szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszterelnök politikai igazgatóját 2009-ben vették fel az ELTE doktori iskolájába és 2012-ben szerzett abszolutóriumot.

A doktori eljárások a vonatkozó jogszabályokkal és az ELTE Doktori Szabályzatával összhangban folynak – közölte a Telex megkeresésére az Eötvös Loránd Tudományegyetem kommunikációs osztálya, amikor Orbán Balázs doktori tanulmányairól érdeklődtek.

A kormányfő politikai igazgatója ugyanis doktori védésre készül az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában. Orbán Viktor politikai igazgatója PhD-értekezését A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írta.

Orbán Balázs kérelmét idén vizsgálta a Tudományági Doktori Tanács, amely a szokásostól eltérően nem egyhangúan döntött. A bírálóbizottság a doktori értekezés, valamint a benyújtott dokumentumok alapján 5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással engedélyezte Orbán Balázs számára a doktori eljárás megindítását állam- és jogtudományból. A védésre bocsátások esetében kifejezetten ritka a nem egyhangú döntés.

Orbán Balázs munkája szakmai szempontból rendben volt, de elvi problémák merültek fel vele kapcsolatban. A védés során ugyanis szakmai vitát kellene folytatni az egyik legbefolyásosabb politikussal, és így nem biztos, hogy bíráló bizottság tagjai objektíven tudják megítélni a dolgozatot.

Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének egyetemi tanára például ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „Az egyik oldalon az egyik legnagyobb hatalommal rendelkező politikai döntéshozó ül, akinek közvetlen befolyása van a magyar felsőoktatás működésére, a másik oldalon meg annak az egyetemnek az oktatói ülnek, amelyik hosszú évek az egyik legnagyobb vesztese a felsőoktatás-politikai döntéseknek. Melyik civilizált országban nem lenne eleve összeférhetetlen egy ilyen doktori védés?”

Az ELTE válaszából az is kiderült, hogy Orbán Balázst 2009-ben vették fel a doktori iskolába. Az akkor választott témájának része volt a szabad mandátum és szuverenitás vizsgálata, tehát nem változtatott témát, de a konzulenssel egyeztetve pontosították a disszertáció tárgyát. Hozzátették: A 2012-ben abszolutóriumot szerzett hallgatók 2026-ig kezdeményezhetik a doktori eljárás megindítását és a doktorjelölti jogviszony létesítését.

Orbán Balázs szeptemberben nagy port kavart az orosz–ukrán háborúról, valamint az 1956-os forradalomról tett megállapításával. („56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 éve, mert felelőtlenség. Látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, sok ember halt meg, területeket vesztettek.”) 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!