A magyar kormánynak nincs véleménye arról, hogy Kínában átnevelő táborokba zárják az ujgur kisebbséget

Pedig a kérdés már az ENSZ előtt van.

  • hvg.hu hvg.hu
A magyar kormánynak nincs véleménye arról, hogy Kínában átnevelő táborokba zárják az ujgur kisebbséget

Azt írja a hétfői Magyar Nemzet, hogy „sikerült kimaradnia a Kínában élő muszlim kisebbség, az ujgurok helyzete körül kibontakozó, nemzetközi konfliktusból a magyar kormánynak”. Múlt hét szerdán huszonkét nyugati állam ENSZ-nagykövete írt nyílt levelet az Emberi Jogi Tanácsnak, ebben elővették a muszlim kisebbséggel szemben gyakorolt fellépés ügyét.

Ezt nem írta alá Magyarország.

Kína legalább egymillió ujgurt tart átnevelő táborokban az ország nyugati részén fekvő Hszincsiang-Ujgur Auto­nóm Területen. A Vice a hónap elején publikálta félórás dokumentumfilmjét az ujgurokról, „Éjszaka jönnek értünk – Kína eltűnő muszlimjai” címmel.

A nyugati államok nyomásgyakorlását nem hagyta szó nélkül Kína, pénteken a kommunista állam harminchét szövetségese állt ki a kormány intézkedései mellett, közöttük számos muszlim ország, például Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Szíria is.

Magyarország ezt a dokumentumot sem írta alá. A kormányközeli Magyar Nemzet leírja, a magyar külügy eddig nem válaszolt nekik az üggyel kapcsolatos kérdéseikre, de szerintük az ujgur kérdéssel kapcsolatos magyar távolságtartás logikus.

Cikkükben leírják, „kérdéses ugyanakkor, hogy meddig követhető a semleges politika. A 2013 óta éleződő ujgur helyzet nem mutat javulást, ezért várhatóan a Kínával szembeni fellépés egyre értékesebb ütőkártyája lesz. Ezt egyébként Peking felismerte, és mások mellett a magyar kormányt is igyekezett saját oldalára állítani.”