szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kétharmados választási győzelmet követően Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatót tartott. Azt mondta, hogy Magyarország az EU és a NATO tagja marad. Szóba került a kormányalakítás, felvetődött néhány miniszter neve is, de válaszolt a kormányfő a Paks 2 beruházással, a népszavazással, Brüsszellel és az ukrajnai háborúval kapcsolatos kérdésekre is.

Most érkezett

Az orosz háborús bűnökre válasz: "Vizsgálatok, vizsgálatok", a többi zsurnalizmus

Háborús bűnök elkövetőivel ápolunk baráti viszonyt – mondja az FT tudósítója.

Orbán szerint a bizalmi szót is lehet használni, de ő inkább korrektséget használni, hiszen az utóbbi 12 évben az oroszok nem vertek át minket.

A háborús bűnökre azt mondta, hogy "vizsgálatok, vizsgálatok", a többi zsurnalizmus.

  • Ennyi szavazatot még nem szerzett senki a rendszerváltás óta - kezdi Orbán Viktor, aki az ellenzék hibáit is elemzi.
  • Az Európai Unióban képzeljük el Magyarország jövőjét, és NATO-tagállam maradunk - oszlat el kétségeket a miniszterelnök.
  • Az EU-tól vár el Orbán lépéseket az energiaárak kordában tartására.
  • Budapesti megbeszélést javasolt az azonnali tűzszünet érdekében az orosz államfőnek.
  • Ha az oroszok azt kérik, rubelben fizetünk a gázért - tisztázta.
  • A Paks elleni "támadások" miatt csúszik az erőmű bővítése - fogalmazott Orbán.
  • Mindent meg fogunk tenni, hogy megvédjük a családokat - ennyit válaszolt arra, folytatódnak-e az árfixálások. Tárgyalni fognak az áremelkedéseket korlátozó intézkedések "minél további" fenntarthatóságáról.
  • Magyarország nem enged Brüsszel nyomásának a fegyverszállítások ügyében, a szankciók kiterjesztésében az olajra és a gázra, illetve a genderügyben sem.
  • Május végére állhat össze az új kormány. Orbán Viktor nem tartja lehetetlennek, hogy ebben Lázár János is szerepet kap.
  • A mostani gázszerződésben jobb ár szerepel, mint az előzőben - ismerte el a miniszterelnök, aki nem cáfolta a Népszava írását arról, hogy a szerződésben piaci ár szerepel.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Orbán nem érti, mi a baja az EU-nak

Mi lesz a stratégia az EU-val szemben? – kérdezi a Financial Times, a jogállamisági eljárásra hivatkozva.

A legfontosabb dolog, hogy a szövetséget Lengyelországgal meg kell erősíteni, hiszen egyedül nem lehet állva maradni egy ilyen viharban. Vagy ki tudja, de inkább nem próbálnánk ki – fogalmazott Orbán, aki szerint bár a külpolitikában számos kérdésben nem értenek egyet, de fenn kell tartani a jó kapcsolatot.

Az újjáépítési alapból, ha valaki szabálytalanul költi el, vissza lehet kérni. Ezért nem értem, mi az EU gondja – mondja Orbán.

Mi segítünk, a jogállamisági eljárásról bővebben ebben a cikkben írtunk:

Végleg búcsút mondhatunk az EU-pénzeknek? És miért éppen mi? Minden a jogállamisági eljárásról

Elsőként Magyarország ellen vetette be az Európai Bizottság a jogállamisági normák megsértésére tartott új fegyverét: az uniós pénzek elvonását. De ez azt jelenti, hogy senki nem kap majd támogatást? És tényleg a "gyermekvédelmi" törvény miatt áll bosszút Magyarországon a brüsszeli testület?

Akármi van a levélben, az biztos, hogy Magyarország nem fog fegyvereket szállítani Ukrajnába. És az orosz olajra és gázra kivetett szankciókat sem támogatjuk. Ahogy az is biztos, hogy gender-ügyben sem engedünk – mondja Orbán.

És ha nem ezek szerepelnek az aggályok között? Például a korrupció? – kérdez vissza az FT.

Nem tudok róla, hogy lenne vita ezekben a kérdésekben, hiszen mindben megállapodtunk már az EU-val – mondja Orbán.

Mi lesz az árstopokkal?

