szerző:
Pozsgai Rebeka-Somogyi Tamás
Tetszett a cikk?

Mindenki nyakában azonosítókkal rohangál, amelyeket több helyen is biztonságiak ellenőriznek 24 órában – diákok elmondása szerint ez a leglátványosabb eleme a nagy botrányok óta megváltozott szabályok között rendezett gólyatáboroknak. De míg a szexuális bűncselekményekben leginkább érintett ELTE-n már a rendezvény nevét is lecserélték, máshol még mindig a Playboy-vezér villájaként állítják be a gólyatábori élményeket.

Ki emlékszik arra, amikor egyetemi orientációs napokon vett részt? És ha úgy kérdezzük, hogy gólyatáborban?

Az elmúlt években nyilvánosságra került szexuális bűncselekmények és botrányok után az ELTE minden eszközzel igyekszik felülírni az egykori gólyatáborok emlékeit. Az intézmény vezetése sokkos állapotba került – emlékeznek vissza a 2014-et követő időszakra. A hallgatói önkormányzattal közösen az egyetem vezetősége egy hosszú távú erőszak-megelőzési és áldozatsegítési koncepciót dolgozott ki. A karok gólyatáboraiban megtiltották a hallgatókat alkohollal itató, valamint a vetkőztetős játékokat.

A jogi kar (ÁJK) és a tanítóképző (TÓK) még a gólyatábor elnevezést is megváltoztatta, ezeken a karokon idén nyáron "orientációs napokat" tartanak, amelyek a lényege a közösségépítés, az integrálódás és az ismerkedés. Az ÁJK által közölt részletes program inkább hasonlít egy workhsopra, mint egy klasszikus táborra.

A TÓK-os együttlét idén a békés „falu” témáját kapta, és valóban: szexista fotók helyett a borítóképen virágos rét és vidám bárányok szerepelnek.

ELTE TÓK HÖK

Ennyi érzékeny megközelítés után megkérdeztük Murai Lászlót, az ELTE Hallgatói Önkormányzatának (EHÖK) elnökét, hogy tudják-e a jövőben garantálni az elsős diákok test-lelki sértetlenségét. Murai a hvg.hu érdeklődésére állította: fokozottan figyelnek a gólyák biztonságára, nem ihatnak például alkoholt a szervezők, biztonsági emberek védik a szálláshelyeket, és ők felelnek azért, hogy külsős ember ne jusson be a tábor területére. A biztonságiak egész napos szolgálatban vannak. A helyszíneken továbbá pszichológus áll a táborozók és a szervezők rendelkezésére.

Nem csak az ELTE-n zárják ki a hívatlan vendégeket. Egy most elsős diák már megjárta egyetemének gólyatáborát, és tapasztalta, hogy nyakba akasztott plasztikkártyákkal kell mindenkinek azonosítania magát. A külsősök kizárása érdekében egy laminált lapot kaptak, amin a nevük, a csoportjuk és a részletes program szerepelt. A botrányok előtti időkben még legfeljebb azt kellett mindenkinek magán viselnie, milyen kapcsolati státuszban van.

A biztonsági őrök is feltűnő új résztvevői lettek a táboroknak. Egy diák elmesélése szerint a helyszínre való belépés során ők ellenőrizték, hogy alkoholos italt senki se vihessen be, és aztán a teljes program folyamán jelen voltak, hogy ellenőrizzék a körleteket és a jelenlevők azonosítóit. (A kontroll nem jelenti azt, hogy a táborokban ne lehetne alkoholt kapni, vagy a helyszínre utazva ne "alapoznának" egyesek, de így ismeretlen származású ital legalább odabent nem okozhat gondot.)

Alig volt hatása a botrányoknak a jelentkezők számára

A jelentkezők aránya az elmúlt években minimálisan esett vissza – mondta az EHÖK elnöke, amikor azt kérdeztük, elijesztették-e a botrányok a diákokat vagy szüleiket a jelentkezéstől.

Előfordul, hogy szembe kell nézniük a szervezőknek kritikával, előítéletekkel, de a gólyatáborok sikere töretlen, gyakran a jelentkezési határidő előtt is betelnek a helyek

– emelte ki Murai László.

A hallgatói önkormányzatok egyébként épp a botrányokból leszűrt tanulságok miatt vesztették el jogukat az önálló táborszervezésre. Palkovics László közoktatási államtitkár 2014-ben ígéretet tett új szabályrendszer bevezetésére. Az azóta módosított felsőoktatási törvényben kimondják, hogy a HÖK teljesen önállóan már nem szervezhet gólyatábort, jogilag felelősségre vonható mindenki, aki a táborban részt vesz, és a karok vezetésének el kell fogadnia a gólyatáborok esetében a szervezők által összeállított programtervet.

Az ELTE megégette magát, és most igyekszik mindenben megfelelni, de mi van a többi egyetem esetében? Megkérdeztük a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának jelenlegi elnökét, hogy van-e az ELTE-hez hasonló erőszak-megelőző koncepciójuk és egységesen alkalmazzák-e az új törvényi előírásokat.

