szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre csak a fegyvereladásra vonatkozó engedély van meg.

Összesen 4,2 milliárd dollár értékű fegyvereladásra adott engedélyt az amerikai külügyminisztérium öt országnak. Ebben a "csomagban" pedig hazánk is megtalálható – idézi a Defense News nevű hírportálon írtakat a Portfolio.

A portál szerint 500 millió dollár (148,5 milliárd forint) értékű, egyébként közepes hatótávú levegő-levegő rakétákat a honvédség Gripenjeire szerelnék fel, emellett az eszközök üzemeltetéséhez szükséges kellékeket és képzést is megkapnák a magyarok.

A lap azt írja, 180 darab AIM-120C-7 légiharc-rakétáról van szó, de fontos megjegyezni, hogy a vételi megállapodás még nincs kőbe vésve, egyelőre csak az exporthoz szükséges engedélyt adta ki az amerikai külügy.

Emlékezetes: Szijjártó Péter májusi washingtoni látogatásakor az EWTN amerikai katolikus hírtelevíziónak úgy nyilatkozott: Magyarország továbbra is kész amerikai védelmi technológiával fejleszteni az ország légvédelmi rendszerét.

Ha Orbán nem ért a finom fenyegetésből, szankciók is jöhetnek

Szintet lépett és stílust váltott Amerika - az eddigi, szinte megszokott kritikák helyett új jelzés érkezett: az orosz-kínai geopolitikai nyomulások aggasztják Washingtont, ha Magyarországra gondol. Erről azonban szokatlanul keményen fogalmazott az amerikai külügyminiszter, mézesmadzagnak viszont megállapodtak védelmi kérdésekben. És lehet, hogy a Gripeneket is amerikai gépekre cseréljük. Lassan összeállnak a Pompeo-látogatás részletei.

A hivatal rajtunk kívül négy másik ország számára adott exportengedélyt: Japán 73 SM-3 Block IIA víz-levegő rakétát, Dánia kilenc AN/AQS-22 ALFS szonárrendszert és 600 AN/SSQ-36/53/63 szonárbóját, Litvánia 500 darab JLTV MRAP-járművet, Dél-Korea pedig 31 MK 54-es torpedót vásárolna az Egyesült Államoktól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!