Orbán szerint attól a mondástól érdemes elindulni, hogy ha "hálát akarsz, akkor tartsál kutyát".

A választási időszakban mi lecsökkentettük a költségvetési hiányt, mert úgy láttuk, hogy hazánk pénzügyi érdekei ezt követelik meg. Lecsökkentettük az államadósságot is – mondja Orbán, aki szerint ilyen országot nem igazán lehet találni máshol.

Mi egy felelős kormány vagyunk – mondja éppen ezért, hozzátéve: mindent meg fogok tenni, hogy ameddig lehet, megvédjük a családokat. De mindez leginkább az európai válság mélységétől függ.

Sok mindent el lehet mondani az oroszokról, de azt, hogy ne lennének tisztában a helyzettel, azt nem

Putyin hívott engem – mondta Orbán, hozzátéve, hogy Erdogan és Trump is maga telefonált, mivel gratuláltak a választási győzelméhez.

Sok mindent el lehet mondani az oroszokról, de azt, hogy ne lennének tisztában a helyzettel, azt nem. Mi most szemben állunk egymással, hiszen NATO-állam vagyunk, ezt el is mondták – közölte Orbán, aki szerint ők is tudják, amit mi is tudunk: éppen most törik szét az eddigi eredményeket, lehet nem marad semmi ebből.

Egy dolog biztos: Oroszország lesz. Majdnem olyan biztos, hogy Magyarország is lesz. Ezzel kell együtt élni, ezt értik ők is, ezt értjük mi is.

Ki az agresszor?

Ez egy háború, amit az oroszok indítottak, ami agresszió. Ez az EU, így Magyarország álláspontja is – mondja Orbán, aki szerint az atrocitásokat ki kell vizsgálni. Mindehhez hozzátette, hogy a mai világban nagyon oda kell figyelni arra, hogy mit hisz el az ember, hiszen könnyű bármit meghamisítani.

Mi lesz a paksi bővítéssel?

Nem az oroszok oldalán merülhet fel probléma, hanem az EU oldalán, hiszen szankciókat fogadnak el – mondja Orbán, aki szerint ha nem is értenek egyet, ha az nem vág magyar húsba, akkor elfogadják.

Most úgy látja, a paksi beruházás az eddig elfogadottak szerint folytatódhat. Annak ellenére is, hogy számtalan támadás érte már eddig is, ha ezek nem lettek volna, akkor 2023-ra már készen lett volna a Paks II., és akkor a mostani energiaválság is sokkal kevesebbet ütött volna az országon.

Putyin-barátság: 2008-ban jött a váltás Orbán számára

2008-ig a Nyugat térnyerésben volt, ám akkor úgy döntöttek, hogy nem veszik fel az ukránokat és a grúzokat a NATO-ba. Akkor megértettem, hogy ez lesz sokáig az erőviszony, új oroszpolitikára lesz szükség, ekkor vettem fel a kapcsolatot Putyinnal – fogalmazott Orbán. A legutóbbi időben eszerint haladtunk, most változás van. Azt nem lehet megítélni, hogy mekkora lesz a változás, de az biztos, hogy egy új dolog kezdődik.

Figyelni és elemezni kell – hangoztatta.

A Reuters azt kérdezi, tervezünk-e rubelben fizetünk-e a gázszállítmányokért

Orbán szerint nem okoz semmilyen nehézséget rubelben fizetni, ha az oroszok azt kérik, akkor abban fizetünk.

"Az embernek vannak titkos reményei"

Válaszolta az Origó kérdésére, miszerint számított-e ekkora választási sikerre.

Két dologban hiszek: a választás a szenvedély kérdése, hogy van-e olyan ügy, ami összeköti őt a választókkal. A másik, hogy az igazsághoz mi a viszonya az embernek. Mi mindig elmondtuk az igazságot a magyar embereknek – fogalmazott.

Lesz-e új szövetség az EU-ban?

Megvárjuk a francia választást – válaszolta Orbán, aki szerint ha ismert lesz annak az eredménye, akkor fognak leülni azokkal a pártokkal, akikkel már elkezdték a tárgyalásokat.

Megkérdezték, mi a véleménye arról, hogy az MKB hitelt nyújtott Marine Le Pennek. "Nekem nem kell, hogy véleményem legyen erről" – válaszolta Orbán.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!