szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az előző megyei kormánymegbízott menesztése óta nem sikerült olyan jelöltet találni a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormányhivatal élére, akit a térség országgyűlési képviselői is elfogadnának. A Magyar Nemzet szerint Simon Miklós és Seszták Miklós Döbrögiként viselkednek a választókerületeikben.

Bár februárban új főigazgatót neveztek ki a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormányhivatal élére Polgári András személyében, kormánymegbízott hónapok óta nincs a megyében – írja a Magyar Nemzet, amely szerint fideszes belharcok miatt nem neveztek ki senkit már egy ideje kormánymegbízottként a térségbe.

A korábbi kormánymegbízottat, Kozma Pétert Orbán Viktor miniszterelnök január 15-én mentette fel azonnali hatállyal annak ellenére, hogy Kozma Kövér László házelnök bizalmát élvezve került a posztra. A megyei kormányhivatal januári közleménye szerint Kozma Pétert azért menesztették, mert a Miniszterelnökségen kapott munkát, és az összeférhetetlen lenne a megyei feladatkörrel, ám nincs jele annak, hogy bármilyen posztot kapott volna a következő hetekben, Kozma pedig március 4-én infarktusban elhunyt.

Az utódját kereső Lázár ragaszkodik ahhoz, hogy olyan személyt nevezzenek ki, akit a Fidesz helyi emberei elfogadnak, de a lap szerint eddig senki nem kapott egyhangú támogatást a Fidesz helyi választókerületi elnökeitől. A helyi ellenzéki politikusok szerint Kozma ha visszaéléseket tapasztalt, érvényesíteni próbálta a törvényi előírásokat, nem állta útját a fideszes polgármesterek ügyeit célzó vizsgálatoknak, és ez játszhatott közre a menesztésében.

Sőt, korábban leváltotta közvetlen helyetteseit, Bogáti János főigazgatót és Karakó László hivatalvezetőt, akik korábban fideszes országgyűlési képviselők voltak, Bogáti pedig a térséget a parlamentben képviselő Seszták Miklós fejlesztési miniszter bizalmi embere, és 2014 óta miniszteri biztos, a Seszták hátországának számító Záhony–Kisvárda térség félzárkóztatásáért felel.

A Magyar Nemzetnek a helyi viszonyokról nyilatkozó több független polgármester is azt mondta, "tartanak a választókerületükben Döbrögiként viselkedő parlamenti képviselők bosszújától". A nyírbátori választókerület fideszes képviselőjéről, az egykori kisgazda Simon Miklósról több polgármester is azt mondta: a térségben "élet és halál ura", Kovács Ferenc nyíregyházi polgármester pedig, akinek alkalmas jelöltet kellene találnia a kormányhivatal élére egyelőre azért nem járt sikerrel, mert nem tudott közös nevezőre jutni a két parlamenti képviselővel, Simonnal és Sesztákkal. A lap szerint a kormányhivatalokat felügyelő Lázár János sem akar belenyúlni a megyei darázsfészekbe.

A lap hozzáteszi, Simon Miklós és Seszták Miklós választókerületeiben egyébként számos visszaélés írható a polgármesterek számlájára, amelyeket Kozma Péter korábban kivizsgáltatott:

  • Kisléta fideszes polgármestere, Madácsi Imre tíz hónapig vezette úgy a falut, hogy jogerősen el volt ítélve, míg végül a kormányhivatal mondta ki, hogy méltatlan a tisztségére. Madácsi ezután egy időközi választást megnyerte, mire a hivatal újra méltatlannak nevezte. Végül az idei májusi voksoláson már nem indult. 
  • A nagykállói – szintén kormánypárti, és Simon Miklós támogatását élvező – Juhász Zoltán ellen hűtlen kezelés gyanújával nyomoz a rendőrség.
  • A szintén Simon által támogatott Csák Istvánt, Terem polgármesterét is elmarasztalta a kormányhivatal, amiért törvénysértő módon vezette a falut, nem vette napirendre a helyi képviselők javaslatait.
  • Uzsora és csalás miatt tartóztatták le februárban Nyírpilis polgármesterét, Beri Róbertet, aki bár független, tavaly támogatta a Fidesz kvótaellenes népszavazási kampányát, és faluja szintén Simon választókörzetéhez tartozik.
  • Simon feleségét, Rizsák Ildikót, Nyírbogár polgármesterét költségvetési csalás miatt jelentették fel, amiért az új szennyvízelvezetőt nem az út alá, hanem mellé fektették, 2014-ben pedig a kormányhivatal azt nehezményezte, hogy hárommilliós végkielégítést fizettek szabálytalanul a leköszönő polgármesternek, Simon Miklósnak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!