Az eladósodott vállalkozók rémálma

Adóhatósági ellenőrzés alanya és büntetőügy szereplője is lehet az a kisvállalkozó, aki úgy szeretne megszabadulni tartozásaitól és a tartozásokat felhalmozó cégtől, hogy azt eladja. A vevők gyakran fantomizálódnak, de előtte még fiktív számlákkal is üzletelnek, a vállalkozó köztartozásai pedig az adás - vétel ellenére megmaradnak. Mire kell odafigyelni? Dr. Marosi Andrea, az Adózóna szakértője foglalja össze a legfontosabb tudnivalókat.

  • hvg.hu hvg.hu
Az eladósodott vállalkozók rémálma
A tipikus akaphelyzet: egy betéti társaság beltagja és egyúttal üzletvezetője köz- és magántartozást halmoz fel. A probléma megoldását egy „ravasz” jogi eljárásban látja, amelyet „segítőkész” szolgáltatók ajánlanak számára. Az ajánlat szerint az egyik szomszédos ország polgárai adott díj ellenében megszabadítják terhessé vált jogi státuszaitól, nevezetesen beltagságától és üzletvezetői állapotától. Manapság főként kis és középvállalkozókat - szorult helyzetüket kihasználva – keresnek meg ilyen ajánlatokkal, s a törvény által igen súlyos szankciókkal fenyegetett bűncselekmények elkövetésébe. A jogszabályi háttér ismertetésével hívjuk fel a figyelmet az ilyen ügyeletek veszélyeire.

Valamennyi társas vállalkozás üzletrésze, vagyoni betéte - jogszabály vagy szerződés ellenkező rendelkezése hiányában - forgalomképes, így átruházható. Az átruházás esetén az átruházónak a tagsági jogviszonyból eredő jogai és kötelezettségei az üzletrész megszerzőjére szállnak át. Az átruházásához írásbeli szerződést kell kötni.

Marosi Andrea

Mit ne tegyen még az eladósodott cég?
Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.