szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Népszavazást tarthatnak jövő tavasszal a Csongrád megyei Algyőn az oda tervezett vegyi gyárról. Görög befektetők építenék fel az üzemet, de a pontos helyéről egyelőre nincs megállapodás. A kormány támogatja a beruházást, de az iskola melletti helyszínt nem. A helyiek is aggódnak miatta – írja a Délmagyarország.

A négymilliárdos beruházás veszélyesnek minősül az új üzemben használni tervezett anyagok miatt, az algyőiek ezért aggódnak az új gyár miatt. A kormány támogatja az építést, de az azzal kapcsolatos népszavazást is, mert érthetetlennek tartja, miért a helyi iskola melletti magántulajdonú telken akarják felhúzni az üzemet. Az önkormányzat állami területet is felajánlott ugyanis a beruházónak – mondta Lázár János kancelláriaminiszter a körzet parlamenti képviselőjeként a múlt heti Kormányinfón.

A nagyközség polgármestere egyetért a népszavazással, de reméli, hogy meg tudnak egyezni a befektetőkkel egy másik területről. Molnár Áron azt mondta: májusban már konkrét tervekkel érkeztek Algyőre a vegyi üzem és a Nemzeti Befektetési Ügynökség, a HIPA képviselői. Ragaszkodtak az általuk kiszemelt területhez, hiába ajánlottak másikat helyette, nem fogadták el.

Július elején egy újabb területet ajánlottak nekik, arra jó ideig nem is reagáltak, végül múlt héten válaszoltak: az sem kell nekik, szerintük mindkét telek alkalmatlan a beruházásra. Ennek indoklását most vizsgáltatja szakemberekkel a polgármester – olvasható a lapban.

A polgármester szerint kormányzati segítséget kérnek a megegyezéshez, vagy azt, hogy vonják vissza a beruházás kiemelt státuszát arra a területre. Ha érvényes és eredményes népszavazást tartanak ugyanis a vegyi üzem helyéről, annak a határozatnak csak az építési szabályzat visszaalakításával szerezhetnek érvényt. Akkor pedig akár kártérítési igénnyel is felléphet a beruházó, amit a településsel fizettethetnek meg, holott nem Algyő akarta odavinni ezt a gyárat – magyarázta.

November 25-én 16 óráig kell legalább ezer aláírást összegyűjteni Algyőn ahhoz, hogy helyi népszavazást tartsanak arról: az iskolához közeli helyszínen épüljön-e vegyi üzem. Ha ez megvan, jövő tavasszal rendezhetik meg a referendumot – mondta el a polgármester. Ha kevesebb gyűlik össze belőle, akkor a képviselő-testületnek kell újra napirendre tűznie a kérdést. A helyi népszavazás költségét az önkormányzatnak kell állnia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!