Túry Gergely

Gulyás Tibor elmondta: 2015 óta dolgoznak azon, hogy változásokat eszközöljenek nem csak a gólyatáborok, de a különböző rendezvények esetében is. Irányelveket fogalmaztak meg az egyetemek felé, amik az ELTE szabályaival azonosak. Évek óta terepszemléket tartanak a táborokban, rendezvényeken, hogy azok az általuk kialakított szempontrendszer szerint működnek-e.

Sok helyen még mindig szexszel csábítják a jelentkezőket

A diákbeszámolók és táborokról készített riportok alátámasztják azt, hogy az elmúlt években a rendezvények, szervezett játékok esetében érezhető változások történtek. Egy hallgató azt mesélte, hogy sokat hallott arról, hogy a régi gólyatáborok két dologról szóltak: a szexről és az alkoholról.

A feladatokon belül ez úgy mutatkozott meg, hogy vagy vetkőzöl, vagy iszol

– foglalja össze a jövő értelmiségéhez kevésbé illő opciókat. Míg régen úgy tettek, hogy nincs is más választási lehetőség, és roppant kínos lesz annak, aki kivonja magát a játékból, addig most minden esetben hangsúlyozták, hogy semmiben sem kötelező részt venni. Bárki, bármikor abbahagyhatja a feladatok teljesítését. Nem jelenti ez azt, hogy ne tapasztalt volna meredekebb kéréseket, de végrehajtásuk nélkül is kapható volt maximális pontszám.

Ennyi pozitív változás ellenére nem tűntek el a szexista hívószavakkal ellátott gólyatáboros kedvcsináló videók, és az azokban szereplő felvételek alapján a régi játékok is tovább élnek. Végigpásztáztuk a YouTube-on és a Facebookon az egyetemek gólyatáborainak promóvideóit és eseményeit. A keresőbe egyszerűen beírva a gólyatábor szót két olyan fővárosi felsőoktatási intézmény videója jön fel, amikből az jön le, hogy az intézménynek az új irányelveket nem igazán sikerült implementálni a gyakorlatban.

Hogy kerül a guminő a videóba?

A felvételeken dübörögnek az ivós játékok és szexista felvételekkel próbálnak kedvet csinálni a táborokhoz. Alulról felvett rövidnadrágban, bikiniben vonagló lányok snittjei váltják egymást, az egyik bevágásban koncepció nélkül egy guminő is feltűnik. Van olyan videó is, ahol ha az ivós játékokról készült felvételeket nem is, de gyakorlatilag csak hiányos öltözetben lévő táncoló lányokat raktak bele a készítők.

Az ilyen videók esetében felmerülhet a kérdés, hogy mennyiben egészséges az, ha már úgy indul neki a gólyatábornak a jelentkező, hogy ezeket az üzeneteket kapja meg, és van-e ebben felelőssége a szervezőknek. A videók feltöltési ideje 2017 nyara, tehát jóval a botrányok kipattanása, a szexuálisan gyakran megalázó beszámolók nyilvánosságra kerülése és a szigorított szabályrendszer kialakítása után vagyunk. Megkerestük az érintett egyetemek hallgatói önkormányzatait, hogy miért nem ültetik be az irányelveket a gyakorlatba. Gulyás Tibor HÖOK-elnök erre reagálva azt mondta, elkezdenek vizsgálódni a videók és az általuk közvetített üzenetek ügyében.

Botránykrónika

A gólyatáborokban uralkodó szexuális visszaélésekre 2014-ben irányult rá a figyelem, ekkor derült ki több szexuális bűncselekmény, az esetek közül a legbrutálisabb a 2014-es ELTE tanítóképzőjének gólyatáborában történt. Az eseményen dolgozó külsős fotós, aki már korábban is követett el szexuális erőszakot, megverte és megerőszakolta az egyik diáklányt. (Az erőszaktevő végül 9 éves letöltendő börtönbüntetést kapott.) Az akkori napvilágra került esetek között előfordult, hogy nemcsak az erőszak egyezett, hanem az is, hogy a szervezők, felsőbb évesek megpróbálták elbagatellizálni azokat. Arra biztatták az áldozatokat, hogy ne tegyenek feljelentést, „ne legyen balhé”. Azok a felsőbb évesek, akiknek az egyik feladatuk pont a gólyák biztonságának megőrzése lett volna, eltussolták az eseteket, és a feltáró cikkek megírásáig, a történetek felfedésig kellett várni, hogy a bűncselekményeknek következménye legyen. A szabályrendszer bevezetése előtti „klasszikus” gólyatábori kultúra eleme volt még a mértéktelen ivás és a megalázó beavatási rituálékban való részvétel is. Hozzátehetjük: nem csak női áldozatai vannak a túlkapásoknak. A katonasághoz hasonló beavatási szertartások terjedése szintén jelen volt több táborban is. Ezek a szadista játékok szintén következmények nélkül folyhattak a táborokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!