen", egy valaki viszont azt mondta, 5 ezer ember ugyanolyan meggyőző, mint 500 ezer.
Egy 30-40 közti nő a fiatalokat hiányolta a tömegből - közbevetésünkre egyetértett, hogy ők inkább a Mometum rendezvényén lehetnek -, más a szocialista szavazók távolmaradását állapította meg. Tény, hogy MSZP-s zászló egy sem volt, bár a párt több politikusa is megjelent a vonuláson. Gőgös Zoltán ezt azzal magyarázta, arra kérték szimpatizánsaikat, hogy ne vigyenek zászlót.
A szocialista politikus szerint azért mentek ilyen kevesen, mert a március 15-i ünnep nem olyan megosztó, "szétfolyik a nép", plusz lehet, hogy sokan inkább a szállodákban töltik az ünnepet, de az is közrejátszhatott, hogy már lezajott az államfőválasztás.
"Bár sok a baj, de nincs forradalmi hangulat"
- mondta, majd magánvéleményként hozzátette, ez nem is lenne jó, a forradalomnál egyszerűbb megoldás is van.
Nemcsak a hangulat nem volt kormányváltó, a vonulók is rezignáltnak tűntek, mikor arról kérdeztük őket, mekkora esélyt adnak a kormányváltásra. "Kicsit, de reménykedünk" - mondták többen, de volt, aki csak a száját húzta. Volt olyan, aki már azzal is megelégedne, ha a Fidesz ejtené Orbánt (bár lehet, ez elrugaszkodottabb, mint a választási vereségüket jósolni). Beszéltünk olyan fiatalokkal, akik szerint ez a tüntetés az ellenzéki pártoknak szól, azt üzeni, összefogás kell. Bár ők nem vittek DK-s zászlót, mégis a Gyurcsány által korábban felvázolt külön lista, közös egyéni jelölt megoldást látták a legjobbnak.
We will rock you
A párezres tömeg nagyjából 40 perc alatt ért át az Operától a Kossuth tér Alkotmány utcai sarkához, egy színpadként funkcionáló teherautó vezette fel az embereket - a hangfalakat viszont rosszul erősítették fel rá, csaknem minden szónok beverte a fejét -, a We will rock you Queen-számot már a célegyenesbe fordulva kapcsolták be, ez varázsolt némi hangulatot az addig csak beszélgetős vonulásnak, az első sorokban ütemre tapsoltak.
Bár az ígéret úgy szólt, csak Majtényi beszél majd, először Erdős Virág lépett a miniszínpadra, egy gyors beszéd után elmondott egy verset, majd jött Majtényi László, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet vezetője, frissen meg-nem-választott köztársaságielnök-jelölt.
Beszédének fő üzenete szerint a legreménytelenebb helyzetben sem szabad feladni, akkor sem, ha úgy néz ki, a szabadság ügye végérvényesen elveszett. A forradalmi példát hozza fel: a bécsi forradalom előtti napokban senki sem bízott a magyar szabadságban, csak pár forrófejű fiatal és politikus. A forradalom pedig a semmiből tört ki, egy nap alatt szabad lett az ország, a nemzeti egység összállt.
"Bármikor megtörténhet a csoda, nem kell attól félni, hogy sokáig kell elviselni a Nemzeti Együttműködés Rendszerét. Akármennyire reménytelen a helyzet, órák alatt megváltozhat" - mondta Majtényi, amit a tömeg hatalmas lelekesedéssel fogadott.
Szónoklata közben többször bravóztak is, például akkor, mikor arról beszélt, két féle nemzet él a világon, az egyik szabadságszerető, a másik szabad. "Itt az ideje, hogy szabadságszeretőből szabad nemzet legyünk." Ez nem akkor valósul meg, mikor idegen nyomás alól szabadul fel az ország, hanem akkor, mikor saját urait zavarja el.
Tőkét kovácsolt Orbán bakijából is
A tömeg akkor fújolt és sípolt, mikor Majtényi Orbánt említette, aki nagyot bakizott az ünnepi beszédében, mikor azt mondta, "európát megvédtük az ostromló népszavazástól."
Az ellenzéki rendezvényen megszokott habzószájú diktatúrázás helyett sokkal úribb kritikát kapott Majtényitől Orbán. Például azt mondta, "olyan kormány és országgyűlés kell, ami lehetővé teszi, hogy alkotmányos állam lévén minden hatalom korlátozott legyen. Jogállamban nincs korlátlan hatalom,
akinek korlátlan hatalma van, az beveri a fejét az égbe."
A 12 pontot kicsit aktualizálva független bíróságot, a korrupcióval szembeni hatékonyabb fellépést, a heccmédia felfüggesztését követelt, és törvény előtti egyenlőséget a civil szervezteknek.
"Mi vagyunk az idegen érdekek képviselői, vagy az, akik a kgb főnökének kiváló barátja?"
- vágott vissza a sorosozásra. Soros nevét egyébként csak egyszer mondta ki, annál a gondolatsornál, hogy bárkiből lehet ellenség. Idézte magát a Paks II elleni tüntetésről, ahol azt mondta, ők nem oroszellenesek, "éljen Tolsztoj, vesszen Putyin."
"A tehénszar lapjára esik, a politika piszkos" - idézte beszéde vége felé a népi bölcsességet Majtényi, majd hozzátette, vannak kivételek, mint március 15. vagy október 23. "Jöjjön el az a pillanat, mikor megint nem lesz piszkos" - mondta, majd mindenkit arra buzdított, legyenek politikusok. A fő üzenetét egy Martin Luther Kinggel is megerősítette: "a helyzet meg fog változni, ne merüljetek el a kétségbeesés tengerében."
Villáminterjú
Beszéde után elcsíptük Majtényi Lászlót, aki azt mondta, nem ez volt az utolsó beszéde. "Azt sem mondtam, hogy nem vállalok politikai szerepet, 30 éve közéleti tevékenységet folytatok, vagyis 30 éve politizálok. Ilyen értelemben a jövőben is szeretnék politizálni" - tisztázta korábbi szavait. Kérdésünkre, hogy pártpolitikai szerepet vállal-e, lenne-e közös miniszterelnök-jelölt, azt mondta, "azt nem szeretném." Azért visszakérdeztünk, hogy ennek ellenére rá lehetne-e beszélni, azt mondta, "nem szeretné."
A tömeg miatt nem csalódott, sosem gondolta volna, hogy az ő szónoklatára ilyen tömeg összejön.
A vonulással, beszédekkel együtt nagyjából 2 órás rendezvény végén volt, aki némileg csalódottan távozott: "kár, hogy nem lett balhé" - mondta hazafelé.
A nap, amikor Orbán ünnepelni akar, de füttyszó várja - percről percre
Az 1848-as forradalom és szabadságharc 169. évfordulóján a magyarországi hatalom mindent elkövetett, hogy az ünnepre hivatkozva megakadályozza az ellenzéket a kormányfő elleni tüntetésben. Orbán Viktor ismét a Nemzeti Múzeumnál beszél, lesz Momentum-piknik, séta a köztársaságért Majtényi Lászlóval, a Jobbik is tart rendezvényt, meg jönnek ismét lengyelek.