szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szokás szerint levélben vagy külképviseleten is lehet voksolni, különböző feltételekkel.

Európai parlamenti választások
Bár Magyar Péter pártja az európai parlamenti választáson csak a második lett a Fidesz-KDNP mögött, úgy tűnik, mégis ő foglalhatja el Brüsszelt Orbán Viktor helyett. Ha pedig a nagy képet nézzük, az is látszik, hogy elfogytak Orbán Viktor barátai, és Európa több vezetője számára hozott bukást a voksolás.
Friss cikkek a témában

Jövő péntekig, vagyis május 31-án 16 óráig kérhetik felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe azok a választók, akik bár rendelkeznek magyarországi lakcímmel, a szavazás napján nem lesznek az országban, így valamelyik nagykövetségen vagy konzulátuson voksolnának. Erre összesen 147 helyszínen lesz lehetőség, kevesebb mint egy héttel a határidő előtt már 15 ezren jelezték, hogy így szavaznának. Fontos megjegyezni, hogy ebben az esetben csak az európai parlamenti választáson vehetnek részt, az önkormányzatin nem. 

Ugyancsak május 31-ig kell jelezni azt is, ha valaki a szavazáshoz Braille-szavazósablont igényelne, a kérelmet ugyanúgy 16 óráig kell benyújtani. A Braille-írással ellátott szavazósablon olyan műanyagból vagy kartonból készített tasak, amely a szavazólap szövegét tartalmazza és a szavazásra szolgáló köröknél ki van vágva. A szavazólapot a szavazatszámláló bizottság becsúsztatja a sablonba, a látássérült választópolgár pedig a fülkében kitapogatja a szöveget, a választott jelölt, illetve lista neve mellett a kivágáson keresztül berajzolja az X-et, majd kiveszi a szavazólapot a sablonból és az urnába dobja. 

Hétfőtől és csak személyesen vehetik át szavazási levélcsomagjaikat a kijelölt külképviseleteken azok a választók, akik sem Magyarországon, sem más uniós tagállamban nem rendelkeznek lakcímmel. Azoknak van erre lehetősége, akik május 15-ig felvételüket kérték a névjegyzékbe, az önkormányzati választáson ebben az esetben sem lehet szavazni. 

A levélben szavazó a regisztrációkor választhatott postai kézbesítést, de kérhette a levélcsomagot külképviseletre vagy magyarországi településre is. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) nyilvántartása szerint több mint 24 ezren akarják személyesen átvenni szavazási levélcsomagjukat, meghatalmazott útján azonban erre nincsen lehetőség. Ezeket az országgyűlési egyéni választókerületi székhely településén, a kijelölt külképviseleteken (Belgrád, Beregszász, Bukarest, Csíkszereda, Kassa, Kolozsvár, Pozsony, Szabadka, Ungvár, Eszék, Kijev, Lendva) vagy a kijelölt, határ menti településeken (Battonya, Beregsurány, Biharkeresztes, Bódvaszilas, Csengersima, Fehérgyarmat, Kőszeg, Létavértes, Letenye, Letkés, Makó, Nagylak, Nyírábrány, Nyírlugos, Putnok, Rajka, Rédics, Tiszabecs, Tompa, Tornyosnémeti, Vámosszabadi, Záhony) vehetik át június 7-ig munkanapokon és június 9-én, jellemzően 9 és 16 óra között. 

Lehetőség van arra, hogy a szavazólap és a nyilatkozat kitöltése után a választópolgár a külképviseleten leadja szavazatát. Annak, aki a válaszboríték leadására megjelenik a külképviseleten, személyazonossága ellenőrzése nélkül biztosítani kell, hogy a saját vagy más választópolgár válaszborítékját bedobja az urnába. 

A dupla választásról szóló minden tudnivalót és határidőt ebben a cikkünkben szedtük össze:  

Hány szavazólapot kapok? Kikre szavazhatok? Mi van, ha átjelentkeznék, vagy külföldön élek? – választási kisokos június 9-ére

Június 9-én egy napon rendezik a magyarországi önkormányzati választást és az EP-választást. Előbbinek a lebonyolítási rendszere nem egyszerű, ráadásul a fővárosi szabályok nemrég megváltoztak. De az EP-választásnál is felmerülhetnek kérdések, például, hogy melyik ország jelöltjeire szavazhatnak a külföldön élő magyarok. És hogy milyen határidőket kell figyelembe venni az átjelentkezésnél.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!