szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

Hosszú év végi ünnepekre készülhettek fel az Audi Hungaria Motor Kft.

Hosszú év végi ünnepekre készülhettek fel az Audi Hungaria Motor Kft. dolgozói. „Győrött a motorgyártás területén két–négy hétig tart a karácsonyi szünet, mert a VW-konszern motorrendelései csökkennek. A járműgyártás területén négy hétig tart a karácsonyi szünet” – nyilatkozta december közepén a cég üzemi lapjának Rupert Stadler, az Audi AG igazgatótanácsának elnöke, aki egyúttal a csoport egészének helyzetéről is gyorsmérleget adott. E szerint az ünnepeket néhány nappal másutt is meghosszabbították, de a legtartósabb leállást Magyarországon tervezik. Amennyiben a megrendelések csökkennek, az eddiginél több területen vezethetik be a rugalmas munkaidőt, és a győri dolgozók egy részének ingolstadti foglalkoztatása sem elképzelhetetlen – tette hozzá Thomas Faustmann ügyvezető. A HVG számítása szerint a magyar Audi-gyár egy hónap alatt a hazai össztermék mintegy 0,5 százalékát állítja elő – négyhetes leállása tehát éppen ekkora GDP-csökkenéssel jár.

Nem kímélte a válság „a mi autónk” gyártóját, a Magyar Suzuki Zrt.-t sem. 2008-ban a tervezett 300 ezer helyett csak 282 ezer autó készült az esztergomi gyárban, az idei terv pedig csupán 210 ezer, s a cég közleménye szerint ez is „az értékesítési eredmények függvényében változhat”. A Suzuki december 8-án – a nyilatkozatok szerint ideiglenesen – visszatért a két műszakos munkarendhez. Ha termelése 2009-ben valóban csaknem a harmadával csökken, ez megközelítőleg 0,7 százalékkal apasztja a magyar GDP-t, és legalább 1 százalékkal visszaveti az ország 2009-es exportját.

Nyolc napra áll le a termelés a komáromi Nokia-gyárban, ahol egyszersmind csökkentik a kölcsönzött alkalmazottak számát. A cég legutóbbi előrejelzése szerint az új évben világszerte 5 százalékkal visszaesik a maroktelefonok értékesítése, holott a piac az elmúlt hét-nyolc évben mindig legalább 10 százalékkal bővült.
A mobilkészülékek gyártása – miként a híradás-technikai termékeké általában – erős szezonalitást mutat, akadozó év eleji hónapokkal s nagy év végi hajrával, a termelői létszám pedig ennek függvényében állandóan ingadozik. Ez jellemzi a magyarországi szerződéses gyártók ténykedését is – márpedig ilyenből több mint fél tucat akad –, amelyek világcégek termékeinek nagy sorozatú előállítására szakosodtak. Közülük különösen a hat éve még a magyarországi top 3-ban játszó Flextronics International Kft. térvesztése feltűnő. E cégeket 2009 első negyedéve brutális próbatétel elé állítja.

A toplistavezető Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. árbevétele és nyeresége a világpiaci kőolajárak zuhanásával csökkent, 2008 harmadik negyedévében egyenesen veszteséges volt a működése. A cég értéke a tőzsdekrach során több mint a felével apadt (lásd ábránkat), 2009-es nyereségét pedig az állam a 6 százalékos extraadóval – amelyet a távfűtés korszerűsítésére szán – külön is megcsapolja. A cégcsoport vezetői már bejelentették, hogy módosítják a 2010-ig szóló növekedési stratégiát, a működési költségeket 80-100 millió euróval csökkentik, és tervezett beruházásaikat is felülvizsgálják, némelyiket elhalasztják.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!