szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megjegyezték azt is, hogy nem lehet valakit csak úgy köztörvényes bűnözőnek nevezni.

A Magyar Ügyvédi Kamara a hét elején kiadott egy közleményt, amelyben aggodalmukat fejezték ki amiatt, mert a Demokratikus Koalíció azt állította Sulyok Tamás köztársasági elnökről, hogy ügyvédként vélhetően megkérdőjelezhető módon játszott ki földeket külföldieknek.

Mint írták, a meggyőződésük, hogy Sulyok Tamás „az ügyvédi hivatását nagy közmegbecsüléssel végezte”, és megígérték, hogy a vonatkozó törvény alapján járnak majd el az ügyvédi tevékenységre vonatkozó jogszabályt vagy az ügyvédekre irányadó etikai szabályokat sértő kollégákkal szemben.

A fentiekre azóta nemcsak a DK európai parlamenti listavezetője, Dobrev Klára reagált, hanem az Ügyvédkör is, amely az alábbi közleményt tette közzé a Facebook-oldalán:

„A Magyar Ügyvédi Kamara Sulyok Tamás Köztársasági elnök Úrral kapcsolatos hétfői közleményét nyílt, politikai állásfoglalásnak minősítjük. Dobrev Klára kijelentéseivel nem az ügyvédséget vádolta meg, hanem egy volt ügyvédet, egy egyedi ügyével kapcsolatban. Az ügyvédséget és az ügyvédi függetlenséget támadás nem érte. Olyan bizonyítékok kerültek napvilágra, amelyek, ha valósak, akkor egyértelműen irányulhattak a termőföld-moratórium kijátszására, és ezzel akár ki is meríthették az intellektuális közokirat-hamisítás büntetőjogi tényállását, attól függetlenül, hogy akkoriban nem vizsgálták őket, és mára már elévültek” – írták.

KÖZLEMÉNY:A Magyar Ügyvédi Kamara dr. Sulyok Tamás Köztársasági elnök Úrral kapcsolatos hétfői közleményét nyílt,…

Posted by Ügyvédkör on Wednesday 29 May 2024

Az Ügyvédkör a Kamara azon felvetésére is reagált, hogy Sulyok Tamás múltbeli, ügyvédi tevékenységének támadásával nemcsak a köztársasági elnöki intézménybe, hanem az ügyvédségbe vetett közbizalom is sérül. Szerintük az ügyvédségbe vetett közbizalom éppen azáltal erodálódik, ha a Kamara egy közjogi méltóság politikailag érzékeny egyedi ügyében állást foglal.

Emellett pedig nem hagyták szó nélkül azt sem, hogy az ügyet kirobbantó Dobrev Klára bűnözőnek nevezte az államfőt, hiszen a bűnösségét még nem állapította meg a bíróság, „az eset morális megítélése a társadalom feladata”.

Dobrev a bejelentést követően a legfőbb ügyészségen és az Alkotmánybíróságon is bepanaszolta a köztársasági elnököt, majd megfosztási eljárást kezdeményezett ellene, az ellenzék pedig már be is adta az indítványt a rendkívüli ülés összehívására. Fontos tudni, hogy ahhoz, hogy az eljárás elindulhasson, kétharmados döntés kell, ám a Fidesz már jelezte, hogy a képviselői nem mennek el a a Sulyok-ügyről és az orosz hackertámadásról szóló rendkívüli ülésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!