szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az LMP-társelnök arról beszélt, hogy ahol visszaléptek, ott hozzájárultak a győzelemhez, mert Budapesten működött a taktikai szavazás, de a problémás öt budapesti körzetben nem szavaztak volna át a választópolgárok.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

Szél Bernadett, az LMP társelnöke a Hír Tv Egyenesen című műsorában azt mondta, nem gondolja, hogy a pártja lenne a felelős azért, ami történt a választásokon annak ellenére, hogy öt budapesti egyéni választókerületben is több szavazatot kapott az LMP-s jelölt, mint amekkora a különbség a nyertes fideszes és a második ellenzéki között, ezért sokak szerint LMP-s visszalépéssel ezekben a kerületekben is nyerhetett volna az ellenzék.

Szél ezekről a választókerületekről azt mondta, szerinte teljes koordinációban kellett volna gondolkodni, de ez nem jött össze, majd kifejtette, hogy nem biztos, hogy átszavaztak volna egy baloldali jelöltre az LMP-szavazók (bár ez a többi budapesti körzetben valószínűleg megtörtént).

Szél egy miskolci példát hozott a koordináció nem működésére, viszont megemlítette, hogy Budapesten sok esetben működött a taktikai szavazás. Az ismételt kérdésre, hogy akkor miért nem léptek vissza a problémás öt budapesti kerületben is, azt mondta: "koordináltunk", majd felsorolta, hogy melyik más kerületekben léptek vissza a legesélyesebb jelölt javára.

Szerinte kutatás kellene ahhoz, hogy tudni lehessen, hogy ezekben a körzetekben tényleg átszavaztak volna-e az LMP-sek, más budapesti körzetekben viszont Szél azt hangoztatta, hogy a visszalépéssel közvetlenül tudtak hozzájárulni az ellenzéki győzelemhez. Az ország többi részén viszont a koordináció ellenére sem tudtak a baloldali jelöltek nyerni, ezért kellett volna szerinte a Jobbikot is magába foglaló teljes koordináció.

A politikus egyébként azt mondta, nem csak az LMP-t lehet bűnbakként elővenni, mert van még pár olyan párt, akit elő lehet venni, de őt nem lehet meggyőzni arról, hogy az LMP szavazói száz százalékban átszavaznak máshova.

Szél Bernadett megígérte, hogy a saját egyéni választókerületében (Budakeszi), ahol nagyon szoros eredmény született és még lehet, hogy a külföldi szavazatok fognak dönteni, mindenképp újraszámoltatja a szavazatokat és mindent maga fog ellenőrizni.

Arról, hogy Hadházy szerint azért sem volt több LMP-s visszalépés, mert Schiffer András és Sallai Róbert Benedek perrel fenyegetőzött, Szél azt mondta, volt ilyen javaslat, de a párt elnöksége nem támogatta, és Schiffert nem szeretné belekeverni a történetbe. Arra, hogy akkor ezek szerint Schiffer András beleszól az LMP belügyeibe, azt válaszolta, nem tudja megerősíteni, hogy ez így lenne.

Arról, hogy van-e értelme tovább asszisztálni a Fidesz rendszeréhez, Szél azt mondta, már beszélt több ellenzéki vezetővel erről, de az LMP még nem döntött, viszont sztrájknak csak akkor van értelme, ha teljes sztrájk van. Azt is megemlítette, hogy a Momentum irányába akar nyitni, és nem mond le a tisztújításig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!