A gyenge választási szereplés után 470 milliót utalt vissza az államnak Gődény pártja

Már április 4-én, a választás másnapján visszafizette a fel nem használt állami listás kampánypénzt a Normális Élet Pártja. A Gődény-féle párt óvatos volt, sem a listás, sem az egyéni jelölteknek járó kampánytámogatást nem költötték el, bár arra Gődény György ezek szerint rosszul emlékezett, hogy az előbbit fel sem vették.

A gyenge választási szereplés után 470 milliót utalt vissza az államnak Gődény pártja

Példás gyorsasággal, az országgyűlési választás eredményének jogerőssé válását be sem várva visszautalta a járványszkeptikus gyógyszerész, Gődény György nevével fémjelzett Normális Élet Pártja (NÉP) az állami támogatás teljes összegét, amelyet országos listát állító pártként kapott a kampányához. A NÉP április 4-én küldte vissza a 470 792 449 forintot – közölte a hvg.hu közérdekű adatigénylésére a Magyar Államkincstár.

Legkésőbb május 1-jéig, az április 3-i választás eredményének jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kellett a korteskedésre költhető állami „ingyenpénz” teljes összegét visszafizetniük azoknak a pártoknak, amelyek gyengén szerepeltek. A törvény szerint akkor kell megtenniük, ha az országos listájuk nem szerzi meg a listás szavazatok legalább 1 százalékát. A hat, országos listát állító párt közül ezt egyedül a NÉP nem tudta elérni: csupán 0,7 százalékot szerzett.

A végül mindössze 39 720 listás szavazatnál sokkal többre a NÉP maga sem számíthatott, mert óvatos volt, és direkt nem használta fel a neki járó állami pénzt. Ez az összeg egyébként attól függ, hány egyéni választókerületben állít jelöltet a párt: a NÉP 79 egyéni jelölte után járt a 470,8 milliós állami támogatás. Erről Gődény Görgy – aki formálisan nem a párt elnöke vagy vezető tisztségviselője – április végén a hvg.hu-nak azt mondta, fel sem vették a pénzt:

Gattyánék százmilliót fizethetnek vissza az államnak

Gattyán György Megoldás Mozgalmának 108 millió forintot kell visszautalnia az államnak. Kispártok egyéni jelöltjei és néhány független induló sem tudott ellenállni az ingyenpénznek, amit a többségük a gyenge eredménye miatt most fizethet vissza. Gődény György pártja csaknem 600 milliós kampánytámogatásra lett volna jogosult, de direkt nem vette fel.

Gődény rosszul emlékezett, mert a Magyar Államkincstár adatai szerint felvették a 470 milliót, de az biztos, hogy nem költötték el, hiszen a kimutatás szerint 4-én a teljes összeget visszafizették. Mivel határidőre megtörtént a pénz visszautalása, nem kellett büntető kamatot sem fizetniük – a késedelmes fizetést ugyanis a törvény a támogatási összeg folyósításakor érvényes jegybanki alapkamat kétszeresével szankcionálja.

A listás támogatás mellett az állam az egyéni jelöltek – mindegy, hogy pártjelöltek vagy függetlenek – számára is biztosít kampánytámogatást, fejenként 1,18 millió forintot, méghozzá kincstári kártyán, amelyről készpénz nem vehető fel. Ezt is vissza kell fizetni az államnak, amennyiben a jelölt nem szerzi meg az adott választókerületben a voksok legalább 2 százalékát.

A 2 százalékos értéknél rosszabb eredményt több párt egyéni jelöltje is elért, Gődényék pártjának jelöltjei közül például mind a 79 a kritikus szint alatt teljesített, ám az összesen 93 milliós egyéni kampánytámogatást nem kell visszafizetniük, mivel Gődény korábban a hvg.hu-nak azt is mondta, „nem kértek” ebből, mert „nem akartuk, hogy csak a pénzre hajtó kamupártnak tartsanak”.

Egyéni jelöltnek járó támogatást felvett azonban több más párt, így például a Gattyán György milliárdos vezette Megoldás Mozgalom (MEMO) is. A párt 99 egyéni jelöltje közül 92-en értek el 2 százaléknál rosszabb eredményt, utánuk összesen 108 milliót kell visszafizetni. Az Államkincstárnak egyelőre nincs adata ezekről a visszafizetésekről, mert mint a hvg.hu kérdésére közölték:

egyéni képviselőjelölti kampányfinanszírozás-elszámolási, illetve kapcsolódó ellenőrzési folyamata még nem zárult le, így végleges adatok nem állnak a Kincstár rendelkezésére.”

(Nyitóképünkön Gődény György , Fotó: Gődény György / Facebook)

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?