szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több esetben a fenntartóváltás már meg is történt.

Az idei tanévben a kaposvári Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium az alapítványi működésű Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemhez került át a Déli Agrárképzési Centrumtól, a győri Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium fenntartását pedig az ugyancsak alapítványi Széchenyi István Egyetem vette át a Kisalföldi Agrárszakképzési Centrumtól – írja a Népszava.

Azonban nem csak az alapítványi egyetemek, de az egyházak is bejelentkeztek a szakiskolákért, legalábbis erre utal, hogy a Sellyei Mezőgazdasági Technikumot, Szakképző Iskolát és Kollégiumot a Baranyai Református Egyházmegye vette át fenntartóként.

Mindezt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara azzal indokolta, hogy „a több évtizedes múltra visszatekintő iskoláknál a feladatellátás hatékonysága érdekében került sor a fenntartóváltásra”.

Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy a Gábor Dénes Egyetem hasonló akcióra készült a XII. kerületi Tamási Áron Általános iskola és Gimnázium esetében, ám végül a szülői felháborodás, továbbá az önkormányzati tiltakozás meghátrálásra kényszerítette az intézményt.

Ezzel kapcsolatban lapunk egy korábbi számában arról írtunk, hogy az elmúlt egy év folyamán februárig bezárólag mintegy 60 fenntartóváltásra vonatkozó kérelem futott be a Belügyminisztériumhoz, ami felvetette annak a lehetőségét, hogy a felsőoktatásban korábban látott modellváltást most a középfokú oktatási intézményekben akarnák levezényelni.

Sikertörténet vagy kudarc az átalakulás? Három éve váltott modellt a Corvinus

Három éve alakult át alapítványi fenntartású intézménnyé a Corvinus Egyetem. Vezetői a minap jelentős béremeléssel járó, az oktatás, kutatás és a szervezeti struktúra szempontjából is sikertörténetnek írták le az elmúlt időszakot. Az ott oktatók nem feltétlenül ilyen optimisták: autokratikus vezetésről, a munkához szükséges bizalom csökkenéséről, és a munkateher jelentős növekedéséről számoltak be.

A fővárosi Szinyei Merse Pál Gimnázium volt az első, amely – tavaly márciusban – az alapítványi fenntartású Óbudai Egyetemhez (ÓE) került, majd követte több székesfehérvári középiskola is, amelyeknek szintén az ÓE lett a fenntartója.

Bár a modellváltásra vonatkozó elképzelést a Belügyminisztérium nem erősítette meg, de a mostani történetben szereplő szakképző iskolákért nem is ők felelnek, hanem a Csák János vezette Kulturális és Innovációs Minisztérium, ők pedig a Népszava kérdéseire többszöri megkeresés után sem válaszoltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!