Az Iparművészeti Múzeum veszít, az Operaház részben nyer

Csaknem 40 milliárd forintos költségvetési átcsoportosításról döntött a kormány, amely az utóbbi években annyi szabadságot szerzett magának a büdzsé átalakítására, hogy az Oszággyűlés által elfogadott költségvetési törvénynek nem sok jelentősége maradt.

Az Iparművészeti Múzeum veszít, az Operaház részben nyer

Például két milliárd forintot elvesznek az Andrássy úti Operaház felújítási keretéből, viszont 5,5 milliárdot elkülönítenek az Operaház kőbányai Eiffel műhelyházára. Ez utóbbi lépés érdekessége, hogy ezt a pénzt nem a kulturális intézményeket felügyelő Emmi kapja, hanem a miniszterelnök közvetlen irányítása alatt álló – és a Rogán Antal vezette Kabinetirodával össze nem tévesztendő – Miniszterelnöki Kormányiroda.

5 milliárddal csökkentik az Iparművészeti Múzeum rekonstrukciójára, 2,5 milliárddal a Liget program beruházásaira szánt összeget, viszont 7,67 milliárddal növelik az előadóművészeti szervezetek – magyarán a színházak – támogatását, bár ez még mindig töredéke a tao-felajánlások megszüntetése miatt kieső tételnek.

2,5 milliárddal kapnak többet a kiemelt sportegyesületek, 2 milliárddal az egyházi műemlékek, ugyanakkor 9 milliárddal csökken az adóhatóság (NAV) személyi, dologi és felújítási költségvetése. 1,9 milliárd többletet utalnak ki a World Robot Olimpiad szervezésére, de 2 milliárddal csökken a korhatár alatti szociális ellátásokon belül a szolgálati járandóságban részesülő ellátottak pénzbeli juttatása, 700 millióval pedig a mezőgazdasági termelői értékesítő szervezetek (TÉSZ) támogatása, másfél milliárddal az önkormányzatok működési támogatása. A plusz pénzek egyik forrása, hogy törlik a közigazgatási bíróságok létrehozásáéra szánt 2,6 milliárdot, hiszen a bevezetést elhalasztották, és 7 milliárddal csökkentik a nemzetközi szervezetektől felvett forinthitelek, illetve a diszkontkincstárjegyek kamatkiadását.

Mindez csak egy kis része az átcsoportosításoknak, amelyek a kedd esti Magyar Közlönyben jelentek meg.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.