szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az államtitkár válaszából nem úgy tűnik, hogy az elhagyott csecsemők helyzete hamar rendeződhet.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

Közel kétoldalas választ küldött (pdf) ellenzéki képviselők írásbeli kérdésére Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára, arra azonban nem reagált, hogy hogyan rendezné a kórházban hagyott gyerekek helyzetét a kormány.

Rétvári a tárcát vezető Pintér Sándor helyett reagált a Demokratikus Koalíció két politikusának, Földi Juditnak és Gy. Németh Erzsébetnek, akik azt kérdezték: „Miért hagyja a kormány, hogy a kórházakban hagyott csecsemők nevelőszülők helyett a kórházak csecsemőosztályán éljenek?”.

A két képviselő meg akarta tudni, hogy hány csecsemő volt ezeken az osztályokon augusztus 31-én, hány babát hagytak idén a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban és a budapesti kórházakban, és arról is érdeklődtek, mit tesz a kormány a helyzet megoldása érdekében. Konkrét választ az adatokra vonatkozóan nem kaptak, és a megoldást firtató felvetésükre is csak a korábbi kormányzati intézkedéseket sorolta fel az államtitkár.

A kórházban hagyott babák nagy része egészséges, mégis betegként vannak nyilvántartva

Több száz egészséges újszülöttet hagynak magukra a születésük után, akik egy részét a kórházak betegként tartják nyilván, hogy ellátásukat a társadalombiztosítás finanszírozza.

Rétvári a válaszát azzal kezdte, hogy „a Kormány elkötelezett a gyermekközpontú és családbarát értékrend és szemlélet mellett, és ennek megfelelően támogatja a kórházban hagyott gyermekek helyzetének mielőbbi rendezését, hogy a gyermekek minél hamarabb szerető közegben és családban nevelkedhessenek”. Azután egyebek mellett arról írt, hogy

  • július 1-jétől egy törvénymódosítás miatt már nincs szükség az örökbeadáshoz annak a szülőnek a hozzájárulására, aki a gyerekét közvetlenül a szülés után a kórházban hagyja. Ha hat hétig sem ő, sem a gyerek más hozzátartozója nem jelentkezik, meg lehet indítani az eljárást, amivel Rétvári szerint lerövidül az örökbefogadásig tartó időt;
  • a 2022 és 2024 közötti minimálbér-emelés hatására 59,4 százalékkal emelkedett a nevelőszülőknek járó díjazás, emellett idén növekedett a nevelési ellátmány összege, valamint a gyerekek ruháztatására fordítható összeg is a duplájára, 142 500 forintra nőtt;
  • a nevelőszülők létszáma fokozatosan emelkedik azóta, hogy tíz éve foglalkoztatotti jogviszonnyá vált a nevelőszülőség.

Szeptember végén a Népszava hívta fel a figyelmet arra, hogy közel háromszáz olyan csecsemő van magyarországi kórházakban, akiket nem vittek haza a szüleik. Később kiderült, hogy már tavaly figyelmeztették a kormányt arra, hogy a kórházban hagyott babák helyzete tarthatatlan. Október 7-én, az állami gondoskodásban élő gyerekek napján az SOS Gyermekfalvak gerillaakcióval hívta fel a figyelmet az elhagyott csecsemőkre és a nevelőszülő-hiányra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!