szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kerületi önkormányzat cége szerint a tárcánál azt se tudták, kié a szobor, amit irodabútorok közé leltároztak.

Bírósági úton támadta meg a XII. kerületi önkormányzat a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium döntését, amellyel a tárca ideiglenes műemléki védelem alá helyezte a hegyvidéki Turul-szobrot.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt elnöke, Kovács Gergely többek közt azzal kampányolt az önkormányzati választáson, hogy eltávolítja a vitatott alkotást, győzelme után azonban többször jelezte, hogy nem ez a legsürgősebb dolguk a kerületben. Lázár János azonban intézkedett, hogy a szobor a helyén maradjon.

Lázár János felszállott a Turulra

Lázár János ideiglenes műemléki védelemmel oltalmazza a XII. kerületi turulszobrot, hogy elcsaklizzon néhány szavazót a Mi Hazánktól, közben pedig valódi műemlékek tucatjai pusztulnak.

„Nálunk voltak a leggázosabb nyilasok a második világháborúban, onnan 50-100 méterre működtették a központjukat, konkrétan náciknak a nevét sikerült ráírni erre a szoborra” – sorolta a kifogásokat korábban az azóta polgármesterként hivatalba lépett Kovács.

Az önkormányzat álláspontja – írja csütörtöki Facebook-bejegyzésében Kovács – az, hogy a szobor ugyan már húsz éve ott áll, de történelmi jelentősége nincs, így semmi nem indokolja, hogy műemléki védelmet kapjon. Ráadásul szerintük a minisztérium tévesen küldte az önkormányzat címére a védelem alá helyezésről szóló levelet, mert nem volt tisztában azzal, hogy a szobor a Fáber kft., vagyis a kerületi városüzemeltető cég tulajdonában áll, az irodabútorok és nyomtatók közt leltározva.

Kovácsék szerint a minisztérium politikai döntést hozott, a lakosság és az önkormányzat megkérdezése nélkül, annak pedig semmi alapja nincs, hogy a szobrot a megsemmisülés veszélye fenyegetné. A kerület új vezetése szerint a szoborról a helyi közösségnek kell döntenie, nem politikusoknak – áll a polgármester bejegyzésében.

A Fáber kft. nevében benyújtott keresetben az áll, hogy a minisztérium a városüzemeltető céget nem tájékoztatta a szobor műemléki védelem alá helyezéséről. Mivel ez az intézkedés a felperes tulajdonjogát érinti, a cég szerint semmissé teszi a döntést az, hogy nem vonták be őket az azt megelőző eljárásba. A minisztérium azt sem indokolta meg, hogy milyen bizonyítékok alapján jutott arra a következtetésre, hogy a szobrot a megsemmisülés veszélye fenyegetné.

Log in or sign up to view

See posts, photos and more on Facebook.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!